Eczane, Türk Dil Kurumunun sözlüğünde ilaçların yapıldığı ve satıldığı yer olarak tanımlanmaktadır. Eczane kelimesi Arapça ‘Ecza’ ve Farsça ‘hane’ kelimelerinin birleşiminden oluşmuş ve zamanla evrimleşerek kısalmıştır. Hastalandığımızda doktora gider ve verdiği reçete ile eczanelere başvurarak ilaçlarımızı temin ederiz. Ülkemizde bilinçsiz ilaç kullanım oranı bir hayli fazladır. Bu kişiler reçetesiz ilaçları satın alarak kendilerine iyi geleceği düşüncesi ile bu ilaçları kullanmaktadır. Ancak herhangi bir doktor onayı olmadan ilaç tedavisi uygulamak oldukça zararlıdır. Bu sebepten lütfen ilaç kullanmadan önce doktorunuza müracaat ediniz. Son yıllarda artan hastalık miktarı yüzünden insanların en sık uğrak noktalarından bir tanesi de eczaneler olmaktadır. Peki ama bu eczaneler sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık? Eczanelerin çalışma saatleri, mesai saatleri, çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı yazımız devamında yer almaktadır.

Eczanelerin Çalışma Saatleri 2023

Ülkemiz genelinde hizmet vermekte olan Eczaneler hafta içi ( Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ) günleri sabah saat 09:00’da hizmet vermeye başlamakta ve akşam saat 19:00’a kadar çalışmaktadırlar. Eczaneler öğle arası yani öğle tatili uygulamazlar.Eczaneler Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Eczaneler, hafta sonu sadece Cumartesi günü çalışmaktadır. Pazar günü eczaneler kapalıdır. Cumartesi günleri ise eczaneler yukarıda vermiş olduğumuz çalışma saatleri arasında yani 09:00 ile 19:00 saatleri arasında hizmet verirler.

Eczaneler Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Eczaneler; Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı), Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde kapalı durumdadırlar. Ayrıca arefe günlerinde öğleye kadar hizmet verirler.

Nöbetçi Eczanelerin Çalışma Saatleri 2023

İlaç ihtiyacı elzem bir ihtiyaçtır ve hangi saatte buna ihtiyaç duyulacağı belli olmaz. Bu sebepten dolayı eczaneler kapandığı vakit nöbetçi eczaneler açık kalır. Bu nöbetçi eczaneler ertesi gün diğer eczaneler açık kalana kadar hizmet verirler. Yani hafta içi ve Cumartesi günleri akşam saat 19:00 ile sabah saat 09:00 saatleri arasında gece boyu, yine diğer resmi tatillerde de gün boyu nöbetçi eczaneler açık olarak hizmet verirler.

Eczanelerin açılış saatleri ve kapanış saatleri yani çalışma saatleri hakkında bilgiler sunduk. Eczanelerin mesai saatleri yaz dönemi ve kış dönemi olarak değişebilmektedir. Şayet olası bir değişiklik durumunda güncel mesai saatleri hakkında detaylı bilgiyi yine www.devlette.com üzerinden siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız. Eczanelerin çalışma saatleri hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ECZANE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eczane konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eczane duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.