Ecrimisil nedir, ne demektir?

Ecrimisil, yasa dışı işgal tazminatı manasına gelmektedir. Söz konusu olan bu tazminatın oluşması için, bir mülkün ya da gayrimenkulün yasa dışı bir şekilde, iyi niyetli olmayacak şekilde, mülk sahibinin ya da yetkili kişinin izni ve rızası olmadan yapılmış olması gerekmektedir. Gerçek ya da meşru şahıslara karşı bir şekilde açılabilen ecrimisil davasıyla kastedilen, yasa dışı işgal tazminatı alınabilmesi için mülk sahibine verilmesi gerekmektedir. Mahkemenin açılma şartları ve nasıl açılabileceği hususunda bilgi almak için gerekli resmi yerleri okuyabilir ya da makalemize devam edebilirsiniz.

Ecrimisilin söz konusu olduğu durumlardan bahsedecek olursak, haksız olan işgal tazminatına konu olan mülk sahibinin onayı ya da rızası haricinde alınmıştır. Bu mülkü bir hakka dayandırmadan elinde mevcut bir şekilde bulunduran ya da kullanan işgalci kişi bulunmaktadır. Bu işgalci olan kişi ya meşru yani tüzel ya da gerçek kişi olabilmektedir.Haksız bir şekilde işgal türlü biçimlerde meydana çıkabilmektedir. Buna örnek olarak izni olmayan inşaat yapılması, bir mülkü ya da gayrimenkulü izin olmadan kullanmak, kiraya verilmiş olan bir gayrimenkulün kira zamanı bitmesine karşı zamanı yenilemeden kullanmaya devam etmek, devletin hizmetinde bulunan bir araç ya da binayı işgal etmek, bunların hepsi haksız bir şekilde işgal etmeye yani ecrimisile örnektir.

Peki, ecrimisil davası nedir diye sorarsanız, haksızlık yapan işgalci olan şahsa karşı açılan davaya denmektedir. Burada bulunan husus, tamamen mülkü haksız bir şekilde kötü niyetli bir şekilde kullanarak elinde bulunduran işgalci kişilere haksız olduklarını ve mülk sahibinin mülkünü işgal etmesi sonucu tazminat davası açmayı ve bu tazminatı da mülk sahibine vermeyi amaçlamaktadır. Ancak bu davanın açılıp duruşmanın başlaması için gerekli şartlar yerine getirilmelidir. Mülkü haksız yere işgal eden kişi, mülk sahibi rızası dışında mülkü kullanmış ve kötü niyetli bir şekilde elinde bulundurduysa ecrimisil davası açılabilmektedir.

TMK yani Türk Medeni Kanuna alınan ecrimisil davası düzenleme altında bulunmaktadır. Mahkeme ile hedeflenen kötü niyetli olan işgalcinin mülkü geri vermekle sorumlu olduğu unsuru haksız bir şekilde almasından dolayı mülk sahibinin zararlarını ve işgalcinin mülk sayesinde elde ettiği her şeyi tazminat ile geri vermesi sağlanmaktadır. Bu davada mülk sahibinin gerçek anlamda zarara girip girmediğine ya da işgalci olan kişinin kusur ya da hatasına bakılmadan açılabilmektedir. Kötü niyetli olarak işgalci olması davanın açılması için yeterli sebeptir. Gayrimenkulün alınan gelirleri tazminat ile hesaplanır ve mülk sahibine geri ödenir.

Ecrimisil davası nasıl açılır?

Peki, ecrimisil davasını mülk sahipleri nasıl açar sorusuna gelecek olursak, mülk sahibi ilk olarak işgal eden kişiye ihtarname yaparak bildirimde bulunmalıdır. Dava, gayrimenkulün bulunduğu alandaki ya da ildeki hukuk mahkemesine başvurularak açılır. Uzman kişiler işgal edilen mülkün kira boyutunu tespit etmek amacı ile araştırma yapar. Bu kira miktarı da tazminata dahil edilir. Yapılan işgal 5 yıldan fazla olsa da ecrimisil davası sadece 5 yıla kadar esas alır ve işgalci kişiye tazminatı ona göre hesap eder. Bu dava ayrıca tapu iptali mahkemesi ile beraber açılmaktadır.

Ecrimisil bedeli nasıl belirlenir?

Ecrimisil, bir gayrimenkul kötü niyetli işgalciler tarafından alınmasından ötürü o mülkten gerçek mülk sahibine gösterdiği zarar ve o mülk sayesinde kazandığı karların para ile boyutlanmasına karşılık olarak bilinmektedir. Ecrimisil bedeli, mülkün, mülk sahibi tarafından onayı haricinde meşru ya da gerçek şahıslar tarafından işgal edilip ya da tasarruf edilmesi nedeni ile mülk sahibinin uğradığı zarar, işgalcinin kazandığı kâr, kira bedeli ve daha birçok sebepler ile bedel hesaplamada esas alınmaktadır.

Ecrimisil tespiti yapılırken hazine mülkünün fiyatı ve değeri etkilenir. Mülk durumu, alanı, niteliği, tarım ise verimi, alt yapısı, bulunduğu yeri, işgal edilmeden evvelki durumu ile şuan ki durumu, işgal edilmeden evvelki zamanda mülk sahibi ne kadar gelir elde edebilirdi gibi birçok tespit dikkate alınmaktadır. Bu değerler tespit edilerek rayiç bedel de hesaplanır ve ecrimisil değeri belirlenir, tazminat ona göre mülk sahibine işgal eden kişi tarafından dava aracılığı ile verilir.


DİĞER ECRİMİSİL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ecrimisil konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ecrimisil duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.