Ebeler Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

Ebe, doktorun olmadığı yerlerde normal doğum yaptıran, fertleri aile planlaması ve çocuk sağlığı konularında eğiten, hastanelerde hekimlere yardım eden, hamilelik sürecinde hamilenin sağlık kontrollerini gerçekleştiren sağlık çalışanlarına ebe denilmektedir. Ebelik, çok eski tarihlerden bu yana var olan ve halen popülaritesini koruyan bir meslek grubudur.

Ebe olmak için liseyi bitirmenin akabinde, lisans bölümlerinden bir tanesi olan ebelik bölümüne gitmeli ve burada başarı ile mezun olmalısınız. Akabinde kamuda çalışmak istiyorsanız da KPSS sınavına katılmalı ve yeterli puanı elde etmelisiniz. Ebelik oldukça zor ve meşakkatli bir meslektir. Bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin oldukça sabırlı ve kan görmekten çekinmeyen kişiler olması gerekmektedir. Peki ebeler ne kadar para kazanırlar? Ebelerin maaşları ne kadardır?Ebe Maaşları 2021

Ebe maaşları, kişinin kamu hastanelerinde veya özel hastanelerde çalışma durumuna göre farklılık göstermektedir. Kamuya atanmış ve işe yeni başlamış olan bir ebe, herhangi bir ek ödeme olmadan ( aile yardımı, çocuk yardımı vs. ) 5 bin TL dolaylarında ücret kazanmakta ve bu ücret hizmet yılı arttıkça 6.500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Özel sektörde çalışmakta olan ebelerin maaşları ise kamuda nazaran biraz daha azdır. Özel sektörde çalışan ebelerin maaşları 4.000 TL ile 5.000 TL arasında tecrübelerine göre değişkenlik gösterir.

Bu yazımızda Ocak ve Temmuz ayı zamlı ebe maaşları ne kadardır, lisans ve ön lisans mezunu ebe maaşları ile vekil, kadrolu, yardımcı ve uzman ebe maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan ebe nasıl olunur öğrenebilirsiniz.


DİĞER EBE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ebe konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ebe duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.