E-sporcu nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri ve sonrasında da Avrupa’da popüler hale gelen E-Spor, son yıllarda ülkemizde de hızla popüler hale gelmiştir. E-Spor, profesyonel oyunların belirli kurallar nezdinde oynanmasına verilen isimdir. E-Spor veya diğer adı ile elektronik spor oyunlarında oyuncular eşit şartlarda karşılaşırlar. E-spor oyunları ile dünyanın dört bir yanındaki E-spor oyuncuları ile karşılaşabilir ve düzenlenen turnuvalara katılarak gelir elde edebilirsiniz. Peki e-spor oyunları nelerdir?

 • League Of Legends
 • DOTA 2
 • StarCraft II
 • Counter Strike : Global Offensive
 • CS GO
 • PUBG
 • Fifa

Ve daha sayamadığımız çok sayıda oyun E-Spor oyunları kapsamına girmektedir. Bu oyunlarca yarışan profesyonel kişilere ise e-sporcu denilmektedir. E-sporcular gerekli belgeleri alarak profesyonel olmuş kimselerdir. Peki nasıl E-Sporcu olunur?E-sporcu lisansı nasıl çıkarılır?

E-sporcu nasıl olunur?

Nasıl ki; futbol, basketbol, tenis gibi çeşitli spor dallarında profesyonel olabilmek için bir lisansa ihtiyacınız varsa E-Spor alanında da profesyonel bir e-sporcu olabilmek için de yine bir sertifika ya da diğer adı ile lisansa ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu lisans ülkemizde Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Üstelik bakanlık bu lisans için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Yani E-Sporcu lisansı almak ücretsiz bir işlemdir. Ancak bakanlık sizden bazı belgeleri tamamlamanızı istemektedir.

 • TC kimlik numarası beyanı,
 • Sağlık raporu ( Diğer spor dallarından farklı olarak bilgisayar başında oyun oynamasına engel bir durumun olmadığına dair. )
 • Doldurulmuş tescil fişi ( indirmek için TIKLAYIN )
 • 2 adet vesikalık fotoğraf

Bu belgeleri hazırlayan e-sporcu lisansı çıkartmak isteyen adaylar bulundukları ilde Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirler. Şayet 18 yaş altında iseniz velinizin imzası da başvuru evrakları arasında yer almalıdır.

E-sporcu lisansı nasıl nereden alınır?

E-sporcu olma şartları nelerdir?

Belgelerinizi tamamladıktan sonra başvurunuzu sizin adınıza aileniz veya menajeriniz de gerçekleştirebilmektedir. E-sporcu olabilmek için bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Bunlar;

 • E-sporcu yaş sınırı ( yaş sınırı en az 6 olarak belirlenmiştir. 6 yaş ve altındaki kimseler profesyonel e-sporcu olamazlar. )
 • Sağlık durumu ( yukarıda da bahsettiğimiz üzere e-sporcu olabilmeye engel bir sağlık sorunlarının olmaması gerekmektedir.)

Bu şartları sağlayan kişiler E-Sporcu olmak için başvuru yapabilirler.

E-spor gerek ülkemizde gerekse dünyada tüm hızıyla gelişmeye, izleyici kitleleri artmaya devam ediyor. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi ülkemizin en büyük spor kulüpleri de E-Spor takımı kurarak bu alandaki potansiyeli tescillemiş oldular. Bu yazımızda e-sporcu sertifikası belgesi nasıl ve nereden alınır, e-sporcu nasıl olunur, lisanslı e-spor oyuncusu nasıl olunur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca profesyonel e-sporcuların ne kadar gelir elde ettiklerine E-Sporcu Maaşları yazımızdan ulaşabilirsiniz.


DİĞER E-SPORCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, e-sporcu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan e-sporcu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.