E-sporcular Ne Kadar Para Kazanıyorlar?

E-spor veya diğer adı ile elektronik spor, bilgisayar oyunlarının liglerde profesyonel oyuncular tarafından oynanmasına verilen isimdir. Bu oyunları oynayan profesyonellere ise e-sporcu denilmektedir. E-spor organizasyonlarında; League Of Legends (LOL), Call of Duty, Starcraft, Heartstone, Heroes of Storm, Overwatch, PUBG, Fortnite, CS GO, Dota gibi sayısız bilgisayar oyunu oynanmaktadır. Gerek ülkemizde gerekse dünyada e-spor oyunlarına gösterilen ilgi gün ve gün artmaktadır. Bu doğrultuda takımlar kurulmakta, organizasyonlar yapılmakta ve bu takım ve organizasyonlara sponsorluklar, reklamlar verilmektedir. Hal durum böyle olunca e-spor alanındaki maddi hacim günden güne yükselmiştir. Tabi burada bu oyunları oynayan e-sporcular da ciddi gelirler elde etmeye başlamışlardır. Oyun oynayarak para kazanmak isteyen kişiler, özellikle elde edilen gelirlerin yüksek olması sebebi ile hızlı bir şekilde profesyonel olarak, bu alandan gelir elde etmeye çalışmaktadırlar. Sektöre girmek isteyen kişiler ise e-sporcu maaşları ve e-sporcu kazançları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Peki e-sporcular ne kadar kazanıyorlar?

E-Sporcu Maaşları 2022

E-spor oyunlarını oynamayı bilen herkes bu turnuvalara katılım gösteremiyor. Öncelikle bu alanda profesyonel olmanız gerekmektedir. Bunun için ise bir lisans yani sertifika almanız gerekiyor. Bu sertifika kimlere veriliyor, nasıl alınıyor öğrenmek için E-Sporcu Nasıl Olunur yazımıza göz gezdirebilirsiniz.  Lisanslı bir e-sporcu olduktan sonra ise bu alanda ciddi kazançlar elde etmeye başlayabilirsiniz.E-spor oyuncularının maaşları

Gerek ülkemizde gerekse dünyada milyonları aşkın e-sporcu bulunmaktadır. Bu alanda hiç para kazanamayan kişiler olduğu gibi oldukça yüksek gelir elde eden kişiler de olmaktadır. Alanında en iyi e-sporcular ciddi sponsorluk anlaşmaları imzalamakta ve turnuvalardan oldukça yüksek gelirler elde etmektedirler.

Ülkemizde düzenlenen e-spor turnuvalarında genel olarak ödüller 2 bin dolar ile 100 bin dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Bu turnuvalarda elde ettiğiniz derecelere göre kazançlarınız yükselmektedir. Örnek olarak Counter Strike oyuncusu olan İsmailcan Dörtkardeş, katıldığı turnuvalardan 200 bin doları aşkın para ödülü kazanmayı başarmıştır. Bu rakamın TL karşılığı 1 milyon TL’den fazladır. Ülkemizde takımlarda oynayan oyuncuların ise aylık 15 bin TL’den fazla maaş aldıkları bilinmektedir.

Bunların dışında dünya genelinde e-sporcu maaşları ve e-sporcu gelirleri çok daha yüksektir. Örneğin dünyanın en çok kazanan e-sporcularından bir tanesi olan Faker isimli oyuncu her sene 1 milyon doları aşkın gelir elde etmektedir.

E-spor organizasyonlarından elde edilen gelirler günden güne yükseliyor. Öyle ki; artık maçlar Twich ve Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanıyor. Final maçlarını izleyenlerin sayısı milyonları geçebiliyor. İzlenme sayıları ve bu sporlara olan ilgi daha da arttıkça bu alanda reklam verenler ve haliyle gelirler de yukarılara çıkıyor. Sizler de bir e-sporcu olarak uzmanı olduğunuz oyun dalında ciddi gelir elde edebilirsiniz. Fakat alanında en iyilerden birisi olmak zorundasınız. Zira işin sonunda hiç gelir elde edememekte var.

Bu yazımızda e-sporcular nasıl para kazanıyorlar, Türkiye’de e-sporcuların kazançları ne kadardır, e-sporcular ne kadar gelir elde ediyorlar, maaşları ne kadardır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER E-SPOR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, e-spor konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan e-spor duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.