E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ NEDİR?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi resmi ve özel ilköğretim okullarında, anaokullarında, özel eğitim kurumlarında ve ortaöğretim kurumlarında öğrencisi olan velilerin, öğrencisinin ders programını, devamsızlık, not, sınav ve proje bilgilerini öğrenebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında hayata geçirilmiştir.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ NE İŞE YARAR?

Günümüz gelişen teknolojisi artık her işimizi bilgisayar başında kolaylıkla ve hızlı olarak gerçekleştirmemize olanak tanıyor. Önce hayatımıza giren E-Devlet Kapısı, şimdi de E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi sayesine eğitim-öğretim dönemi başında öğrenci kayıt ve nakil işlemleri gerçekleştirilebilmekte, merkezi sınav başvuruları yapılabilmekte ve tercih işlemlerinin yapılmasına olanak tanınmaktadır.  E-Okul sistemi sayesinde müdür ve öğretmenlerin tarafından sizleri bilgilendirmek için verdikleri duyuruları da görebilmektesiniz.E-Okul Ders Programı: E-Okul bünyesinde bulunan ders programı bölümü sayesine ders başlangıç ve bitiş saatlerini, derslerinize giren öğretmenlerin bilgilerini ve ders programınızı öğrenebilirsiniz.

E-Okul Devamsızlık Bilgileri : Özürlü ve özürsüz olarak gerçekleştirmiş olduğunuz devamsızlıklara ait bilgileri E-Okul sayesine görebilmektesiniz. Hangi gün hangi saatte devamsızlık yaptığınızı ve kaç gün devamsızlık hakkınızın kaldığını öğrenebilirsiniz.

E-Okul Not Bilgileri : Öğrencilerin okullarında almış oldukları sınav notları, sözlü notları, proje ve performans notları bu alanda yer almaktadır.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİNE GİRİŞ

En çok karşımıza sorulardan bir tanesi ise E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne nasıl girilir? E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine girmek için öncelikle ( https://e-okul.meb.gov.tr/ ) adresine girmemiz gerekmektedir. Daha sonra karşımıza gelen ekranda  yer alan resimdeki doğrulama kodunu, kullanıcı adı ve şifre kısımlarını doldurarak tamam dememiz gerekmektedir. Burada yer alan kullanıcı adı velisi olduğunuz öğrencinin T.C. kimlik numarası olup, şifre de öğrencinin okul numarasıdır.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ NEDEN AÇILMIYOR ?

TEOG sınav sonuçlarının açıklanması, nakil ve okul kayıt dönemleri gibi zamanlarda ya da okulların kapanacağı ya da sömestr tatiline gireceğinde taktir- teşekkür hesaplama gibi işlemler yüzünden E-Okul sisteminin aşırı yüklenmeden dolayı açılmadığı zamanlar olabiliyor. Bu gini durumlarda MEB bilişim uzmanları gerekli müdahaleleri yaparak sistemin düzelmesini sağlıyorlar. Sizler ise kısa süre sonra yeniden giriş yapmayı deneyebilirsiniz.  Sorunun ortadan kalktığını ve rahatça sorgulama yapabildiğinizi göreceksiniz.

E-OKUL ÖĞRENCİ GİRİŞİ

E-Okul öğrenci girişi yapmak için de başka vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak resimdeki doğrulama kodu,öğrencinin T.C. kimlik numarası ve öğrencinin okul numarası bilgilerinin girilmesi ve ardından TAMAM butonuna basmak gereklidir. Daha sonra devamsızlık bilgileri, not bilgileri gibi şeyleri E-Okul sistemi sayesinde öğrenebilirsiniz.

E-OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

E-Okul yönetim bilgi sistemi öğretmen ve yöneticiler tarafından kullanılan ve öğretmenlerin öğrencilerin notlarını bu sistem üzerinden girdikleri bir uygulamadır. Giriş kodu kısmına kutucukta bulunan rakamları giriniz. Ardından kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriniz. Ardından giriş butonuna tıklayınız. Bu şekilde E-Okul yönetim bilgi sistemi kullanıcı girişine ulaşmış olacaksınız.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ NE ZAMAN KAPANACAK ?

E-Okul Aslında Hiç Kapanmaz, Ancak Not Girişleri Karneden En Az 1 Hafta Önceden Kapatılır. Dolayısı ile birçok okulda karne haftası devamsızlık ve not girişleri sisteme girilmez. Çünkü son hafta, karneler basılarak hazır hale getirilir.

Bu yazımızda MEB E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) hakkında merak ettiğiniz konulara değindik, E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi nedir, ne işe yarar, nasıl girilir, E-Okul Neden Açılmıyor gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Sizler de merak ettiğiniz konuları www.devlette.com uzman editörlerine yorum kısmından sorabilirsiniz.


DİĞER E-OKUL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, e-okul konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan e-okul duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.