E-Okul Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBSİS) projesi kapsamında 2007 yılında hayata geçirilen, öğrenciler, öğretmenler ve velilerin internet üzerinden kullanabildikleri öğrenci bilgi ve takip sistemidir. E-Okul bir öğrencinin okula kayıt tarihinden itibaren aldıkları notlar, devamsızlıkları, almış olduğu dersler gibi daha bir çok bilgiyi görebilmenize olanak sağlar.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİNE NASIL GİRİLİR?

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine giriş yapmak için öncelikle ( https://e-okul.meb.gov.tr/ ) adresine giriş yapıyoruz. Daha sonra aşağıda bulunan resimde de görebileceğimiz gibi  ” Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş ” kısmında yazan öğrenci T.C. kimlik numarası, öğrenci okul numarası ve resimde gördüğünüz doğrulama kodunu bize verilen boşluklara eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra GİRİŞ butonuna tıklayarak E-Okul Veli Bilgilendirme sistemine giriş yapıyoruz.e-okul veli bilgilendirme sistemi

 

Müdür ve öğretmenler için E-Okul girişi ise daha farklıdır. Sisteme bilgi girişini yapan bu kişiler yine yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak E-Okul sitesine girdikten sonra kullanıcı adı ve şifreleriyle ” e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş ” alanını doldurmaları ve ardından GİRİŞ butonuna basmaları gerekmektedir. Müdür ve öğretmenler bu alandan öğrencilere ait bilgileri ( sınav ve davranış notları … ) ya da duyuruları girebilmektedirler.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİNE GİREMİYORUM ?

Sistemin yoğun olarak kullanıldığı dönem sonları, okul başı veya TEOG gibi sınav sonuçlarının açıklandığı zamanlarda bazen E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi açılmıyor. Bu gibi durumlarda vatandaşlar E-Okul neden açılmıyor gibi soruları yöneltiyorlar. Bu sorun anlık olup daha sonra tekrar denediğinizde sorunun giderilmiş olacağını göreceksiniz. Yani tek yapmanız gereken belirli bir süre sonra tekrar denemek.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş Yaparak Neleri Sorgulayabilirsiniz?

E-Okul sistemi yardımı ile öğrencilerimizin notlarını, devamsızlık durumlarını ve okul yaşantılarını öğrenebilir ve öğrencilerimiz ile ilgili birçok konuda bilgi sahibi olabileceğimiz konulara ulaşabilmek için kurulan bir sistemdir.

E-Okul Öğrenci Bilgileri : Bu alanda öğrenciye ait tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabilmektesiniz. E-Okul öğrenci bilgileri 12 başlıktan oluşmaktadır.  Bu başlıklar; Duyurular, Not Bilgisi, Haftalık Ders Programı, Devamsızlık Bilgisi, Sınav Tarihleri, Aldığı belgeler, Ortalama Yükseltme Puanları, Yıl Sonu puanları, Meslek Lisesi İçin Alana Geçiş Sonuçları, Teknik Lise Geçiş Sonuçları Nakil Durumu ve E-Karne.

E-Okul Duyurular : Sistem üzerinden önemli iletilerin duyurulduğu bölümdür. E-Okul sistemine giriş yaptıktan sonra ilk bu bölümle karşılaşırsınız.

E-Okul Devamsızlık Bilgisi : E-Okul veli bilgilendirme sisteminin bu bölümünde öğrencinin devamsızlık yapıp yapmadığı, şayet yaptıysa bu devamsızlıkların hangi günlerde olduğu bu alandan görülebilmektedir.

E-Okul Haftalık Ders Programı :Bu bölümden öğrencinin hangi günlerde saat kaça kadar dersinin olup olmadığı görülebilir, varsa boş dersler bu bölüm üzerinden takip edilebilir.

E-Okul Sınav Tarihleri : Bu bölüm sayesine öğrenciler hangi günlerde sınavlarının olduğunu öğrenebilir ve çalışma programını ona göre ayarlayabilir.

E-Okul Aldığı Belgeler : Bu bölüm sayesine öğrencinin okuduğu zaman çerçevesinde almış olduğu tüm taktir – teşekkür ve diğer belgeleri görebilmektesiniz.

E-Okul Yıl Sonu Notları : Bu alan sayesine öğrencinin almış olduğu notların yıl sonu ortalamalarını öğrenebilirsiniz.

E-Okul E-Karne : Öğrencilere yıl sonunda verilen kağıt karnelerin sistemde yer aldığı şeklidir.

Bu yazımızda E-Okul veli bilgilendirme sistemine nasıl girilir, giriş yapma, e-okul neden açılmıyor, e-okul öğretmen girişi gibi konulara değindik. Sizlerde merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden www.devlette.com editörlerine sorabilirsiniz.


DİĞER E-OKUL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, e-okul konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan e-okul duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.