Elektronik ortamda sunulan kamu hizmetlerinin geliştirilerek tek bir çatı altında hizmet verilmesini sağlayan E-Devlet 2008 yılında hizmete girdi. E-Devlet hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşların E-Devlet şifresi almaları gerekmektedir. Daha sonra E-Devlet şifresi ve TC Kimlik numarası ile E-Devlet kapısına  www.turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet şifresi nedir anlattık. Peki e-devlet şifresi nasıl alınır yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl ve Nereden Alınır?

E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Bunun için yanınızda TC Kimlik numaranızın bulunduğu nüfus sureti bulunması yeterlidir. Üçüncü şahısların sizin kimliğiniz ile e-devlet şifresi alabilmesi mümkün değildir. Bizzat kendinizin PTT şubelerine giderek e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. E-Devlet şifresini online olarak alabilmeniz de mümkün değildir. Bilgilerin güvenliği için PTT şubelerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.E-Devlet Şifresi Ne İşe Yarar?

E-Devlet üzerinden Açık iş sorgulama ve iş başvurusu sonucu sorgulama, Adres değişiklik bildirimi, Aile hekim bilgisi sorgulama, Araç ve sürücü belgesi cezası sorgulama, Askerlik yoklama, Mahkeme dava sorgulama, Milli Eğitim Bakanlığı’na ait öğrenciler için bazı sınav yerleri ve sonuçlarını sorgulama, Pasaport işlemleri, Sanayi ve Tarım Bakanlıklarının kredi imkân desteklerini sorgulama, SSK hizmet dökümü, Sürücü belgesi iptali sorgulama, Ticari araç ve vergi levhası sorgulama, Vergi levhasıyla ilgili bilgi alma sorgulama yapma , Yeşil kart durumu sorgulama gibi bir çok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmekteyiz .

E-Devlet Şifresi Ne Kadar?

İlk kez E-Devlet şifresi alacaksanız sizden bunun için 2 tl gibi bir ücret talep edilmektedir. Bunun dışında şayet e-devlet kapısı içerisinde ücretli ibaresi yer almıyor ise herhangi bir aylık-yıllık aidat veya ücret ile karşılaşmıyorsunuz.

e-devlet-turkiyegovtr

 

E-Devlet Şifresi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

E-Devlet şifresi 3 ay süre ile geçerlidir. Her üç ayda bir E-Devlet kapısı üzerinden şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde sistem otomatik olarak şifrenizi bloke etmekte ve yeniden PTT şubesine giderek 4 tl gibi bir ücret karşılığı yeni şifre almanız gerekmektedir.

E-Devlet Şifresi Değiştirme – Güncelleme

E-Devlet şifresi değiştirmek için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Şayet sisteme ilk kez giriş yapıyorsanız otomatik olarak zaten E-Devlet şifre değiştirme sayfasına geçiş yaparsınız. Ancak sisteme ilk kez giriş yapmıyorsanız E-Devlet şifre değiştirme için kişisel bilgi ve ayarlar bölümüne giriş yaptıktan sonra şifre değiştir butonuna tıklıyoruz. Artık tek yapmanız gereken E-Devlet şifresi değiştirme sayfasındaki bilgileriniz güncellemek.

E-Devlet Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

E-Devlet şifremi unuttum, E-Devlet şifremi kaybettim diyorsanız tekrar bir PTT şubesine giderek yeni şifre almanız gerekmektedir. E-Devlet şifremi unuttum diyerek PTT şubesine gittiğiniz zaman sizden yeni şifre için 4 TL ücret talep edilmektedir. Bu yüzden şifrenizi unutmayacağınız bir şey yapmaya ve 3 aylık periyotlarda değiştirmeye özen göstermelisiniz.


DİĞER E-DEVLET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, e-devlet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan e-devlet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.