Dur ihtarı; trafikte memurlar tarafından kontroller gerçekleştirilirken, sürücünün kontrol noktasına gitmek için durdurulmasına denir. Dur ihtarı ardından gerekli görülürse araç aranır ve sürücünün belgeleri taranır.

Dur ihtarına uymayanları cezası ne kadardır?

Dur ihtarına uymamak bir suçtur ve kontrol noktasına gitmemeniz halinde polisler durmayan aracın sürücüsüne 427 TL ceza kesme hakkına sahiptirler. Bu cezaya ek olarak dur ihtarına uymamak trafiği tehlikeye düşürmek anlamına geldiği için yine ceza uygulaması daha yapılır.Bir sürücünün dur ihtarına uymaması ya da dalgınlıkla ihtara rağmen aracı sürmesi durumunda toplamda 427 TL değerinde ceza ödemesi gerekecektir. Bunların yanında örneğin alkollü araç kullanma cezası yüzünden dur ihtarına uymamışsa buna istinaden de ayrıca trafik cezası uygulanmaktadır.

Dur ihtarına uymama cezasına nasıl itiraz edilir?

Tüm trafik cezası itirazları KTK 116. Maddesi gereğince Trafik Mahkemelerine yapılmaktadır. Bulunduğunuz şehirde bu mahkeme yoksa Sulh Mahkemeleri ile de itiraz yoluna gitmeniz mümkündür.

İtiraz etmeniz için;

  • Dava dilekçesi,
  • Cezanın tutanak fotokopisi
  • Cezanın tebligat fotokopisi,
  • Ruhsat fotokopisi,
  • Kimlik fotokopisi,
  • Ehliyet fotokopisi gereklidir.

Siz belgeleri teslim ettikten sonra herhangi bir mahkeme görülmeden mahkeme sonucu sizin adresinize karara varıldıktan sonra gönderilecektir. Kararın çıkması trafik cezası davalarında 2 ile 3 ay arasında değişmekte bazen uzayabilmektedir. İtiraz etmek için gerçekten haklı olduğunuza emin olmanız önemlidir. İtiraz hakkında daha detaylı bilgilere trafik cezasına itiraz etme sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda trafik çevirmeden kaçmanın cezası, dur ikazına uymama cezası, trafik dur ihtarına uymama cezası, çevirmeden kaçmanın cezası, polisin dur ihtarına uymama cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DUR İHTARINA UYMAMA CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, dur ihtarına uymama cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan dur ihtarına uymama cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.