Dubai, Arap Yarımadası’nda bulunan ve Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan 7 emirlikten bir tanesidir. 1969 yılında bağımsızlığını ilan etmiş olan bu emirlik akabinde hızlı bir gelişim içerisine girmiştir. Genel olarak petrol zengini bir ülke olarak bilinse de petrol ülke gayri safi milli hasılasının yüzde yedisinden bile daha azını oluşturmaktadır. Ülkede ticaret, inşaatçılık, antrepo, mali hizmetler ve gayrimenkul sektörleri ülke ekonomisinin büyük bölümünü oluşturmaktadır. Dünyanın en hızlı gelişen şehirlerinden birisi olarak kabul edilen Dubai bir turizm ve iş cennetidir. Çölün üzerinde kurulan bu şehir dünyadaki yatırımcıları kendisine büyük bir hızla çekmeyi başarmış ve büyümesine ara vermeksizin devam etmiştir. Son yıllarda ülkemizden Dubai’de çalışmak ve yaşamak için çok sayıda kişi göç etmiştir. Bunda Dubai’deki iş hayatının ülkemize nazaran daha iyi şartlar sunmasıdır. Bu yazımızda Duabi’de nasıl iş bulunur, hangi şirketler alım yapıyor ve bunlara nasıl iş başvurusu yapılır konularında detaylı bilgiler verdik.

Dubai’de İş İlanları 2023

Çölün içerisindeki cennet diye nitelendirdiğimiz Dubai, 3 milyona yakın bir nüfusa sahip. Bu nüfusun çoğunu ise Dubai’de iş arıyorum diyerek bu şehre göç etmiş kişiler oluşturuyor. Özellikle Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Filipinler ve Türkiye’den Dubai’de çalışmak için çok sayıda kişi göç etmiş ve buraya yerleşmiş. Ülkenin resmi dili Arapça olsa da kamuda çalışan memurlara kadar şehirdeki çoğu kişi İngilizce biliyor ve hatta sokak tabelalarında Arapçanın yanında İngilizce karşılıkları yazılmış durumda. Sanılanın aksine Dubai’de yaşam oldukça rahat. Örnek verecek olursak İstanbul’da bir kadının rahat giyemediği bir kıyafeti burada hiçbir engel veya tepkiyle karşılaşmadan rahatlıkla giyebiliyor. Şehir adeta bir özgürlükler şehri. Bunun yanında maaş olanakları da bir hayli iyi. Tüm bu sebeplerden dolayı Dubai’de iş imkanları yakalamak için çok sayıda kişi başvuru yapmanın ve buraya yerleşmenin yollarını arıyor.Dubai’de iş fırsatları oldukça fazladır. Burada fizyoterapist, uzman doktor, öğretmen, psikolog, mühendis, hostes, bankacı, diş hekimi, sağlık personeli, tekniker, teknisyen, veteriner, yazılımcı, hemşire, kabin memuru, host gibi beyaz yakalıların iş ilanları ile kebapçı, kaynakçı, kasap, tır şoförü, kuaför, cankurtaran, özel güvenlik görevlisi, aşçı, itfaiyeci gibi mavi yaka iş ilanlarına rastlamak mümkündür. Sadece bu mesleklerde değil sayamadığımız yüzlerce meslekler iş olanakları bulunmaktadır. Dubai’e ne iş yapabilirim diyen vatandaşlarımız için iş olanakları fazladır. Çok sayıda şirket burada personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştirmektedir.

Dubai’de Nasıl İş Bulunur?

Dubai iş imkanları

Dubai’de nasıl çalışabilirim, nerelere başvuru yapabilirsiniz bahsetmeden önce Dubai’nin ülkemiz vatandaşlarımızdan vize talep eden ülkeler arasında olduğunu unutmamak gerekmektedir. Ancak buraya personel açığı fazla olduğundan dolayı Dubai’de çalışmak için gelenlere daha kolay vize verilmektedir. Ayrıca iş bulduğunuz şirket de bu işlemler sırasında sizlere yardımcı olmaktadır.

Dubai’de iş bulmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem İŞKUR’dur. Yanlış duymadınız İŞKUR üzerinden az da olsa Dubai’de çalışan firmalar personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştirmektedir. Bu ilanları takip ederek iş başvurusu yapabilirsiniz.

Bunun haricinde en çok kullanılan yöntem ise Dubai iş ilanları yayınlayan yabancı kariyer portallarına başvuru yapmaktır. https://dubai.dubizzle.com/jobs/, https://dubaicareers.ae/en/Pages/default.aspx ve https://www.dubaijobs.net/ bu konuda en çok kullanılan iş bulma siteleri arasındadır. Burada yayınlanan ilanlara göz gezdirebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Bunların dışında en çok kullanılan yöntem ise Dubai’de iş yapan Türk firmalarına başvuru yapmaktır. Ülkemizde çok sayıda firma Dubai’de inşaat, gıda, teknoloji gibi sayısız alanda iş yapmaktadır ve bu firmalar çalışan ihtiyacını sık sık ülkemiz vatandaşlarından gidermekte akabinde de personel alımı, işçi alımı, eleman alımı yapmaktadır. Peki bu firmalar hangileridir?

Dubai’de Çalışan İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Dubai'de çalışmak istiyorum

Dubai’de özellikle inşaat ve gıda gibi alanlarda çalışan Türk firmalar bulunuyor. Dubai’de faaliyet gösteren Türk firmalara da doğrudan yurt dışı iş ilanları için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda saymış olduğumuz firmalar Dubai’de bulunan Türk firmalardır.

Bunların yanında Dubai merkezli havayolu firmalarına da başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Bu firmalar ülkemizde sık sık işe alım etkinlikleri düzenlemektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz firmalara kolay bir şekilde iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Dubai’de İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Dubai iş başvurusu

Dubai’de nüfusun çoğunu buraya çalışmak için gelen göçmenler oluşturuyor. Kuşkusuz bundaki en büyük etken Dubai’de çalışma şartları ve maaşlar konusudur. Burada ortalama aylık maaşlar ülkemize göre bir hayli yüksektir. Birkaç sene deneyimli işçi ve personeller bile 10.000 dirhem maaş almaktadır. 1 Dirhem’in günümüzde 1.50 civarında TL karşılığı olduğu düşünüldüğünde bu maaşlar 15 bin TL’ye gelmektedir. Ancak bu ücretin hepsi cebinize kalmaz. Burada kiralar ve diğer yaşamsal faaliyetlerinizi sürdürmeniz için gerek duyduğunuz gıda gibi ihtiyaçlar oldukça pahalıdır. Bundaki en büyük sebep Dubai’nin çölün ortasına kurulmuş olmasından dolayı ihtiyaçlarını diğer ülkelerden ihraç etmesidir. Fakat yine de yaşam standartları ve cebinize kalan tutar ülkemize göre oldukça fazladır.

Tüm bunların dışında Duai dünyanın en güvenilir kentleri arasındadır. Öyle ki Duai’de suç oranı bir hayli düşüktür ve çoğu insan evini, arabasını bile kilitlemeden çıkmaktadır. Hak verirsiniz ki bu durum ülkemizde pek mümkün değildir. Sizler de Dubai’de çalışmak isteyenler arasındaysanız detaylı olarak belirttiğimiz seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bu yazımızda Dubai’da çalışmak için neler gerekli, Dubai çalışma ücretleri ve Dubai’ye çalışmak için nasıl gidilir detaylı olarak bahsettik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DUBAİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, dubai konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan dubai duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.