Drone Ehliyeti Nedir, Ne İşe Yarar?

Drone, bildiğiniz üzere kameralı ve kamerasız olacak şekilde iki farklı gruba ayrılan uçan uzaktan kumandalı bir cihazdır. İlk çıktığı zamanlarda büyük satış patlaması yaşamış ve bazı kötü niyetli insanlar bunları farklı insanları ve devletleri gözlemlemek için kullanmaya başlamıştı. Bu durum çok geçmeden ülkelerarası anlaşmaya sebep olmuş ve drone savarlar kısa süre içerisinde icat edilmiş oldu. Bu tür yapılan uçuş eylemleri ve gözlemlemelerde kullanılan drone, görüldüğü takdirde drone savarlar tarafından havaya uçacak ve patlayacaktır.

Bunun yanı sıra Türkiye’de her yaş grubundan kişiler drone alıyor ve kullanmayı bilmeyenler çeşitli zararlar verebiliyor. Özellikle ağır olan dronelar bazı durumlarda ticaret için dahi kullanıldığından dolayı bu duruma dur demek için 2017 yılı 27 Temmuz günü yürürlüğe yeni bir kanun girmiştir. Bu durumda özellikle ticaret amaçlı kullanılan dronelar başta olmak üzere belli bir kısım drone ehliyeti almak zorunda kalmıştır.Ülkemizde drone ehliyeti veren noktalar İstanbul’da 3 adet olmak üzere toplamda 22 adet drone ehliyet verme noktası bulunmaktadır. Ticari ve askeri anlamda kullanılan dronelar 25 kilo ve üstünde ise İnsansız Hava Aracı 2 ve 3. Sınıflarına girdiğinden dolayı drone ehliyeti almak zorunludur. Şayet kullanılan drone hobi ve eğlenme hedefli kullanılıyor, ağırlığı da 4 kilo ile 25 kilo arasında ise İnsansız Hava Aracı 1. Sınıfa girmektedir. 500 gram ve 4 kilo arası ise sıfırıncı sınıfa girmektedir. Bu sınıflarda kullanılan dronelar için ise drone ehliyeti zorunluluğu yoktur. Ancak bu düşük ağırlıklardaki droneları da ticari ya da askeri kullanılacak ise drone ehliyeti yine zorunlu olmaktadır. Bu eğitim ise 12 saat gibi kısa süreli olduğu için almak ve geçmek kolay olacaktır.

Bunun yanı sıra drone ehliyeti olsa dahi kullanılmayacak bazı alanlar bulunmaktadır. Havaalanında ve yakınlarında, spor karşılaşmalarında ve kalabalık arasında kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu kurallara uymayanlara başta ağır idari para cezası olmak üzere eğer zarar vermiş ise hapis cezasına kadar uygulanmaktadır.

Drone ehliyeti almanın faydası ise, drone kullanırken profesyonel olduğunuzu ve ne iş yapıyorsanız işinizi tamamen yasal yaptığınızı göstermektedir. Bildiğiniz gibi insansız teknolojiler yaygın bir şekilde gelişmektedir. Bu anlamda drone kullanmak birçok iş ve ticaret için kolaylık sağlarken drone ehliyeti olanlar bu işlerini daha rahat ve yasal bir şekilde yapmanın ayrıcalığını yaşayacaklardır. Özellikle operasyonlarda çok işine yarayan dronelar daha birçok askeri ve diğer alanlarda İHA olarak kullanılmaktadır.

Drone Ehliyeti Nasıl, Nereden Alınır?

Drone, hayatımıza girdi gireli milyonlarca hayranı oldu. Türkiye’de ilk çıktığı zamanlar her ne kadar pahalı olsa da bu durum şuan daha uygun ve ucuz olması herkes tarafından ulaşılması kolay bir teknoloji haline geldi. Durum böyle olunca Sivil Havacılık Müdürlüğü drone kullananlar kişiler ticari amaç ile kullandıkları takdirde drone ehliyeti alması gerektiğini söylemektedir.

Drone ehliyet zorunluluğu ticari olarak yapılan bütün dronelarda geçerli olurken 25 kilo ve üzeri dronelar hobi olarak kullanılsa da drone ehliyeti almak zorunlu hale geldi. Türkiye Drone Ligi kurucusu olan Can Tayfun, bu konu ile şu şekilde açıklamalarda bulunmuştur. “Ticari amaçlı kullanılan dronelar dışında hobi olarak kullananlar için ehliyet zorunluluğu bulunmuyor. Ancak bunun dışında drone kullanırken de belli başlı kurallara uyulması gerekmektedir. Buna örnek olarak kalabalık ortam, spor karşılaşmaları ve havaalanı bölgelerinde drone kullanmak yasak. Drone ehliyeti alabilmek için 12 saatlik drone eğitimi almak zorunluluğu bulunuyor. Kurallar ve drone kullanma hakkında kurs yerleri detaylıca bilgi veriyor. Ayrıca kurallara uymayanlara ne kadar ağır cezalar geleceği de söylenmektedir.”

Drone Ehliyeti Ne Kadara Mal Olur?

Türkiye’de drone ehliyeti veren 22 büro bulunmaktadır. Gelecekte dronelar ticari amaçlı kullanımı artması öngörülürken ehliyet almanın mantıklı olduğu vurgulanmaktadır. Ehliyeti bu drone kurs merkezlerine kayıt yaparak 12 saatlik eğitimi başarı ile tamamladıktan sonra kolaylıkla alabiliyorsunuz. Her yıl drone satışlarının arttığını düşünürsek ehliyet artışları da büyük oranla artmakta ve bu iş kolu da hızla büyümektedir. Drone ehliyet fiyatına gelecek olursak, ödenmesi gereken miktar 800 TL ile 1.500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Gelecekte drone iş kolları büyürse ehliyet fiyatlarının da artacağı öngörülmekte olduğunu da hatırlatalım.


DİĞER DRONE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, drone konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan drone duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.