Dövmesi Uzman Çavuşluğa Engel Mi?

Hem asker olmak hem de Çavuş olmak isteyenlerin ve vücudunda da dövmesi bulunanların genellikle akıllarındaki sorudur; Dövmesi olan uzman çavuş olabilir mi? diye. Askerlik devletin en önemli meselelerinden bir tanesidir. Bu yüzden bulundurduğu personellerin de her zaman gizli kalmasını ister. Vücudunda bulunan işaretlerin, yaraların ya da dövmelerin gizli kalmasına öncelik tanır.

Durum böyle iken dövmesi olan uzman çavuş olabiliyor mu diye bir soru gelebilir. TSK’nın yönetmenliğine göre bu durum net olarak açığa çıkartılmış. Son dönemde yasa ile ilgili de değişiklik olmamıştır ve kurallar net şekilde iki maddede ifade edilmiştir. TSK her türlü yara, iz ve dövmeye izin vermemektedir lakin bunun da bir istisnası vardır.TSK’nın Yönetmenliğine Göre Dövmesi Olanlar

TSK yönetmenliğine göre; Yaz elbise kıyafetlerinin giyildiğinde vücudunun görünen bölgelerinde 20 cm büyük dövme yer almamalıdır. Örneğin; boyun bölgesi, kol, yüz ya da ense tarafında 20 cm uzun dövmeniz varsa uzman çavuş olamazsınız. Ayrıca yönetmeliğin devamında şöyle ifade edilir; Askerlik için yaz kıyafetleri giyildiğinde görünmeyen yerlerde 50 cm fazla uzunlukta dövme bulunamaz. Örneğin; karın bölgesinde 50 cm uzun dövmeniz varsa çavuş olamazsınız. Lakin dövmelerde, siyasi, dini, cinsellik ya da şiddet içermemelidir. Bu ve bunun gibi türleri vücudunda barındıran kişiler uzman çavuş olamazlar.

Kısaca, askeri yaz kıyafetleri giyildiğinde görünen yerlerde 20 cm kadar görünmeyen yerlerde ise 50 cm kadar izin vardır. Lakin yine de bu konu, Sağlık sırasındaki komutanın vicdanına kalmıştır. Bazen bilekte olan 1 cm uzunluğundaki nokta dövmesi olanlar da elenebiliyor. Bunun da çözümü tabii sildirmekten geçiyor. Sildirince de yara olmaması gerekir çünkü yönetmelikte görünen kısımlarda yaranız varsa (20 cm uzun) yine uzman çavuş olamıyorsunuz. Erkeden sildirmek ve yaranın daha çabuk geçmesini beklemek mantıklı seçimdir.

Bu yazımızda uzman çavuşlukta dövme sorunu, sözleşmeli uzman çavuş dövme engel mi, uzman çavuşlukta dövme yasak mı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca Uzman Çavuş Nasıl Olunur yazımızdan uzman çavuşluk hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


DİĞER UZMAN ÇAVUŞ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, uzman çavuş konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan uzman çavuş duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.