Dövizle Askerlik Nedir, Ne Demektir?

Türkiye dışında bulunan, yaşayan, çalışan veya gemi adamı tarzında görevde çalışarak koşullara sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 38 yaşını tamamlamadan evvel bu senenin sonu gelmeden başvurmaları durumunda dövizle askerlik yapabilmektedir. Belirtilen ücreti yatırmaları durumunda askerlik vazifelerini bitirmiş sayılacaktır. Dövizle askerlik, sadece yurt dışında oturum ve çalışma vizesi olarak yaşayan ve çalışan kişilerin yararlanabileceği bir hizmettir.

Yeni yasaya göre, 38 yaşını bitirdikleri senenin bitimine dek dövizle askerlik servisinden faydalanmak için, bu vakte kadar başvurmanız gerekmektedir. Başvuru yapmamış olan bireyler daha önce müracaat ettikleri zaman döviz bedellerini belirli zaman içerisinde bitirdiklerine dair belge ile dövizle askerlik avantajı boyutunda yapanlar da kuralları taşımaları durumunda bu fırsattan faydalanabileceklerdir. Fakat bu şahısların, 31 Aralık 2017 gününe dek müracaatları ile beraber harç bedelini yatırmaları gerekiyor. Yeni bir yasaya ile bu zaman uzatılmadığı zaman söz konusu bu şahıslar 31 Aralık 2017 gününden sonra dövizle askerlikten faydalanma şanslarını kayıp edecekler.Dövizle Askerlik Şartları Nelerdir?

Dövizle askerlik şartlarında ilk olarak yurt dışında çalışma ya da oturma izni ile işveren, işçi, meslek ya da sanat ile alakalı işlerden bir tanesine sahip olmak ya da yabancı olan gemilerde çalışarak gemi adamı tüzüğünde çalışmak gerekmektedir. Başka bir ifade ile anlatacak olursak, yurtdışında çalışma, oturma izni ya da gemi adamı tüzüğüne sahip olmayan, bu vizelerin zamanı biten veya illegal bir şekilde yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu dövizli askerlik hizmetinden faydalanamayacaklar.

Bunun yanı sıra, dövizle askerlik servisi haricinde başka askerlik hizmeti olarak kişinin biçimlerinden ve görevlerinden biri ile silah altına hiç girmemiş olması gerekiyor.

Yurt dışında 3 sene boyunca yaşamış ve çalışmış olmak en önemli şartlar arasında yer almaktadır. Bu zaman zarfında vakit hesaplanırken yurt içinde çalışılan zamanlar hesap edilmez. Bunun yanı sıra bu şahıslar çifte vatandaş pasaportuna sahip olsalar da 3 senelik yurt dışında çalışma zamanını bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Tüm bu şartları sağlıyorsanız “https://dovizle.msb.gov.tr/” adresinden dövizli askerlik uzaktan eğitim programını tamamlamalısınız. Şayet tüm evraklarınızı tamamlasanız ve paranızı yatırmış olsanız dahi bu aşamayı geçmezseniz başvurunuz kabul görmeyecektir. Uzaktan eğitim programı tamamlandıktan sonra ise müracaatlar için ülkede bulunan Türk Konsolosluğuna gitmeniz yeterli olacaktır.

Kimler Dövizle Askerlikten Yararlanamaz?

Maddeler şeklinde kimlerin dövizle askerlikten yararlanamayacağını açıkça yazarsak,

 • Yurtdışında çalışma ya da oturma vizesi sahibi olmayan,
 • Yurtdışında illegal olarak çalışıp yaşayan kişiler,
 • Kişilerin aldığı maaş ya da parayı yurtdışında değil de Türkiye’den karşılandığı zaman,
 • Türkiye’ye gelerek kesin dönüş yapan vatandaşların artık yurtiçinde yaşıyor olanlar,
 • Sanatlarını ya da mesleklerini artık yurtiçinde devam edenler,
 • Askerlik hizmetini başlamış olan kişiler,
 • Yurtdışında işçi sınıfının yanı sıra işveren ya da her hangi bir mesleğe sahip olmayı her hangi bir sanat ile ilgilenmeyen ya da bunu belirtilen yerlere kanıtlamayanlar,
 • Gemi adamı tüzüğü ile Türk gemilerinde çalışan ya da yabancı olan gemilerde illegal bir şekilde çalışan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dövizle askerlikten faydalanamaz.

Dövizle Askerlik Kaç Paradır?

Müracaat kurallarına uyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 1.000 € olacak şekilde ücreti taksit olmadan peşin bir şekilde belirtilen bankaya yatırmaları gerekiyor. Ödeme yapıldıktan sonra dekont ile beraber yetkili dairelere ya da bulunduğunuz ülkenin Türk konsolosluğuna götürmeniz ve başvuruyu bitirmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra ödemeyi Türk konsolosluğunda da yapabilir, gerekli tüm bilgileri bulunduğunuz ülkedeki Türk konsolosluğuna giderek de öğrenebilirsiniz.

Ödenmesi zorunlu olan döviz tutarı yeni yasayla diğer zamanlara göre daha düşük fiyat olması yurtdışında yaşayan vatandaşlar için kolaylık sağlanmış ve avantajlı olmuştur. Buna ilaveten, bu tutarı ödeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye’ye rahatlıkla gelebilir, her hangi bir askerlik yapmalarına gerek kalmadan yapmış gibi görünür ve askerlikten ömür boyu muaf olurlar.

Dövizle Askerlik Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Dövizle askerlik başvurularının kişilerin yurtdışında bağlı bulundukları Türk dış temsilciliklerine yapılması gerekmektedir. Bu başvuru sırasında başvuru sahiplerinden çeşitli belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler;

 • T.C. veya yabancı ülke pasaportu pasaportunun aslı ve 2 adet fotokopisi.,
 • Üzerinde T.C. Kimlik numarası olan Nüfus Cüzdanı ve 2 adet arkalı önlü fotokopisi,
 • Oturma ve Çalışma kartı ve 2 adet arkalı önlü fotokopisi,
 • Çalıştığınız firmadan belge   ve 2 adet fotokopisi,
 • Sigorta Dökümü ve 2 adet fotokopisi,
 • İkametgah belgesi  ve 2 adet fotokopisi.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 4 adet fotoğraf
 • Başvuru sırasında 1.000.-Euro askerlik bedeli ödeme makbuzu aslı ve 2 adet fotokopisi birlikte getirilmelidir.

Not: Getirilen belgeler kontrol edilecek ve eksik belge ile gelenlerin müracaatı kabul edilmeyecektir.

Müracaat sırasında herhangi bir iş yerinde çalışmayanların (yani işsiz olanların) getireceği belgeler; Çalışma Dairesinden  işsizlik parası aldıklarına dair belge ve 2 adet fotokopisi.

İş adamları, iş verenler yukarıdaki (4.madde) belgelere ilaveten iş yeri ruhsatının 2 adet fotokopisi ile işverenler sigortasından sigortalı olarak çalıştıkları yılları gösteren belge ve 2 adet fotokopisini gereklidir.

Bu yazımızda dövizle askerlikte sonra durum nedir, dövizle askerlik yapmak istiyorum nasıl yaparım gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DÖVİZLE ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, dövizle askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan dövizle askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.