Döviz Bürosu Nasıl Para Kazanır?

Döviz bürosu, bildiğiniz gibi dövizlerin bozdurulduğu büroya denmektedir. Yani dolardan Euro’ya, liradan Çin parası Yuana, Arap parasından diğer bütün dövizdeki paralara kadar istediğiniz şekilde bozdurup dönüştürebildiğiniz yere denmektedir. Genel olarak Türkiye’de döviz bürolarında dolar, Euro, Arap parası ve lira olmak üzere 4 ana para bozdurulmaktadır. Özellikle yurt dışına gidecek ya da gelmiş olanların bozdurduğu bu bürolarda, sık sık turistlerin bol olduğu yerde olması sebebi ile hem daha çok para kazanırlar hem de diğer döviz bürolarına göre gelirleri daha fazla olur.

Türkiye’de her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist gelip gitmektedir. Bu sayede bankalar dahil birçok döviz büroları yabancı parayı Türk lirasına bozdurarak işlem yapmakta ve bu işlemlerde %10’dan %30’a kadar kazanç sağlamaktadır. Ne kadar bozdurma işi ve müşterisi olursa o kadar fazla kazanmaktadırlar. Bu yüzden döviz bürolarının açıldığı yer çok önemlidir. Eğer turistik ve işlek bir yerde açılmış ise aylık geliri 100.000’e kadar çıkmaktadır.Döviz Bürosu Ne Kadar Para Kazandırır?

Döviz büroların kazanç elde etmeleri için yabancı para almaları ve Türk lirası vermeleri gerekmektedir. Bundan dolayı döviz büroları, yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistler sayesinde sermayesini geliştirmekte ve para kazanmaktadır. Bunun için turistlerin bol olduğu yer açması daha fazla kazanç sağlamasına sebep olacaktır. Ancak işlek olmayan ve turistlerin az olduğu yerde döviz bürosu açanlar daha az gelir almakla beraber bazen hiç para bozdurma konusunda sorun yaşayabilmektedirler.

Döviz büroları tabi ki sadece turistlerin para bozdurmasından dolayı para kazanmamaktadır. Ekstra olarak şirketlerin ihracat ve ithalat işlerinde anlaşmalı olarak döviz işlerini üstlenmesi ile gelirlerini arttırmaktadır. Bu anlamda ihracat ve ithalat şirketleri de döviz büroları ile anlaşmalı iş yapmaktadır. Eğer döviz büroları döviz yetersizliği yaşar ise Merkez Bankasından ihtiyaçlarını giderebilmektedirler.

Türkiye’ye gelen yabancı paraların büyük kısmı döviz bürolarında dönmektedir. Bu sayede döviz büroları ülke ekonomisi için büyük önemde katkı sağlar. Döviz büroları özellikle sahte paraları iyi anlaması ve paraları iyi anlaması lazım ki işini daha iyi yapabilsin. Aksi halde birçok dolandırıcının olduğu ülkemizde döviz bürolarını kandırmak kolay olurdu doğrusu. Ortalama bir döviz bürosu aylık olarak yaklaşık 5.000 €’a kadar gelir sağlamaktadır. Daha iyi olan bir döviz bürosu ise 100.000 TL’ye kadar büyük gelirler elde edebilir. Bu tamamen döviz bürosunun nerede açıldığına, işlekliğine ve açan kişinin ithalat ve ihracat şirketleri ile yaptığı anlaşmalarına ve aktifliğine bağlıdır. Bu yazımızda döviz bürolarının aylık kazançları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan döviz bürosu nasıl açılır hakkında bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER DÖVİZ BÜROLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, döviz büroları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan döviz büroları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.