Döviz Bürosu Nedir?

Döviz bürosu, yabancı paraların alım ve satım yaptığı yere denmektedir. Ülkemizde, Dolar, Euro, Yuan, Som, Tenge, Türk Lirası ve daha birçok yabancı paraların Türk parasına, Türk parasından yabancı paralara dönüştürme yapan bürolara döviz bürosu denir. Aktif bir şekilde sermayesi yüksek olanların, sahte ve gerçek paradan anlayanların çok rahat bir şekilde yapabileceği bir iş diyebiliriz.

Sadece yerli ve yabancı turistlerin her türlü dövizleri bozdurduğu yer olmamakla beraber, ithalat ve ihracat işi yapan şirketlerin de işine yaramaktadır. Yeni açanlar için biraz riskli olsa da, açıldığı yer de çok önemli olan döviz büroları, özellikle işlek ve yabancı ağırlıklı olan bir yerde açılmış ise çok iyi iş yapabilmektedir. Şuan döviz büroları sayesinde insanlar çok rahat bir şekilde paralarını her türlü dövize çevirebilmektedir.Döviz Bürosu Açma Şartları Nelerdir, Nasıl Açılır?

Döviz bürosu açma şartları dikkat edilecek hususlardır. Sadece yasal olup belgeleri hazırlamak ile döviz bürosu açılmadığı gibi, açıldığı yerin de nasıl bir yer olduğu, açan kişinin nasıl aktif olup paralardan anladığı da çok önemlidir. İşlek olmayan ve sahte paradan dahi anlamayan bir döviz bürosu açıldığı gibi iflas eşiğine giderek batacaktır. Bunun dışında resmi ve açma şartlarına maddeler halinde göz atalım.

Dövizle ilgilenen kişiler döviz bürosu açmak için izin ve ruhsat belgelerini almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra hazine müsteşarlığının şartlarına da uyması gerekmektedir.

  • Döviz bürosu açmak için, açacak olan şirket ya da şahsın sermaye olarak minimum 250.000 TL olması gerekmektedir.
  • Ziraat Bankasında 80.000 € yatırılmış olması gerekmektedir.
  • Açacak kişi ya da kişiler hiçbir şekilde yoksul ya da iflas etmiş kişiler olmamakla beraber ağır hapis cezası olmak üzere 5 yıldan çok hapis yatmaması gerekmektedir. Yani sicili temiz olması gerekmektedir.
  • Kaçakçılık, hırsızlık ya da benzeri işlere girişmemiş, adli sicil kâğıdı temiz olması gerekmektedir.
  • Hisse senetleri isme yazılı olmasının yanı sıra nakit karşılığında yapılması gerekiyor.
  • Belli başlı olan anlaşmanın Türk Parasının Kıymetinin Koruma yasasının şartlarına uyması gerekiyor.
  • Türkiye’de yetkili bir şekilde ofis açmış ya da başvuru yapmış kişiler, yurt dışında da döviz alım satım işleri yapmak istiyorsa ya da yaptıysa bunu belgelemelidir. Bu belgenin cevaplanması uzun sürse de beklenmelidir.

Döviz bürosu açmak için en baştan açıp tasarım ve güvenlik gibi işleri yapmak ekstra masraf olacağı için, olan bir döviz bürosunu açmak daha avantajlı olacaktır. Döviz bürosu açmadan evvel bu şartlara uysanız bile yeterince araştırmadan bu işe girilmemelidir. Aksi halde döviz işi riskli bir iştir.

İşletme ruhsatı ve şartlar sağlandıktan sonra çevrede duyulmak için iyi bir reklam yapmanızda da fayda olacaktır. İşletme sahiplerinin döviz ve döviz işlemlerinden anlamalı, sahte paraları anında tespit ederek dolandırıcılığa gelmemelidir. Çevrede bulunan döviz bürolarını da araştırarak rekabet seviyesini ölçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca personel çalıştıracaksınız alacağınız kişilerin güvenilir olmasına dikkat edin. Aksi halde dışarıdan korunmak isterken içeriden dolandırılma şansınız olur.

Döviz Bürosu Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Döviz bürosu açmanın maliyeti, büronun açıldığı yer, mekanın büyüklüğü ve içeriğine bağlıdır. Örneğin işlek bir caddede turistlerin bol olduğu bir yerde ufak bir döviz bürosu açmak insanlar için sıkıntılı olabilir. Bu yüzden biraz daha büyük ve geniş olmakla beraber güvenliği yüksek olmalı ve her tarafta kamera olmalıdır. Güvenliği sağlama aldıktan sonra soyulma tehlikesine karşı da önlem almalısınız. Bunların hepsi 200.000 TL civarında olacaktır. Ancak daha basit ve ufak bir döviz bürosu için yarı fiyatı olan 100.000 TL civarında olacaktır.

Bunun yanı sıra riskleri her zaman düşünmeli ve ne gerekiyor her zaman bilmelisiniz. İnternet, kamu hizmetleri ve telefon gibi başvuruları yaparak işletmeniz için yapmalısınız. Alacağınız yer satılık ya da kira ise ona göre maliyeti artacak ya da azalacaktır. Aranan şartlarda olduğu gibi gerekli paraları ve maliyetleri bulundurmak zorunda olduğunuzdan dolayı duruma göre bu maliyet biraz daha artabilmektedir. Ancak kısa zaman içerisinde yüksek gelir elde ederseniz bu maliyeti kısa sürede amorti edebileceğinizi de unutmamalısınız. Bu yazımızda döviz bürosu açmak hakkında detaylı bilgiler sunduk. Ayrıca diğer yazımızdan döviz bürosu ne kadar para kazanır hakkında bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER DÖVİZ BÜROSU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, döviz bürosu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan döviz bürosu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.