Para değiştirme işlemlerinin yapıldığı yerlere yani döviz alınıp satılan yerlere döviz bürosu denilmektedir. Ülkemizde A ve B grubu yetkili binlerce döviz bürosu bulunmaktadır. Turistler ülkemize geldiklerinde veya vatandaşlarımız ellerindeki parayı diğer ülkelerin para birimleri ile bu bürolar sayesinde değiştirir.

Döviz alım satım işlemlerinde çeşitli dalgalanmalar yaşanmasından dolayı döviz ve emtiaların fiyatları hızlı bir şekilde değişebilmektedir. Bu değişimlerden kazanç elde etmek isteyen veya elindeki parasının değerinin düşmesini istemeyen kişiler ise döviz bürolarına müracaat ederek, paralarını değiştirmektedir. Bu sıralarda döviz büroları bir hayli yoğun olabiliyor. Özellikle Kapalıçarşı gibi konumlarda bulunan döviz büroları bu yoğunluğun en çok yaşandığı yerlerden bir tanesi. Peki ülkemiz genelinde hizmet vermekte olan döviz büroları sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık? Döviz bürolarının çalışma saatleri, mesai saatleri ile çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı yazımız devamında yer almaktadır.Döviz Bürolarının Çalışma Saatleri 2020

Ülkemizde hizmet vermekte olan döviz büroları sabah saat 09:00 itibariyle hizmet vermeye başlarlar ve akşam saat 19:00 ile 20:00 saatleri arasında kapanırlar. Kapanış saatlerinin farklı olması özel sektörde hizmet veren kurumlar olmalarından kaynaklanmaktadır. Ancak 20:00’dan sonra açık olmaları da ayrıca yasaktır. Döviz büroları sabahları Merkez Bankası ile beraber açılır. Çünkü piyasalar da bu saatte açılmakta ve anlık döviz kurları düşerek işlemler başlamaktadır.

Döviz Büroları Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Döviz büroları genel itibariyle Cumartesi ve Pazar günleri yani hafta sonu kapalı durumdadır. Genel olarak dememizin sebebi bazı döviz bürolarının Cumartesi ve Pazar günleri de hizmet sunmakta ısrar etmeleridir. Ancak bunların sayısı oldukça azdır.

Döviz Büroları Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Döviz büroları Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramların ilk 2 günü kapalı durumdadırlar. Ancak diğer günleri birçoğu hizmet vermeye başlarlar. Arefe günlerinde ise açıktırlar. Bunun dışında 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde ise hizmet verirler.

24 Saat ve Hafta Sonu Açık Olan Döviz Büroları Hangileridir?

Havalimanlarında yer almakta olan döviz büroları genel itibariyle günün 24 saati açık durumdadırlar. Ayrıca bu bürolar resmi tatil günlerinde ve bayramlarda da hizmet sunarlar.

Bu yazımızda döviz bürolarının çalışma saatleri, açılış saatleri, kapanış saatleri ile çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DÖVİZ BÜROLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, döviz büroları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan döviz büroları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.