Döviz bürosu, para birimlerinin değiştirildiği yani başka bir tanımla döviz alınıp satılan yerlere denilmektedir. Döviz yabancı para demektir. Döviz bürolarında Euro, Dolar, Sterlin gibi birçok yabancı parayı alabilir ve elinizdeki yabancı paraları bozdurabilirsiniz. Ülkemizde 4 bini aşkın döviz bürosu bulunmaktadır. Döviz bürosu denince kuşkusuz akla ilk Kapalıçarşı gibi yerler gelmektedir. Döviz fiyatlarının son dönemde oldukça hızlı bir şekilde değiştiği şu günlerde vatandaşlarımız döviz almak veya bozdurmak için döviz bürolarına akın etmektedirler. Oldukça yoğun olan döviz bürolarına gitmeden önce döviz bürolarının çalışma saatleri araştırılmalıdır. Peki ülkemiz genelinde hizmet vermekte olan döviz büroları sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık? Döviz bürolarının çalışma saatleri, mesai saatleri ile çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı yazımız devamında yer almaktadır.

Döviz Bürolarının Çalışma Saatleri 2023

Ülkemizde faaliyette olan döviz büroları genel olarak sabah saat 09:00’da açılır ve akşam saat 22:00’de kapanırlar. Döviz bürolarının 22:00’dan sonra açık olmaları yasaktır. Fakat açılış saatleri özel sektörde faaliyet göstermekte olduklarından dolayı değişebilmektedir. Örneğin AVM içerisinde bulunanlar AVM açılış saatinde açılırlar. Genel olarak sabah saat 09:00’da açılmalarının sebebi ile piyasaların bu saatte açıldığından dolayıdır.Döviz Büroları Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Döviz büroları piyasalar kapalı olduğu için Cumartesi ve Pazar günü yani hafta sonu açık olmazlar. Fakat bazı döviz büroları bu duruma uymayarak hafta sonu da çalışmalarını sürdürmektedir. Fakat bunların sayısı oldukça azdır.

Döviz Büroları Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Ülkemizde dini bayramların olduğu tarihlerde birçok kurum ve kuruluş kapalı durumda olmaktadır. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda da genel olarak bayramın ilk iki günü döviz büroları kapalıdır. Arefe yani arife günlerinde ise döviz büroları faaliyetlerine devam etmektedir.

Tüm bunların dışında yer alan resmi tatil günlerinde yani; 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi günlerde ise döviz büroları açıktır.

24 Saat ve Hafta Sonu Açık Olan Döviz Büroları Hangileridir?

Artık döviz alıp satmak için döviz bürolarına ihtiyaç bulunmamaktadır. Kolay bir şekilde bankanızdan döviz hesabı açarak ATM’lerden bu paraları çekebilirsiniz. Fakat bununla uğraşmak istemeyen acil işi olan kişiler için genel olarak her ilimizde 24 saat açık döviz büroları bulunur. Bunlar havalimanlarında olan döviz bürolarıdır. Buradaki döviz büroları genel olarak bayramlarda ve diğer resmi tatil günlerinde de aralıksız çalışmaktadır.

Bu yazımızda döviz bürolarının çalışma saatleri, açılış saatleri, kapanış saatleri ile çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DÖVİZ BÜROLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, döviz büroları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan döviz büroları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.