Dolaylı vergi; bir malın satışı ya da bir hizmetin kullanımın üzerinden alınan vergi türüne verilen addır. Dolaylı vergi; alışverişlerimizde kesilen katma değer vergisi ya da telefon faturalarında ödediğimiz özel iletişim olarak örneklendirilebilir. Harcamalar üzerinden alınan vergiler dolaylı vergi olarak sınıflandırılır.

Dolaylı vergi;  • Dolaylı vergilerde vergiyi ödeyen ile mükellefi farklıdır. Katma değer vergisini müşteri ödemesine rağmen para market sahibi tarafından devlete aktarılır. Dolaylı vergilerde kişilerin gelir düzeyi durumlarına bakmaksızın bütün vatandaşlar tarafından aynı oranlarda ödenir. Dolaylı vergiler gelir düzeyinden bağımsız olduğu için toplumun gelir düzeyi düşük kesimlerince dezavantaj olarak sayılmaktadır.
  • Dolaylı vergiler devlet tarafından toplaması daha kolay vergilerdir. Vergi direkt olarak ekonomik işlem yapıldığı sırada kesildiği için takibi ve toplaması kolaydır.

Dolaylı vergiler nelerdir?

Dolaylı vergiler;

  • Katma Değer vergisi (KDV),
  • Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV)
  • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gibi vergiler dolaylı vergilere örnek olabilir.

Amerika gibi bazı ülkelerde ise sadece son tüketiciden alınan Satış Vergisi adı altında bir vergi uygulanmaktadır. Satış vergisi sadece son tüketiciye yapılan satış bedeli üzerinden hesaplanarak uygulanan bir vergidir.

Dolaylı vergi oranları nedir?

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ve üyelik sürecindeki ülkelerde vergi sistemlerini dengelemek ve vergi uygulamalarının düzenlenmesi için çıkartılan yönetmeliklerde katma değer vergisinin oranları %15 ile %28 arasında olduğu görülmektedir. Ülkemizde ise vergi oranları mamullerin cinsine ya da hizmetin kalitesi ve şekline göre değişiklik göstermektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen oranlarda vergiler tüketicilere ve vatandaşlara uygulanarak dolaylı vergi toplanmış olur. En güncel ve doğru oranları Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet sitesinden öğrenebilirsiniz. Dolaylı vergi hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan doğrudan vergi nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER VERGİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vergi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vergi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.