Dolandırıldım Ne Yapmalıyım?

Bildiğiniz üzere son zamanlarda özellikle sosyal ağlarda dolandırılma vakaları artmaktadır. İnternet geliştikçe dolandırma sayısı da buna oranla artarken, siber ve bilişim suçları ise bu konuda çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Buna örnek olarak Tosun lakaplı Mehmet Aydın’ın Çiftlik Bank’ı, Turkcoin ve daha birçok yatırım yolu ile vatandaşlar dolandırılmaktadır. Bunun yanı sıra yatırım olmadan İnternet üzerinden ikinci el cihaz, araba, kredi kartı dolandırıcılığı ya da eşya satan kişiler ilk olarak parasını alıyor ve kayıplara karışarak insanları dolandırıyor. Özellikle “şu kadar para kazandın, almak için şu hesaba şu kadar vergi öde” gibi saçmalıklar geliyor ya da “ismin kara listede, teröristler ile iş birliği yaptığın görülüyor, şu kadar para yatır temize çıkaralım” gibi çeşitli saçma dolandırma vakaları bulunmaktadır. Bilinçsiz vatandaşlar rahat bir şekilde dolandırılırken, bilinçli vatandaşlar ise anında yetkili kişilere haber vererek dolandırıcıların yakalanmalarını sağlamaktadır.

Ülkemizde yaşanan bu dolandırma vakaları özellikle sosyal medyada olması yüzünden bilişim hukuk zorlansa da her geçen yıl daha da gelişerek birçok dolandırıcıları yakalamış durumdadır. Bilişim suçları ile uğraşan savcı, polis ve bu konuda uzman olan avukatlar her geçen zaman nitelikli olarak geliştiğini de belirtelim. Dolandırıcılık konusunda TCK’da 157. Maddede, hileli bir şekilde birilerini aldatıp kandıran dolandırıcılar, kişiye zarar verip kendilerine ya da başkalarına yarar sağlamaları halinde 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile beraber 5.000 adli para cezası verilmektedir. Bu yasaya göre dolandırıcılar, yakalandıkları halde hem hapis hem de para cezasına çarptırılmaktadır.Bu yasaya göre en fazla 5 yıl olarak hapis cezası görülse de, işlenen suç ve dolandırma oranına göre bu oran daha da fazla artmaktadır. Buna örnek verecek olursak, milyon dolarlar ile on binlerce kişiyi kandırıp dolandıran bir kişi ömür boyu hapis cezası alabilmektedir. Bu durumda bilinçsiz olan vatandaşlar dolandırıldıklarında nereye başvurmalıdır sorusuna cevap verelim.

  • İnternet üzerinden dolandırıldıysanız bilişim suçlarına isterseniz telefon, isterseniz de internet sitelerine başvuru yaparak şikayetçi olabilirsiniz.
  • Polis ya da en yakın emniyet müdürlüğüne giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
  • Adliyede ayrıca savcılığa başvurmanız şikayet sürecini hızlandırabilirsiniz.
  • Bu yapılan suç duyurusu başvurularında hem yazılı hem de sözlü vermenizde fayda var.

Eğer hiçbir şey bilmiyor ve ne yazacağınızı da bilmiyorsanız emniyet müdürlüğüne gittiğiniz zaman yetkili kişiler sizleri yönlendirecek ve yardımcı olacaktır. Ancak mutlaka dolandırıldığınıza dair kanıt ya da belge ve dolandıran kişinin her hangi bir belgesi olmasının zorunlu olduğunu unutmayınız. Aksi halde kavuşturmaya yer olmadığından yani yetersiz delil olduğundan dolayı şikayetiniz düşebilir. Bu yüzden her hangi bir delil ya da kanıtınız var ise her türlü hakkınızı alabilir ve şikayet ettiğiniz kişiyi de adalete teslim ederek hapis ve para cezası almalarını sağlayabilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.