Doktor asistanı nedir, kimdir, kime denir?

Doktor asistanı, poliklinik, hastane ve diğer tüm sağlık yerlerinde hem hastaları yönlendiren kişilerdir. Hem de doktorlara yardımcı olup sekreterlik görevi yaparlar. Adından da anlayacağınız üzere doktorların yardımcılığını, asistanlığını yapar. Doktorun söylediklerini not eder, gelen hastaların kayıtlarını tutar, söylenilen ilaçları reçeteye yazar. Ayrıca karıştırılan bir husus vardır, doktor asistanı ile asistan doktor arasında fark olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Doktor asistanı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Doktorun asistanlığını yüklenen bu kişiler doktora muayene olmak için gelen tüm hasta bireyleri yönlendirerek işlemlerini hızlandırır ve hem doktora, hem de hasta bireylere yardımcı olmuş olur. Bunun yanı sıra asistanlar sadece doktorların yanında gezmezler. Bu görevleri dışında sorumlu olduğu kat ya da bölümün temizliği de onlardan sorulur. Bölümün düzenini kontrol etmeli ve temiz olduğundan emin olmalıdır.Ayrıca doktora gelen randevu alan hasta bireylerin takibini tutar, girişlerini ve çıkışlarını kayıt eder, hasta bireylerin ve doktorun özel dosyalarını takip edip düzenli bir şekilde tutar. Daha sonra hasta bireyleri doktorun söylediği bölümlere tedavi ve tetkik için hasta bireyleri hızlı bir şekilde yönlendirerek doktorların büyük yüklerini hafifletmek için çalışırlar. Bununla birlikte hastane ya da poliklinikte çalışıyor ise defteri düzenli bir şekilde takip eder, muayene olan hasta bireylerin her türlü takibini yaparak not eder. Son olarak muayene odasında yer alan ilaçları her gün kontrol ederek tarihi geçmiş ilaçları değiştirip bitmiş ilaçlar için depodan ilaçları temin eder. Bir çeşit doktorun sekreteri diyebiliriz.

Doktor asistanı nasıl olunur, olma şartları nelerdir?

Doktor asistanlığı doktor olmaktan çok daha kolaydır. Üniversite dahi okumanıza gerek kalmadan doktor asistanı olabilmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken okuduğunuz lisenin Sağlık Meslek Lisesi olduğundan emin olmalısınız. Ya da Ticaret Meslek Liselerinde sekreterlik bölümünün Tıp Asistanlığı alanından mezun olmanız gerekiyor.

Bu sayede 4 yıl okuduğunuz lise hayatı boyunca hem yazılı hem de pratik yaparak bu işi öğreniyorsunuz. Ayrıca son yılınızda staj olarak yaklaşık 6 ay ya da 1 yıla yakın bir şekilde bir hastanede doktor asistanlığı yaparak gerçekleştiriyorsunuz. Mezun olduktan sonra eğitim tamamlandıktan sonra Tıp Sekreteri olarak bitiriyorsunuz. Kültür ve mesleki dersleri 4 yıl alıyor ve bu bölümden mezun olarak çalışmaya başladığınız an doktor yardımcısı, doktor asistanı, doktor sekreteri gibi işlerde çalışarak bu meslekleri ediniyorsunuz.

Doktor asistanı olanların maaşları ne kadardır?

Dünyada ne kadar kriz olursa olsun sağlık sektörüne insanlar para harcamak zorundadır. Hasta insanlar ve sağlık sektörleri büyüdükçe doktorlar özel sektörlere yönelmektedir. İşler yoğun olduğu zaman haliyle yardımcıya ihtiyaç duyuyorlar. Doktorun yükünü hafifletmek, işlerinin ve hasta bireylerin takibini tutmak gibi yardımcılığını yapan kişilere ihtiyaç duyarlar. Bu esnada Sağlık ve Ticaret Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler işe alınarak ilk başta deneme sürecinden geçerler.

Deneme süreci bittikten sonra doktorun tam asistanlığını yapmak için işe başlarlar. Fakat bilinmelidir ki doktor gibi yüksek maaş alan bir sektör değildir. Sebebi ise yükseköğrenim gibi ekstra okumanıza gerek kalmadığı içindir. Ayrıca her birey lise hayatını bu liselerden mezun olarak geçirip üniversite okumasına gerek kalmadığı için birçok yardımcı aday iş aramaktadır. Bundan dolayı da maaşlar düşük tutulmaktadır. Eğer devlet hastanelerinde asistanlık yaparsanız 6000 TL civarında ücret alırsınız. Şayet özel sektörde doktor asistanlığı yapar ve tüm işlerini hafifletirseniz daha yüksek maaşlar ile 12.000 TL’ye kadar alabilirsiniz. Bu sayede doktor asistanlığı yapmak isteyenler bilmelidir ki maaşlar genel olarak 6000-12000 arasında değişebilmektedir.

Bu yazımızda doktor asistanı nedir, ne iş yapar gibi doktor asistanlığı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DOKTOR ASİSTANLIĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, doktor asistanlığı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan doktor asistanlığı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.