Doğum Borçlanması Nedir?

Kadın sigortalılar doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta, şayet çoklu doğum gerçekleşirse de 10 haftalık süre zarfında istirahatli kaldıkları süre zarfında işverenleri tarafından SGK’ya raporlu olarak bildirilmektedirler. Bu süre zarfında primleri ödenmemektedir. Ancak işverenlerin bazıları kadın sigortalı çalışmasa bile ücret ödemesi yapıyorsa, yani çalıştırılmadan ücret ödemeye devam ediyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na ücretlerini ve günlerini prim yapmak durumundadır. Bu sürelerden önce veya daha sonra kadın sigortalı işten ayrılırsa, işten ayrıldığı tarihten sonraki doğum sebebiyle çalışamadıkları süreleri borçlanarak, primlerini ödeyerek sigortalılık sürelerinden ve hizmetlerinden saydırabilmektedirler. Bu duruma doğum borçlanması yada analık borçlanması da denilmektedir.

SGK, doğum borçlanması konusunda daha önce çıkardığı genelgeler ile uygulamayı, Kanunun verdiği hakları kısıtlar şekilde yapmış ve sigortalının yapmış olduğu doğumun, ya çalışırken veya çalıştığı işinden ayrıldıktan sonra 300 gün içerisinde yapması gerektiği şartını koşmuştu. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda verilen yargı kararlarını da esas alarak 300 gün şartını daha sonra kaldırmıştır. Sigortalı kadın, borçlanmaya esas doğumunu işten çıkmasının ardından ne zaman yaparsa yapsın artık borçlanabilmektedir.  SGK doğum borçlanması yapmak isteyen kadın sigortalının işyerinden hiçbir belge istenmeksizin sadece kurum hizmet kayıtları esas alarak borçlanması sonuçlandırılmaktadır.Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir?

 • Kanuna göre hizmet akdi veya doğum tarihinde hizmet akdi çalışması bulunup daha sonra kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında sigortalı sayılanlar,
 • Daha önce hizmet akdi çalışması bulunup 2008 yılı Ekim ayı başından sonra ilk defa Kanuna göre kamu görevlisi kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar,
 • 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesi gereğince haklarında bazı sigorta kolları uygulananlar,
 • 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile bunların hak sahipleri,

doğum borçlanması talebinde bulunabilirler.

SSK kapsamında sigortalı olan kadınlar doğum borçlanması yapabilmektedirler. Bu anlamda kadın sigortalının doğum borçlanması yapabilmesi için doğumun ilk sigortalı olduğu tarihten sonra meydana gelmiş olması gerekmektedir. Şayet sigortalı olduğu tarihten önce doğum meydana gelmiş ise doğum borçlanması talebinde bulunulamaz. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında olanlar doğum borçlanması talebinde bulunamamaktadırlar. Ancak geçmiş dönemlerde 1 gün bile SSK’lı olarak çalışmış kadın daha sonra Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olsa bile doğum borçlanması yapabilmektedir. Ancak doğum borçlanmasından yararlanabilmek için çocuğun canlı olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir. Çocuk canlı dünyaya gelir ancak doğumundan belirli bir süre sonra çocuk vefat ederse yine kadın sigortalı vefat tarihine kadar olan süre için doğum borçlanması yapabilmektedir. Bunun haricinde doğum borçlanması için başvurulacak süre zarfında sigortalının isteğe bağlı veya zorunlu sigortalılık sebebiyle prim ödemelerinin bulunmaması gerekmektedir. Staj sebebiyle ile kısa vadeli sigorta primleri ödenmiş ticaret lisesi mezunu kadın sigortalı, başka sigortalılığın olup olunmadığına bakmaksızın doğum borçlanması yapabilmektedir.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Kanuna göre hizmet akdiyle kapsamındaki sigortalı kadının doğum nedeniyle çalışamadığı iki yıllık süreyi borçlanabilmesi için;

 • Sigortalı kadının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine getirmesi, (tescil edilme ve prim ödeme)
 • Doğumdan sonra adına prim ödenmemesi,
 • Borçlanacağı sürede çocuğunun yaşaması gerekmektedir.

Hangi Süreler Doğum Borçlanması Kapsamındadır? Borçlanma süreleri

 • Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
 • Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla iki defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 4 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
 • Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır.
 • Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
 • İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süre borçlanılabilir.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır?

İlk defa 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile mülga 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanununa tabi olan sigortalılar ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının/hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurarak,
Kamu görevlileri (eski kamu görevlileri sigortalıları veya hak sahipleri “SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA” adresine borçlanma talep dilekçesiyle başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapabileceklerdir.
Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının işvereninden belge istenilmeksizin Kurum hizmet kayıtlarından tespiti yapılarak işlem sonuçlandırılacaktır.

Doğum Borçlanması Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum borçlanması için gerekli evraklar:

Borçlanma talep dilekçesi,

-Kimlik fotokopisi.

Doğum Borçlanması Ne Kadar? Doğum Borçlanması Hesaplama

Asgari ücret artışı 1 Ocak tarihinden itibaren bir günlük en az borçlanma bedeli olan 38,16 TL’ye yükseltti. 1 Ocak tarihinden itibaren en düşük borçlanma bedeli üstünden;

 • Bir günlük borçlanma tutarı : 38,16 TL
 • Bir aylık borçlanma tutarı : 1144,8 TL
 • Bir çocuk için toplam tutar (720 gün) : 27.475,2
 • İki çocuk için toplam tutar (1440 gün) : 54.950,4

Doğum Borçlanması Hesaplaması İçin Hemen Tıklayın

Bu yazımızda doğum borçlanması hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DOĞUM BORÇLANMASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, doğum borçlanması konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan doğum borçlanması duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.