Kadın sigortalılar doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta, şayet çoklu doğum söz konusu ise 10 haftalık süre ile doğum izni kullanmaktadırlar. Bu süre zarfında raporlu olarak bildirilirler ve primleri ödenmez. Bu süreden önce ya da sonra kadın sigortalı işten ayrılırsa doğum sebebiyle çalışmadığı süreleri borçlanıp, primlerini ödeyerek sigortalılık süre ve hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Bu duruma doğum borçlanması denilir.  Doğum borçlanması nedir bir önceki yazımızda anlatmıştık. Peki doğum borçlanması ne kadar tutar? İşte doğum borçlanması hesaplama formülü.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum yapmış olan kadın sigortalılar daha önceki yazımızda belirttiğimiz üzere iki çocuğa kadar her bir doğum için 24 aya kadar toplamda 48 aya kadar borçlanabilmektedir. Borçlanma tutarı her sene 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde asgari ücret artış oranında artmaktadır. En az borçlanabileceğiniz tutar asgari ücretin %32’si kadar ve en fazla borçlanabileceğiniz tutar da bunun 6.5 katı kadardır.  • Bir günlük borçlanma tutarı : 53,38 TL
  • Bir aylık borçlanma tutarı : 1601,4 TL
  • Bir çocuk için toplam tutar : 38.433,6 TL
  • İki çocuk için toplam tutar : 76.867,2 TL

Bilindiği üzere kadın sigortalılar bir çocuk için 24 ay (720 gün) doğum borçlanması yapabilmektedirler.

Doğum izni süresinin sadece bir kısmını borçlanabilir miyim?

Doğum izninin tamımı yerine sadece bir kısmını borçlanma hakkınız bulunmaktadır. Örnek olarak yaşlılık aylığı için 60 gün ihtiyacınız bulunmaktaysa doğum izni sürenizin iki ayını borçlanmanız sizin için yeterli olacaktır.

Doğum borçlanması için yatırılan para iade alınabilir mi?

Emeklilik şartlarını sağlamayan kadınlara 2008 yılından sonra yaptıkları ve ödedikleri doğum borçlanması tutarları talep halinde SGK tarafından faizsiz olarak iade edilmektedir.


DİĞER DOĞUM BORÇLANMASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, doğum borçlanması konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan doğum borçlanması duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.