Diyetisyen maaşları ne kadardır?

Ülkemizde ve dünyada her geçen gün sağlıksız beslenme oranları git gide artıyor. Ülkemizde kadınların yüzde 34’ü, çocukların ise yüzde 22’si obez durumda. Günümüzde beslenme sadece açıklık gidermek veya karın doyurmak maksadıyla yapılıyor. Hal durum böyle olunca da insanlar ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu durumda en büyük sorumluluk ise kuşkusuz diyetisyenlere düşüyor. Diyetisyen, insanların yeterli ve dengeli beslenebilmeleri adına çalışmalar yapan uzman kişilere denilmektedir. Son yıllarda özellikle kadınlarda bu mesleğe olan ilgi artmış durumdadır. Kuşkusuz bundaki en büyük sebeplerden bir tanesi de diyetisyenlerin elde etmiş oldukları gelirdir. Peki diyetisyenler ne kadar maaş alıyorlar?

Diyetisyen Maaşları 2023

Diyetisyen olarak görev yapabilmek için üniversitelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümü bitirilmelidir. Buradan mezun olan kişiler diyetisyen unvanını almış olurlar. Bu konu hakkında daha detaylı bilgilere Diyetisyen Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz.Diyetisyenler, özel ve kamu hastanelerinde, güzellik merkezlerinde, yemek şirketlerinde, FTR merkezlerinde ve daha birçok alanda çalışma imkanı elde etmektedirler. Kamu ve özel sektör maaşları birbirine yakın durumdadır.

Özel Sektörde Diyetisyen Maaşları

Özel sektörde diyetisyenler, deneyimlerine göre maaş almaktadırlar. İşe yeni başlamış yani yeni mezun olmuş bir diyetisyen ülkemizde özel sektörde genel olarak 8 bin TL gibi bir rakamla işe başlamaktadır. Ancak sektörde deneyimli kişilerin maaşları 15 bin TL seviyelerine çıkabilmektedir. Yani ortalama bir diyetisyen ülkemizde 10 bin TL maaş almaktadır.

Diyetisyenler ayrıca kendi özel kliniklerini de açarak kişilere hizmet verebilmektedirler. Burada çok sayıda müşterisi bulunan diyetisyenlerin gelirlerinin çok daha fazla olduğu bilinmektedir.

Devlette Diyetisyen Maaşları

Diyetisyenler kamu hastanelerinde ve kamu kurum ve kuruluşlarında iş bulabiliyorlar. Tabi bunun için KPSS sınavına girilmeli ve akabinde ataması yapılmalıdır. Kamuda çalışan diyetisyenler ortalama olarak 10 Bin TL maaş almaktadırlar. Bu maaşa aile yardımı, çocuk yardımı, döner sermaye gibi ödenekler de eklenince maaşları artmaktadır.

Diyetisyenlik, gelecekte de popülaritesini arttıracak meslekler arasında yer almaktadır. Bu sebepten de ülkemizde diyetisyenlik mesleğine olan ilgi artarak devam etmektedir. Bu yazımızda kamuda ve özel sektörde uzman diyetisyenler ne kadar maaş alır, uzman diyetisyenlerin ortalama maaşları ile Ocak ve Temmuz ayı zamlı diyetisyen maaşları ne kadardır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzde dile getirebilirsiniz.


DİĞER DİYETİSYEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, diyetisyen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan diyetisyen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.