Diyetisyenler ne kadar maaş alıyorlar?

İnsanların yeterli, dengeli ve sağlıklı bir biçimde beslenebilmeleri için yemek listelerinin hazırlanması, yiyeceklerin sağlığa uygun bir şekilde pişirilip sunulması konusunda çalışan, var olan besin kaynaklarının ekonomik ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan ve bu konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren meslek elemanlarına diyetisyen denilmektedir.

Diyetisyenler sanılanın aksine sadece zayıflamak veya kilo almak konularıyla ilgilenmezler. Aynı zamanda hastaların da hastalıklarına uygun olarak beslenmeleri konusunda da çalışma gösterirler. Diyetisyenler buna benzer daha çok sayıda görevi bulunmaktadır. Peki diyetisyenler ne kadar maaş alırlar?Diyetisyen maaşları 2020

Diyetisyenler devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, üniversite hastanelerinde, kadın doğum ve çocuk hastanelerinde, tıp merkezlerinde, yemek şirketlerinde, yurtlarda, spor kulüplerinde, spor salonlarında, fabrikalarda ve daha çok sayıda farklı yerde çalışma imkanına sahiptir. Diyetisyenlerin maaşları ise çalışmış oldukları kuruluşa ve deneyim yıllarına göre farklılık göstermektedir.

Kamuda çalışmakta olan diyetisyenler 2020 yılı itibariyle ek ücretler hariç, net 2600 TL ile 4 bin TL arasında değişen miktarda maaş almaktadırlar. Özel sektörde ise zamlı Ocak ve Temmuz ayı diyetisyen maaşları daha fazla farklılık göstermektedir. Özel sektörde çalışmakta olan diyetisyenlerin ortalama maaşları aşağıda belirtilmiştir.

Diyetisyenin deneyim süresiDiyetisyen en az maaşı ₺Diyetisyen ortalama maaşı ₺
Yeni başlayan diyetisyen2.000 ₺3.000 ₺
5 yıl deneyimli diyetisyen4.000 ₺5.000 ₺
10 + yıl deneyimli diyetisyen6.000 ₺10.000 ₺

Bu verilmiş olan maaşları nöbet ücreti, aile yardımı, çocuk yardımı, döner sermaye gibi çeşitli ek ücretler dahil edilmemiştir. Bunun yanında diyetisyenler kendilerine ofis açarak bireysel olarak da hizmet verebilmektedirler. Bu sayede bu belirtmiş olduğumuz rakamlardan çok daha fazla ücret alabilirler. Bu yazımızda diyetisyenler ne kadar para kazanır konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan diyetisyen nasıl olunur konusunda detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER DİYETİSYEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, diyetisyen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan diyetisyen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.