Diyetisyen nedir, ne demektir, kimdir?

Diyetisyen, kişilerin beslenmesi ve bu besinlerle ilgili uzmanlık bilgisine sahip olan kişilere denilmektedir. Diyetisyenler, sağlıklı ve hasta kişiler için uygun bir beslenme rejimi belirler. Bu doğrultuda özellikle kişilerin yaşam standartları ve fiziksel özelliklerini bir arada baz alarak kişilerin beslenme şekli üzerinde yoğunlaşır. Peki diyetisyenler tam olarak ne iş yaparlar?

Diyetisyen ne iş yapar? Diyetisyenlerin görevleri nelerdir?

Diyetisyenler sanılanın aksine sadece zayıflamak veya kilo almak ile ilgilenmezler. Diyetisyenlerin görevleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Diyetisyenler;  • Besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerini inceler,
  • Toplumdaki yanlış beslenme alışkanlıklarını tespit eder. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda meydana gelen sağlık sorunlarına karşı önlemlerin alınmasını sağlar,
  • Besin analizlerini gerçekleştirir,
  • Diyet ürünleri geliştirir,
  • Çeşitli hastalık durumlarında bireyler veya gruplar için hastalıklarına uygun olarak diyet programı yapar,
  • Toplu beslenme yapılan kurum ve kuruluşlarda beslenme ilkelerine uygun hizmetin verilmesini sağlar,
  • Toplumu ve bireyleri sağlıklı ve ekonomik beslenme konusunda eğitir,
  • Eğitim materyalleri hazırlar.

Diyetisyen nasıl olunur?

Diyetisyen olmak için sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik eğitim ve öğretim programını  tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” almalısınız. Akabinde diyetisyen unvanını kazanırsınız. Bölüm, hazırlık sınıfı hariç dört senedir.

Ülkemizde çok sayıda kişi almış oldukları birkaç beslenme kursu veya okumuş oldukları kitaplar ile diyetisyen olduklarını iddia etmekte ve kişiler için yetkisi olmadan sağlık taraması gerçekleştirmektedirler. Halbuki diyetisyen olmak oldukça zordur. Bölümde biyoloji, kimya, beslenme biyokimyasi, toplum beslenmesi, toplumsal sağlık ve aile planlaması, anne çocuk beslenmesi gibi sayısız başlıkta eğitim alınır.

Diyetisyenlerin çalışma alanları ve iş bulma olanakları

Diyetisyenler; beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında, koruyucu ve eğitici diyetisyen olarak halk sağlığı hizmetlerinde, klinik diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında ve yataklı tedavi kurumlarında, toplu beslenme yapan kuruluşlarda, özel beslenme ve spor merkezlerinde görev alabilirler. Çalışma alanları ve iş bulma olanakları oldukça fazladır.

Özellikle toplumun iyiden iyiye sağlık beslenmeye yönelmesi ile diyetisyenlere gelecekte de büyük ihtiyaç duyulacaktır.

Bu yazımızda diyetisyen olma şartları nelerdir, nasıl diyetisyen olunur ile diyetisyen olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan diyetisyen maaşları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER DİYETİSYEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, diyetisyen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan diyetisyen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.