Diyanet İşleri Başkanlığı ( DİB ) İmam Hatip Alımı 2016

Diyanet İşleri Başkanlığı ( DİB ) 2016 sözleşmeli personel alımı kapsamında 550 personeli kadroya alacağını açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı imam hatip alımı başvuruları ise başladı.  Başvurular Diyanet İşleri Başkanlığı sitesi üzerinden aşağıda bulunan başvuru formu kullanılarak gerçekleştirilecek. Adaylar 02 Mayıs 2016 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirebilecekler. Diyanet İşleri Başkanlığı sözleşmeli personel alımı ilanına dair başvuru şartları, başvuru formu ve başvuru tarihleri ile ilgili detaylı bilgiye haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı ( DİB ) Sözleşmeli Personel Alımı İlanı 2016

Diyanet İşleri Başkanlığı “Başkanlığımız taşra teşkilatındaki sözleşmeli imam-hatip pozisyonlarına; 2014 yılı KPSS puan sırası esas alınarak her bir grup için tabloda belirtilen boş kadro sayısının üç (3) katına kadar çağrılacak adaylar arasından sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre 4-B sözleşmeli imam-hatip alınacaktır. ” şeklinde açıklama yayımladı.Diyanet İşleri Başkanlığı imam hatip alımı 2016

Diyanet İşleri Başkanlığı İmam Hatip Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

İlana başvuruda bulunmak isteyen adayların aşağıda bulunan başvuru şartlarını karşılamaları gerekmektedir. Aksi taktirde yapmış oldukları başvurular geçersiz sayılacaktır.

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) fıkrasının 4, 5, 6 ve 7 inci bentlerinde belirtilen şartları taşımak,
  • Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer alan ortak nitelik şartını taşımak,
  • İmam hatip olarak görev yapmaya mani bir özrü bulunmamak,
  • İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Meslek Yüksek Okulu, İlahiyat Önlisans veya imam-hatip lisesi mezunu olmak,
  • Halen Başkanlığımız teşkilatında kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışıyor olmamak,
  • Lisans mezunları için 2014 yılı KPSS (B) grubu KPSSP124; Önlisans mezunları için 2014 yılı KPSS (B) grubu KPSSP123; Ortaöğretim mezunları için 2014 yılı KPSS (B) grubu KPSSP122 puan türünden en az 60 (altmış) puan almış olmak.

Sözleşmeli bir pozisyonda görev yapmakta iken, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1 inci maddesinde istisna edilenler hariç olmak üzere, sözleşmenin feshi sebebiyle görevinden ayrılanlardan sözleşmelerinin fesih tarihinden itibaren 1 yıl geçmeyenlerin müracaatları kabul edilmeyecektir. Bu hususun sonradan anlaşılması halinde yerleştirmeleri yapılmış olsa dahi sözleşmeleri iptal edilecektir.

Diyanet İşleri Başkanlığı ( DİB ) İmam Hatip Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda vermiş olduğumuz başvuru şartlarını taşıyan adaylar 2 Mayıs 2016 tarihine kadar aşağıda vermiş olduğumuz başvuru formu ile e-başvuru programı aracılığıyla 4-B sözleşmeli imam hatip alımı ( SÖZPER 2016 ) e başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalarının ardından başvurularını onaylatmak için istenilen belgeler ile beraber herhangi bir il müftülüğüne giderek şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Şayet adaylar yurtdışında ikamet ediyorlarsa istenilen belgelerin getirilmesi durumunda üçüncü kişiler tarafından başvuru işlemleri gerçekleştirilebilinecektir. Aşağıdaki bağlantıyı paylaştığınız taktirde anında başvuru formuna ulaşabileceksiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sözleşmeli İmam Hatip Alımı Başvuru Formu İçin TIKLAYIN

İl müftülüklerindeki DİBBYS (İKYS) sorumluları, adayın e-başvuru formuna girdiği bilgiler ile ibraz ettiği belgelerdeki bilgilerin doğruluğunu tespit ettikten sonra aktivasyon işlemini gerçekleştireceklerdir. Belgeleri eksik olan adayların aktivasyon işlemi yapılmayacaktır. Başvuru formunda yer alan bilgileri eksik ya da hatalı giren adayların başvuruları kabul edilmeyecek olup, online başvuru formunu doldurmayan adayların il müftülüklerine yapacakları başvurular da geçersiz sayılacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı 550 İmam Hatip Alımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

1. T.C. kimlik numaralı kimlik belgesi,

2. Mezuniyet durumunu gösterir diploma veya mezuniyet belgesi (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınacak denklik belgesi), Adayların, başvuru yaptıkları kontenjan grubuna ilişkin KPSS mezuniyet durumlarını gösterir öğrenim belgelerinin tümünü başvuru esnasında ibraz etmeleri gerekmektedir. Adayların, ibraz ettikleri belgelerle sahip oldukları puan türlerine ait (ortaöğretim mezunları için KPSSP122, önlisans mezunları için KPSSP123 ve lisans mezunları için KPSSP124) KPSS mezuniyetlerinin aynı olması gerekmektedir.

3. Hafızlık Belgesi (+Hafız kontenjan gruplarına başvuran adaylar için),

4. Adayın; sabıka kaydı, askerlik durumu ve başvuru yapılan unvanda görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına ilişkin yazılı beyanı,

  • Başvuruları onaylayan personele gerekli belgeleri ibraz edemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Belgeler, kontrol edildikten sonra adaylara iade edilecektir.
  • Yazılı beyan istenen hususlar tek bir dilekçede yer alacaktır.
  • Belgeler, atanmaya hak kazanan adaylar tarafından atama sürecinde ilgili birime teslim edilecektir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınavı Ne Zaman ve Nerede Yapılacak?

1. Sınav, Ankara, Antalya, Bursa, Bolu, Manisa, Diyarbakır, Erzurum, Elazığ, İzmir, Kayseri, Konya, Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul (Avrupa), İstanbul (Anadolu), Trabzon, Samsun ve Şanlıurfa illerindeki sınav merkezlerinde yapılacaktır. Adaylar, sözlü sınava girmek istedikleri sınav merkezini e-başvuru formundaki ilgili kısımda belirteceklerdir. Başvuruların sonra ermesinden sonra adayların sınav merkezi değişiklik talepleri dikkate alınmayacaktır.

2. Sınav tarihi, başvuruların tamamlanmasından sonra yapılacak gerekli hazırlıkların ardından Başkanlığımız internet sitesinde ve aynı sitedeki İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında ayrıca ilan edilecektir.

3. Sınav giriş belgeleri yapılacak gerekli hazırlıkların ardından (https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/) adresinde ilan edilecek, adaylar sınava katılacakları tarih ve sınav merkezinin belirtildiği sınav giriş belgesini aynı adresten öğrenebileceklerdir.

Sınav sözlü olarak yapılacaktır. Duyuruya uygun şekilde yapılan başvuruların, başvuru yapılan kontenjan grubuna ayrılan sayıdan fazla olması halinde, KPSS puanı en yüksek olan adaydan başlamak üzere ilan edilen kontenjan sayısının üç (3) katına kadar aday sözlü sınava çağrılacaktır. KPSS puan sırasına göre bir grupta son sıradaki aday sayısının birden fazla olması halinde bu adayların tamamı sözlü sınava çağrılacaktır. Sınava katılacaklarda Başkanlığımız web sayfasında yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Yeterliklerinde belirtilen “Ortak Genel Kültür Yeterlikleri” ile “İmam-Hatip Temel ve Özel Yeterlikleri” esas alınacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı ( DİB ) sözleşmeli personel alımı ilanı hakkında başvuru formu, başvuru şartları ve başvuru tarihleri gibi detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca kurum tarafından yayınlanan bütün ilanlara DİB İş Başvurusu sayfasından ulaşabilirsiniz.


DİĞER PERSONEL ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, personel alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan personel alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.