Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladığı ilan ile çok sayıda öğretmen alımı yapacağını açıkladı. Adaylar DİB öğretmen alımı ilanına 13 Haziran 2016 ile 27 Haziran 2016 tarihleri arasında başvurabilecekler. Diyanet İşleri Başkanlığı öğretmen alımı ilanına dair diğer başvuru şartları nelerdir, başvuru formu ve başvuru tarihleri ile ilgili detaylı bilgilere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı 25 Öğretmen Alımı İlanı 2016

Diyanet İşleri Başkanlığından;Başkanlığımız taşra teşkilatı Eğitim merkezlerinde Kur’an-ı Kerim derslerini okutmak üzere aşağıda yeri, unvanı, sınıfı, derecesi ve adedi belirtilen kadrolara sözlü sınav sonucuna göre naklen (kurum içi) “Öğretmen” alınacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Öğretmen Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesinde yer alan şartları taşıyan adaylar,
 • Başkanlık teşkilatında halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre kadrolu devlet memuru olarak çalışıyor olmak,
 • Memuriyette adaylığı kalkmış olan adaylar,
 • Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,
 • En az dört yıllık yükseköğretim mezunu olan adaylar,
 • Başkanlığımızca düzenlenen aşere, takrib, tayyibe kursu mezunu olmak veya bu alanlarda yetkinliği Başkanlığımızca tespit edilmiş olmak.

DİB Öğretmen Alımı Başvuru Şekli, Yeri ve Zamanı

1.Sınava başvuru yapmak isteyenlerden Başkanlığımız merkezinde çalışanlar çalıştıkları birimlere, taşra teşkilatında çalışanlar bağlı bulundukları il müftülükleri veya dini yüksek ihtisas/eğitim merkezi müdürlüklerine başvuru için gerekli belgelerle birlikte şahsen müracaat edeceklerdir.

 • Hizmet içi eğitim kursuna devam edenler dini yüksek ihtisas/eğitim merkezi müdürlüklerine başvuru yapabilecektir.
 • Yurt dışından sınava başvuracak adaylar adına adaylardan istenen belgeleri getirmeleri halinde, üçüncü şahıslar başvuru işlemini yapabileceklerdir.

2.Başvurular 13.06.2016 (saat 08:30) – 27.06.2016 (saat 16:30) tarihleri arasında alınacaktır.

3.Başvurular ilgili birimlerdeki DİBBYS (İKYS) sorumluları tarafından Başkanlığımız DİBBYS programı üzerinden alınacaktır.

4.Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

5.Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Başvuru Sırasında İstenilen Belgeler Nelerdir?

 • T.C. Kimlik numaralı kimlik belgesi,
 • Hizmet sürelerini ve kazanılmış hak aylık derecelerini gösterir tasdikli hizmet belgesi,
 • Tasdikli diploma sureti veya mezuniyet belgesi (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınacak denklik belgesi),
 • Aşere, takrib, tayyibe kursu mezunu olduğunu veya bu alanlarda yetkinliğinin Başkanlıkça tespit edildiğini gösterir belge,
 • Görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına ve adlî sicil kaydına ilişkin yazılı beyanı.

Başvuruları alan personele gerekli belgeleri ibraz edemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Belgeler, kontrol edildikten sonra adaylara iade edilecektir. Yazılı beyan istenen hususlar tek bir dilekçede yer alacaktır. Belgeler, atanmaya hak kazanan adaylar tarafından atama sürecinde ilgili birime teslim edilecektir.

İletişim

 • Yazışma Adresi : Diyanet İşleri Başkanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığı Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:147/A 06800 Çankaya/ANKARA
 • e-mail : persis@diyanet.gov.tr
 • Telefon : (0312) 295 70 00

İlgililere duyurulur. Ayrıca kurum tarafından yayınlanmış olan bütün ilanlara Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) İş İlanları sayfasından ulaşabilirsiniz.


DİĞER PERSONEL ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, personel alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan personel alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.