Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge Nedir?

Disiplin cezası; öğrencilerin okul içi kurallara uymaması ya da okulu temsil ederken kurumu zor duruma sokması sonucunda verilen cezalardır. Disiplin cezalar; çok hafif ya da çok ağır sonuçlar doğurabilecek niteliklere sahiptir. Bir öğrencinin okuldan atılmasına ya da bir dönem kadar uzaklaşmasına neden olabilecek derecede ciddi cezalar alması okul yaşantısını son derece olumsuz etkileyecektir. Bu belgeye disiplin sicil belgesi veya disiplin durum belgesi olarak da bilinmektedir.

Öğrencinin disiplin cezası almadığına dair belge, kişilerin üniversite öğrencilikleri dönemi boyunca herhangi bir suçtan ötürü disiplin cezası almadıklarını gösterir belgeye denir. Üniversitelerde okuyan öğrenciler işledikleri suçlar neticesinde disiplin cezası aldıklarında bu suçları sicillerine işlemektedir. Öğrencilerden mezun oldukları zaman çalışacakları yerden sicillerinin temiz olup olmadığını kontrol etmek için ya da öğrenciler üniversiteler arası yatay geçiş yapmak istediklerinde geçiş yapacakları üniversite tarafından istenilmesi mümkün olan bir belgedir.Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge Nereden Nasıl Alınır?

Disiplin cezası almadığıma dair belge, üniversitelerin öğrenci işlerine dilekçe ile yapılacak başvuru ile alınabilir. Bazı durumlarda lise ya da ilköğretim öğrencilerinden de istenmesi mümkündür. İlköğretim ya da lise öğrencilerinden istenildiği takdirde bağlı bulundukları okulun müdürlüğüne başvurarak bu belgeyi alabilirler. Öğrencilerin bu belgeyi alabilmeleri için bireysel başvuruları gerekmektedir. Dilekçeyi kendileri imzalayıp kendileri tarafından ilgili kurumun müdürüne ya da öğrenci işlerine teslim etmeleri gerekmektedir. Öğrenci herhangi bir şekilde disiplin cezası almış ise bu belge kendisine verilmeyecektir.

Disiplin cezası bulunana öğrencilerin yatay geçişleri ya da okul değiştirme işlemleri bu yüzden zor olmaktadır. Öğrenciler öğrenim hayatları boyunca dikkatli olmaları gerekmekte ve herhangi bir suça karışmamaları gerekmektedir. Karıştıkları suçlar ya da disiplin cezası gerektiren davranışlar neticesinde alacakları cezanın hayatlarının bir bölümünde karşılarına çıkabileceğini unutmamaları gerekmektedir ve buna göre öğrenim hayatlarını devam ettirmeleri gerekmektedir. Disiplin cezası almadığına dair belge alma hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.