Direksiyon sınavı ne zaman yapılacak?

Günümüzde ehliyet alabilmek için öncelikle bir sürücü kursuna katılmalı ve akabinde her sene Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB tarafından yapılmakta olan ehliyet sınavına katılmanız gerekmektedir. Bu sınavı başarı ile geçmiş olan adaylar artık son aşama olan direksiyon sınavına katılmaya hak kazanırlar. Şayet ehliyet sınavını geçemezseniz direksiyon sınavına katılamazsınız. Peki direksiyon sınavı ne zaman yapılacak?

Direksiyon sınavı tarihleri 2018

Ehliyet sınavında yani teorik sınavda 50 soru üzerinden 35 ve üzeri doğru sayısına ulaşan adaylar, sınavı geçmiş sayılmaktadırlar. Bu kişiler artık ehliyet almak için önlerinde tek engel olarak bulunan direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Peki direksiyon sınavı ehliyet sınavından kaç gün sonra yapılır?Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene yeni baştan hazırlanmakta olan motorlu taşıt sürücü kursiyerleri sınav takviminde direksiyon sınavı tarihine ilişkin herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Yapılacak olan direksiyon sınavının tarihi belli olduğunda ilgili bilgiler sürücü kurslarına iletilir. Sürücü kursunuz da tarihi hakkında bilgileri tarafınıza iletir. Direksiyon sınavı, ehliyet sınavı sonuçlarının açıklanmasının akabinde 15 ile 22 gün arasında bir tarihte yapılmaktadır. Yani sınav açıklandığında sınava hazırlanmak için oldukça az bir süreniz olduğunu unutmayın ve hazırlıklarınızı bu doğrultuda gerçekleştirin.

Girecek olduğunuz direksiyon sınavında direksiyon hakimiyetiniz, trafik kurallarına uyup uymadığınız, aracı yokuşta nasıl kaldırdığınız, aracınızı nasıl park ettiğiniz, aracı kullanırken heyecan yapıp yapmadığınız gibi konular dikkate alınmaktadır. Peki direksiyon sınavına girerken nelere dikkat etmeliyiz?

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Direksiyon sınavında araca bindiğiniz anda öncelikle aynaları, direksiyonu ve koltuğu vücudunuza uygun olarak ayarlayın. Akabinde tüm sürüş süresi boyunca sakin kalmaya özen göstermelisiniz. Bunun haricinde de trafik kurallarını uymayı sakın ihmal etmeyin. Bu hususta özellikle sinyaller, hız sınırı ve takip mesafesi gibi etkenler büyük önem arz etmektedir. Şayet tüm bu söylenenlere dikkat ederseniz direksiyon sınavından kolaylıkla geçebilirsiniz. Ancak olur da heyecanınıza yenik düşerseniz üzülmeyin. Yeniden sınava girme hakkınız bulunmaktadır.

Direksiyon sınavına kaç kere girilir, girilebilir?

Direksiyon sınavına tıpkı ehliyet teorik sınavında olduğu gibi 4 kere girebilme hakkınız bulunmaktadır. Ancak bu hususta önemli bir detay vardır. Çünkü şayet girmiş olduğunuz direksiyon sınavından kalırsanız, tekrardan direksiyon sınavı ücretini ve sürücü kursuna da direksiyon telafi eğitim ücretini ödemeniz gerekmektedir. Hali hazırda ehliyet almanın yeterince maddiyatı zorladığı düşünüldüğünde, direksiyon sınavından kalmanız durumunda cebinizden çıkacak olan rakam daha da artacaktır. Bu yüzden direksiyon sınavına dikkatli bir şekilde hazırlanmalı ve belirttiğimiz detaylara dikkat etmelisiniz.

Direksiyon sınavı ne kadar sürer?

Direksiyon sınavı süresi 35 dakika olarak belirtilmiştir. Ancak çoğu durumda sürüş hakimiyetiniz yeterli ölçümlendiği düşünülürse direksiyon sınavı çok daha erken sürelerde bitirilebilmektedir.

Direksiyon sınavı sınav giriş belgesi nereden, nasıl alınır?

Sınav giriş belgelerinizi sınav tarihinden 3-4 gün önce hazırlanmaktadır. Bu sınav giriş belgelerini eğitim almış olduğunuz sürücü kursuna başvuru yaparak anında temin edebilirsiniz. Direksiyon sınavında bu sınav giriş belgelerinizin yanınızda bulunduğundan emin olunuz.

Direksiyon sınavı saat kaçta, ne zaman?

Direksiyon sınavı belirtilen tarihte sabah saat 09:00’dan itibaren yapılmaya başlanmaktadır. Ancak genel itibariyle çok sayıda kişi bu sınava tabi olduğu için adaylar isim veya soy isimlerine göre bir sıralamaya sokulurlar. Bu sıralamadaki yerinize göre sınava alınırsınız. Bu hususta sınav saatinde sınav yerinde bulunmazsanız hakkınız yanmaktadır. Bu yüzden sürücü kursunuzun belirttiği saatte sınav yerinde hazır bulunmanız ve sıranızı beklemeniz önemlidir.

Bu yazımızda direksiyon sınavı ne zaman yapılacak, direksiyon sınavı tarihleri, Direksiyon sınavı ne zaman olur olacak, direksiyon sınavı zamanları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DİREKSİYON SINAVI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, direksiyon sınavı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan direksiyon sınavı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.