Diplomat nedir, ne demektir, kime denir?

Dış politika ile uğraşmakta olan ve ülkesini yurt dışında temsil etmekle görevli olan kişilere diplomat denilmektedir. Diplomatlar, vatandaşlarının haklarına ve çıkarlarına uygun olarak yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlar ile ilişkileri yürütmek için Dışişleri Bakanlıklarına bağlı olarak atanmaktadırlar. Peki diplomatlar ne iş yaparlar?

Diplomatların görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir?

  • Hükumetçe belirlenmiş esaslara uygun olarak dış politika uygularlar ve yabancı devletler ile olan ilişkileri yürütürler.
  • Yabancı devletlerle, bunların temsilcilikleri ve temsilcileri ile uluslararası örgüt ve ilgili bakanlıklarla işbirliği yaparak ilişki ve görüşmelerini yürütür, Bu ilişki ve görüşmeler sonucu gerekiyorsa uluslararası anlaşmaları yine diğer bakanlıklarla işbirliği içinde yaparlar.
  • Diğer bakanlık ve kuruluşların dış politikayı etkileyen faaliyet ve ilişkilerinin Devletin dış politikasına uygunluğunu sağlar, bu kuruluşların uluslararası kuruluşlar ve yabancı kamu ve özel kuruluşlarıyla kendi görev alanlarına giren ilişkilerin eş güdümünü sağlar ve bunlara katılırlar.
  • Mali, ekonomik ve diğer konularda ilgili kurum ve kuruluşlarca yürütülmesi gereken dış ilişki ve görüşmelerin dış politikaya uygun olarak yürütülmesini gözetirler.
  • Yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarda temsil işlerini yetkili makam olarak yürütürler.
  • Yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlardaki gelişmeleri ve bunlar arasındaki ilişkileri izlerler.

Diplomatlar nerede çalışırlar, nerelerde görev yaparlar?

Diplomatlar, Dışişleri Bakanlığına bağlı olarak merkez teşkilatında veya yurt dışında bulunmakta olan büyükelçilik, konsolosluk ve daimi temsilciliklerde görev yaparlar. Yurt dışındaki haberleşme ve bina dokunulmazlığı haklarından faydalanırlar.Diplomat nasıl olunur?

Ülkemizde diplomat olmak için üniversitelerin siyasal bilgiler, iktisat, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin uluslararası ilişkiler bölümü, kamu yönetimi, siyaset bilimi, işletme, maliye, ekonomi, hukuk gibi çeşitli bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir. Bunun yanında diplomat olmak isteyen adayların iyi derece yabancı dil bilmeleri gerekmektedir. Çünkü diplomatlar ülkemizi yurt dışında temsil edecek kişiler oldukları için bu görevleri bir çevirmen yardımıyla yapmazlar. Harici olarak da Dışişleri Bakanlığı tarafından açılan sınavlara katılmanız gerekiyor. Buradaki sınavdan başarı ile ayrılan adaylar diplomat olmak için bakanlık bünyesinde çalışmaya başlarlar. Daha sonra da başarılarına göre ülkemizi yurt dışında temsil edebilecek yeteneklere sahiplerse yurt dışında görevlerine başlayabilirler.

Diplomat maaşları ne kadardır?

Diplomatların görevleri oldukça zordur.  Akabinde bu görevi yerine getirmekle yükümlü olan kişilerin de maaşlarının bu derece yüksek olması beklenir. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan yeni başlayan memurlar 8 bin TL dolaylarında ücret alırlar. Daha sonra rütbeleri arttıkça da maaşları 20 bin TL’ye kadar çıkar.

Bu yazımızda diplomat nedir, diplomat olmak için hangi üniversiteye hangi bölüme gidilmeli, diplomatın anlamı nedir, hakları nelerdir, diplomat olma şartları nelerdir, kimler diplomat olabilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DİPLOMAT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, diplomat konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan diplomat duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.