Terör Mağdurlarına 700 Lira Kira Yardımı Yapılacak

Uzun süredir süren terör operasyonlarında Diyarbakır’ın Sur ve Şırnak’ın Silopi ilçelerinde artık sona gelindi. Terörden temizlenen bu ilçelerde yıkılan, hasar gören evlerin yeniden inşa süreci başlamış durumda. Burada yaşayan vatandaşların mağdur olmaması için ise hükümet bir dizi önlem planı düşündü. Öncelikle riski alanlarda bulunan evi hasar görenlere aylık 600-700 TL arası kira yardımı yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen çalışmalarda kira parası alabilmek için, hasar tespit çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Daha sonra ise bakanlık tarafından onay verilen kişilere kira desteği verilecek.Sur’daki hasar tespit çalışmalarının henüz tamamlanmadığına dikkat çeken yetkililer, “Riskli alan üzerinde bulunan yerlerdeki kişilerin evi oturulamaz halde ise ve Bakanlık ile anlaşma sağlanması halinde 600-700 TL civarında bir kira yardımı gerçekleştirilecek” dedi.

Yemek ve Barınma Gibi İhtiyaçlar İçin Verilen 1.000 TL’nin Dağıtımına Devam Ediliyor !

Verilecek olan kira desteğinin yanında da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından terör riski olan il ve ilçelerdeki vatandaşların mağdur olmaması için verilen 1.000 TL’yi bulan yemek, barınma gibi ihtiyaçların karşılanması için verilen paranın dağıtımına ise devam ediliyor.

Ayrıca Sur, Silopi, İdil, Cizre, Derik gibi ilçelerde evleri yada işyerleri hasar gören vatandaşlara ise 10 Bin TL’yi bulan zararları ise hemen karşılanacak. Örnek vermek gerekirse İdil ilinde yaşayan ve terör yüzünden 8 bin lirayı bulan esnafın zararı hemen karşılanarak mağduriyeti giderilecek. Çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan üst düzey bir ekonomi yetkilisi, evi hasar gören herkese 10 bin TL verilecek gibi bir yanlış anlamanın ortaya çıktığını belirterek, hasar tespiti sonrasında çıkan zarar ne ise o miktarda ödeme yapılacağını kaydetti.


DİĞER SGK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sgk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sgk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.