Devlet memurlarının siyasi partilere üye olup olamayacakları ile ilgili devlette.com ekibi olarak bir çok soru aldık. Bu soruyu haber yaparak siz değerli takipçilerimizin aklındaki sorulara cevap olmak istedik.

Devlet Memurları Siyasi Parti Üyesi Olabilirler Mi?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununu devlet memurlarının hizmet şartlarını, niteliklerini, atanma ve yetiştirilmelerini, ilerleme ve yükselmelerini, ödev, hak ve yüküm ve sorumluluklarını, aylıklarını ve ödeneklerini gibi tüm özlük işlerini düzenlemeyi amaç edinmiştir. Bu sebepten dolayı devlet memurlarının siyasi partilere üye olup olamayacakları gibi soruların cevabını aramamız gereken yer de 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu olacaktır.Devlet Memurları Kanunu’nun 7. Maddesi bizlere kesin suretle bir hüküm vermiştir. İlgili maddede devlet memurlarının hiçbir şekilde siyasi partilere üye olamayacakları ve herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararına hedef tutan davranışlar sergileyemeyeceklerini açık bir şekilde belirtmiştir.

Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve durumları açıklayan 125. Maddesinde ise; Herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmanın kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını, siyasi partiye girmenin ise; Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektirdiği açık ve net bir şekilde belirtilmiştir.

Sonuç olarak devlet memurları hiçbir sebeple herhangi bir siyasi partiye üye olamayacakları gibi, siyasi partilerin lehine yada aleyhine davranışlar gösteremezler. Ancak ülkemizde bu hükmün yeterince yerine getirilip getirilmediği tartışılabilir bir durum. Çünkü bir çok devlet memurunun bu hükmü çiğnese bile cezai yaptırımlarla karşılaşmadığına dahası mükafatlandırıldıklarına şahit oluyoruz. Herhangi bir siyasi partiye üyeliğinizin olup olmadığını siyasi parti üyelik sorgulama sayfasından öğrenebilirsiniz.


DİĞER MEMUR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, memur konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan memur duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.