Ülkemizde eğitim sektörü ciddi sorunlara gebe. Bu yüzden neredeyse her sene eğitim sisteminde ciddi değişiklikler, yenilikler gerçekleştiriliyor. Ancak buna rağmen birçok ülkede gördüğümüz ve arzuladığımız eğitim kalitesine henüz erişilebilmiş değil. Öğrenci sayısının fazla, okullarda kontenjanların ise az olmasından dolayı öğrencileri seçmek için çeşitli dönemlerde sınavlar yapılmaktadır. Öğrenciler bu sınavlara ve sınav sistemine hazırlanabilmek ve iyi okullarda öğrenim görebilmek adına çalışmalarını sürdürmektedirler. Ancak birçok öğrenci ve veli öğrencilerin okullarında almış oldukları eğitimin yetersiz olduğunu düşünmekte ve ek yöntemlere başvurarak bu açığı kapatma yoluna gitmektedir. Kimi öğrenci özel dersler, kimileri de bir bakıma daha ucuz olması ve tüm derslerin eğitimini alabilmesinden dolayı dershane yani özel öğretim kurslarına müracaat etmektedir.

Geçtiğimiz senelerde ülkemizde dershanelerin tamamı kapatıldı. Ülke genelinde 4 bini aşkın dershane bir anda kapılarına kilit vurmak zorunda kaldı. Bunun yerine aslında dershane mantığı ile çalışan özel öğretim kursları açıldı. Bu özel eğitim kurslarının ücretleri, çocuklarını buralara yazdırmak isteyen velilerde oldukça çok merak edilmektedir. Devlette.com olarak ülkemizde faaliyet göstermekte olan en popüler özel öğretim kurslarını ve bu özel öğretim kurslarının fiyatlarını sizler için araştırarak derledik.Dershane fiyatları ne kadar oldu? 2023

Eğitim sektörünün sürekli olarak değişmesine ayak uydurmak isteyen öğrenciler çareyi dershanelerde bulmaktadır. Özel eğitim kursları ile dershanelerin sadece isimleri farklıdır. Genel olarak aynı genel mantığa hizmet etmekte ve öğrencilere müfredata uygun olarak sınav sistemine hazırlamaktadır. Dershanelerin fiyatları iller arasında genel olarak farklılık göstermektedir. Örneğin İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli, Konya gibi nüfusça yoğun illerimizde bu fiyatlar bir nebze yukarılara çıkabilmektedir. Ancak buna rağmen ortalama dershane fiyatları birbirlerine yakındır. Bu yüzden il il değil, genel ortalama dershane fiyatlarını paylaşacağız.

Final Dershanesi : Final dershaneleri ülkemizde neredeyse her ilimizde şubelere sahiptir. Bu şubelerdeki ortalama fiyatlar 12 bin TL ile 20 bin TL arasında değişmektedir. Bu değişkenliğin sebebi öğrencinin liseye veya üniversiteye hazırlanması durumudur. Liseye hazırlanan öğrenciler için 8 bin TL civarlarında rakam talep eden Final Dershanesi, üniversite öğrencilerinden ise ortalama 14 bin TL civarında ücret talep etmektedir.

Uğur Dershanesi Fiyatları : Uğur Dershanesi ülkemizdeki en köklü kurumlardan bir tanesidir. Uğur Dershanesi öğrencilerden 15 bin TL ile 25 bin TL arasında değişen fiyatlar talep etmektedir.

Fen Bilimleri Dershanesi Fiyatları : Fen Bilimleri Dershaneleri birçok ilimizde ve ilçemizde şubeye sahiptir. Genel olarak öğrencilerden 12 bin TL ile 22 bin TL arasında değilen ücretler talep etmektedirler.

Kültür Dershaneleri Fiyatları : Kültür Eğitim Kurumları da kurslarına kayıt olmak isteyen öğrencilerden 12 bin TL ile 25 bin TL arasında ücretler talep ediyor.

Birey Dershanesi Fiyatları : Birey Eğitim Kurumları da kurslarına 14 bin TL ile 20 bin TL arasında fiyat talep etmektedir.

Açı Dershanesi Fiyatları : Açı Dershanesi ilkokul, Okul öncesi, ortaokul, Anadolu ve fen lisesi, lise ve üniversiteye hazırlık alanlarında eğitimler sunmaktadır. Bu kurslar için ortalama fiyatları ile 7 bin TL ile 10 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Fatih Dershanesi Fiyatları : Fatih Dershanesi 15 bin TL ile 25 bin TL arasında değişen ücretler karşılığında eğitim sunmaktadır.

Sevinç Dershanesi Fiyatları : İstanbul ilimizde; Ümraniye, Ulus, Atakent, Büyükçekmece, Maltepe, Küçükyalı, Halkalı, Gaziosmanpaşa, Erenköy, Çekmeköy, Başakşehir, Bakırköy, Altunizade, Kadıköy gibi konularda birçok şubeye sahiptir. Bu şubeleri için Sevinç Dershanesi ortalama olarak 14 bin TL ile 25 Bin TL arasında değişen ücretler talep etmektedir.

Renk Dershanesi Fiyatları : Antalya ilimizde merkeze sahip olan Renk Dershanesi öğrencilerinden 15 bin TL ile 25 bin TL arasında fiyatlar talep etmektedir.

Pegem Dershane Fiyatları : Birçok ilimizde şubeye sahip olan Pegem Dershaneleri öğrencilerinden 15 bin TL ile 25 bin TL arasında ücretler talep etmektedir.

Yukarıda vermiş olduğumuz listede yer alan dershane ücretleri, 2023 yılı için geçerli olan ortalama fiyatlardır. Mezun veya öğretimine devam eden öğrenciler için fiyatlar neredeyse aynıdır. Bunların yanında KPSS A grubu ve KPSS B grubu dershane ücretleri ile bunlardan bir tık yukarıdadır. TUS, KPSS gibi dershane ücretleri ortalama olarak 15 bin TL ile 30 bin TL arasında değişmektedir. Yukarıda vermiş olduğumuz yıllık dershane fiyatları hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Bunların yanında önermiş olduğunuz ve fiyatlarını bildiğiniz dershaneleri ise yine yorum bölümümüzden yazabilir ve diğer velilerin görmesini sağlayarak faydalı bir kaynak oluşturmamıza yardımcı olabilirsiniz.


DİĞER DERSHANE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, dershane konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan dershane duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.