Geçtiğimiz günlerde mahkeme kararı ile dershanelerin kapatılmayacağına yönelik kararın çıkması, dershanelere yeniden kayıt alınacak mı, şayet alınacaksa dershane fiyatları ne kadar olacak sorularının güncellenmesine sebep oldu. Normalde 1 Eylül 2015 tarihinde tamamen kapatılması gereken dershaneler yeniden kayıt almaya başladı bile.  Ancak daha önce dershane kavramı yasadan çıkartılmıştı. Bu sebepten dolayı yasada bir karşılığı olmaması sebebiyle dershaneler 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde kayıt alamayacaklar. Ancak dershaneler farklı isimler altında faaliyetlerini sürdürüyorlar ve kayıt almaya devam ediyorlar. Peki bu eğitim kurumlarının fiyatları ne kadar?

2017-2018 Dershane Fiyatları Ne Kadar?

Dershane fiyatları 2015-2016 yılında da velileri şaşkına çevirmişe benziyor. Gerek yasal kararlar, gerekse Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan yaptırımlar dershanelerin kayıt almalarına engel olamamış, bunun yanında dershane fiyatları ciddi zam oranları uygulanarak fahiş noktasına çekilmiştir. Dershane fiyatlarına yapılan yüzde 20 oranında zam basında “kapanmadan önceki son vurgun” olarak yorumlandı.  Son zamanlarını geçiren dershaneler bu durumu fırsata çevirmiş gibi gözüküyor. Bir çoğu sabit bir fiyat politikası yürütmezken, her arayan veliye farklı fiyatlar sunuyorlar. Şeffaf olmayan fiyatlarıyla 2015-2016 eğitim dönemine hazırlanan dershaneler kazanç yollarını arttırmak için çeşitli aldatmalar uygulaması halk arasında oldukça büyük tepkiyle karşılanıyor.Dershane ve benzer eğitim kurumlarında her sene uygulanan zam oranları eğitimde fırsatçılık olgusunu akıllara getiriyor. Dershanelerin uygulayacakları zam oranları enflasyon oranını geçmemesi gerekiyor.  2015-2016 eğitim öğretim döneminde dershane ücretleri 30 bin liraya kadar çıkabiliyor. Aşağıdaki listede tek tek topladığımız 2017-2018 dershane ücretleri listesi bulunmaktadır.

DERSHANE ÜCRETLERİ 2017-2018

  • Uğur Dershanesi Fiyatları 5 bin – 7 bin
  • Final Dershanesi Fiyatları 5 bin -9 bin
  • Fem Dershanesi Fiyatları 6 bin – 15 bin
  • Anafen Dershanesi Fiyatları 6 bin – 10 bin
  • Kültür Dershanesi Fiyatları 5 bin – 10 bin
  • Körfez Dershanesi Fiyatları 5 bin – 9 bin
  • Fatih Dershanesi Fiyatları 8 bin – 15 bin

Yukarıdaki liste ilkokul, lise öğrencileri için TEOG, YGS, LYS gibi sınavlara hazırlanan yada KPSS ve türevi sınavlara hazırlanan öğrenciler için en çok aranılan dershanelerde istenilen ücretleri göstermektedir. Bu sebepten dolayı fiyat aralığı mevcuttur. 2017-2018 dershane fiyatları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Liste İzmir, İstanbul, Bursa, Antalya, Ankara gibi bir çok ilimiz için ortalama baz alınmış fiyatlardır.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.