Ders İçerikleri Belgesi Nedir?

Üniversite öğrencileri arasında genelde ilk senesinde olanların sıkça duyup fakat anlamadığı söz olan ders içerik belgesi, transkript ile sıkça karıştırılmaktadır. Ders içerik belgesi, adından da anlayacağınız üzere dersler hakkında içeriği gösteren belgedir. Yani bütün sene boyunca alınan dersleri, konu başlıkları gibi detaylar içermektedir. Transkript ise, derslerin sadece notlarını gösteren ve her hangi bir konu vs. göstermeyen belgedir. Bu yüzden karıştırmamak önemlidir.

Ders içerikleri belgesi genel olarak yatay geçişler için istenmektedir. Her ne kadar sadece transkript istense de, bölüm değişikliği ya da okul değişikliği için öğrencinin gördüğü dersler ve ders konuları da incelenmektedir. Bu yüzden hem ders içerik belgesi, hem de transkript belgenizi alarak bu işlemleri yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca zaman kazandırmış olacaktır.Ders İçerikleri Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Ders içerikleri belgesi alabilmek için öncelikle üniversitede örgün eğitim görmeniz gerekmektedir. Aksi halde uzaktan eğitim ile yani AÖF ile eğitim görenler örgün eğitime geçişi zordur. Bu yüzden örgün eğitim görenlerin yatay geçiş gibi şansları daha fazladır. Bunun yanı sıra derslerin başarılı olan öğrenciler bundan daha fazla yararlanabilirken, ders içerik belgelerini alabilmek için öğrenci daire başkanlığına gidilmesi gerekmektedir. Genelde yaz aylarında bu belge alındığı için öğrenci daire başkanlığını görmek zor olabilir.

Bu yüzden fakülte sekreterliğinden de ders içerik belgesini rahatlıkla alabilirsiniz. Eğer fakülte sekreteri de yok ise son olarak bölüm başkanlığından alabilirsiniz. Fakat bazı üniversitelerde bu tür yerlere gitmeye gerek kalmadan üniversitenin öğrenci sayfasına giriş yaparak da alınabilmektedir. Ancak imza gerektiği için yine bölüm başkanı, fakülte sekreteri ya da öğrenci daire başkanlığına yine de gideceğinizden dolayı, ders içerik belgesini istediğiniz şekilde alabilirsiniz.


DİĞER DERS İÇERİKLERİ BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ders içerikleri belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ders içerikleri belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.