Deprem risk raporu nedir, ne işe yarar?

Kentsel dönüşüm avantajlarından faydalanabilmek için, 6306 sayılı kanunun avantajlarını kullanıp, bireysel başvuru yapmanızın akabinde deprem risk raporu alırsanız binanızı yıktırıp, yerine daha esnek ve güvenilir bir yapıya dönüştürmeniz mümkündür. Evlerinin eski olduğunu ve afet riski taşıdığını düşünen bireyler, deprem risk raporu alarak eski evlerinin ya da binalarının yerine yenisinin yapılması adına adımlar atabilirler. Peki deprem risk raporu nasıl ve nereden alınır? Deprem risk raporu almak için gerekli olan belgeler / evraklar nelerdir? Tüm bunlara ve deprem risk raporu hakkında daha detaylı bilgilere haberimiz devamından ulaşabilirsiniz.

Deprem risk raporu nasıl ve nereden alınır?

Deprem risk raporu almak için yazımızın devamında vermiş olduğumuz adaylardan istenilen belgeler ile beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onay verilmiş olan kurum ve kuruluşlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu kuruluşların arasında belediyeler, üniversiteler, kamu kurumları, meslek odaları veya özel firmalar bulunmaktadır. Aşağıdaki bağlantıdan ilinizde deprem risk raporu vermekle yetkili kurumların listesine ulaşabilirsiniz.Deprem risk raporu veren firmalar / kuruluşlar için TIKLAYIN

Yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıdan ilinizi seçmenizin ardından deprem risk raporu veren firmaların adreslerine, telefonlarına ulaşabilirsiniz. Buradaki kurumlar ülkemizin her noktası için deprem risk raporu verebilmektedirler. Ancak İstanbul’da bulunan bir firmanın İzmir’de risk raporu düzenlemesi zor olmasından dolayı genel itibariyle herkes kendi bölgesinde rapor vermeyi tercih etmektedir.

Gerekli başvuruları yapmanızın akabinde yaklaşık bir hafta sonrasına gün verilmektedir. Akabinde yetkililer binanızı incelemeye gelerek bir gün içerisinde gerekli ölçümleri ve tespitleri yapmaktadırlar. Binanızdan alınan örnek ve tetkik sonuçları laboratuvarlara gönderilir ve bu sonuçlar da 7 ile 10 iş günü içerisinde belli olur. Buna göre risk raporu hazırlanır. Bu risk raporu üç farklı şekilde verilebilmektedir. Bunlar;

  • Binanız sağlam
  • Binanızın yenilenmesi gerekiyor
  • Binanıza takviye güçlendirme gerekiyor.

Eskiden binanızın yıkılabilmesi için kat çoğunluğu şartı aranmaktaydı. Ancak yeni getirilmiş olan sistemde şayet binanızın sağlam olmadığı raporla tespit edilmiş ise, tek bir kişinin bile başvuru yapması binanın yıkılması için yeterli olmaktadır.

Deprem risk raporu almak için gerekli belgeler / evraklar nelerdir?

Deprem risk raporu alabilmek için başvuru yapacak olan adaylardan aşağıdaki belgeler talep edilmektedir.

  1.  İlgili Belediyeler İmar Müdürlüğü veya Tapu Müdürlüğü’nden binaya ait statik veya mimari proje
  2.  İlgili Belediyede binaya ait proje bulunmadığı takdirde hazırlatılacak binanın taşıyıcı sistem rölöve projesi
  3.  Varsa bina için daha önce almış olduğunuz teknik raporlar
  4.  Bakanlık lisanslı kuruluş başvuru dilekçesi
  5.  Tapu fotokopisi
  6.  Nüfus cüzdanı fotokopisi
  7.  Tapudan kat maliklerini ve arsa oranlarını belirten bağımsız bölüm gösterir belge

Bu belgeler ile beraber örnek başvuru dilekçesini doldurmanızın akabinde başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru dilekçesi başvuru yaptığınız kurum veya kuruluştan temin edilebilmektedir.

Deprem risk raporu ücreti ne kadardır?

Deprem risk raporunun maliyeti kişi başına yaklaşık 200-300 lira arasında değişmektedir. Bu rakamı binada oturmakta olan her kat maliki veriyor. Şayet bu maliyeti karşılayacak maddi durumunuz bulunmuyorsa ya da binanın yıkımı ve yapılmasını kendiniz sağlayacak iseniz bunun maliyetini de iki yıl ödemesiz 120 ay vade ile borçlanabilmektesiniz.  Ayrıca yukarıda bu belgeyi vermekle yetkili kurumların isimlerini ve adreslerini verdik. Adresinize gelerek yetkisi olmadığı halde deprem risk raporu vereceğiz diyen kişi veya kişilere itibar etmeyiniz. Bu kişiler birkaç sayfa sahte bir rapor hazırlayarak sizlerin mağdur olmasını sağlıyorlar. Halbuki bu belgeyi veren kurum ve kuruluşların hazırladığı raporlar 300-400 sayfaları bulabilmektedir.

Bu yazımızda deprem risk raporu nasıl ve nereden alınır, veren firmalar, fiyatı, kaç günde çıkar, maliyeti ve süresi gibi detaylı bilgileri verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan zorunlu deprem sigortası yaptırmama cezası hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER DEPREM RİSK RAPORU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, deprem risk raporu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan deprem risk raporu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.