Denizi Polisi Kimdir? Ne İş Yapar?

Deniz polisi, adından da anlayacağınız üzere denizde çalışan ve denizde bulunan polislere denmektedir. Karada bulunan polisliğin aynısı ve kuralları denizde de geçerli olan polislerdir. Kara üzerinde kaçakçılık yapılıp denize gitseler, bunlara ilk olarak deniz polisleri müdahalede bulunmaktadır. Deniz polisleri ise deniz şube müdürlüğüne bağlı olarak çalışırlar.

Deniz polisleri, deniz üzerinde bulunan arama ve kurtarma işlerine bakarak en hızlı şekilde çalışırlar. Her çeşit kaçakçılık ile mücadele ederek suçluların denize kaçması durumunda anında yakalamaktadırlar. Mülteci ya da kaçak bir şekilde ülkeye girenleri de yakalayarak gerekli işlemleri yapmaktadırlar. Çalıştıkları bölgede doğal afet meydana geldiği zaman anında arama ve kurtarma ekipleri oluşturularak yardım etmektedirler.Kaçakçıların ya da diğer suçluların sakladığı suç aletleri ya da benzeri şeyleri deniz içerisinde ne kadar derin olursa olsun arama yaparak çıkartmaktadırlar. Ülkenin giriş ve çıkışlarını da deniz üstünden güvenliğini sağlayan deniz polisleri, birçok alanda hizmet ederek halkımızı ve ülkemizi deniz üstünden korumaktadırlar. Bunun yanı sıra eğer deniz üzerinde yasa dışı bir şey görürseniz ilk olarak deniz polisini 155 numara ile arayabilir ya da direk polisi ararsanız onlar yine deniz polisine yönlendirebilirler. Ya da Alo 158’i arayarak sahil güvenliğe de haber verebilirsiniz. Ancak en etkili çözüm için 155’i aramanız daha sağlıklı olacaktır.

Deniz Polisi Nasıl Olunur?

Deniz Limanı Şube Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğünün şubelerinden bir tanesi olduğu için buraya bağlıdır. Burada çalışanlara ise deniz polisi denmektedir. Birçok kişinin aklında olan deniz polisi ya da kurbağa adam nasıl olunur sorusunun cevabı, polislik sınavları ve şartlarında gizlidir. Öncelikle en önemli şart deniz polisi olmak isteyen bir kişi polis olmak zorundadır. Bunun için direk deniz polislik sınavlarına değil ilk olarak polislik sınav ve eğitimlerinden geçmeli ki daha sonra deniz polisliği için aday olabilsin.

Polis olduktan sonra deniz polisi olmak için fiziki sınavlardan geçmeniz gerekmektedir. Fizik sınavlarından başarılı olan deniz limanı şube müdürlüklerinde deniz polisi olarak görev alabilirler. Bu fiziki sınavlar şu şekildedir.

  • 35 yaşından küçük olmak,
  • Hiçbir şekilde ceza almamış sicili temiz olmak,
  • Aralıksız bir şekilde havuz ortamında 250 metre yüzme, dinlenmeden sırt üstü 50 metre yüzme,
  • Yine havuz ortamında 25 metre su altında yüzme,
  • Eller havada olacak şekilde havuzun üstünde en az 5 dakika durma,
  • Havuz dışına çıkılarak verilen süre içerisinde 1.5 km koşu,
  • Sayıları farklılık gösteren barfiks, şınav ve mekik, deniz polisi için aranan niteliklerdir.

Havuz ortamında gerçekleştirilen yüzme sınavlarında, aday yüzdüğünü hesaplamak zorundadır. Aksi sınavı gerçekleştiren kişi ceza olarak ek metre söyleyebilmektedir. Bu tür uygulamalar tamamen sınav esnasında olan yetkili kişilerin inisiyatifine bağlıdır.

Bu yazımızda askerde, muhafız, bahriyeli deniz polisi nasıl olunur gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DENİZ POLİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, deniz polisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan deniz polisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.