Dekan nedir, ne demektir, kimdir?

Dekan; üniversitelerde bulunan bir görevlidir. Dekan; üniversite içerisindeki en yetkili kişilerden biri demek mümkündür çünkü Dekan; bir fakültede bulunan ve en fazla yetkiye sahip olan yöneticidir. Her üniversitenin Dekanı YÖK tarafından oluşturulan ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yönetmeliğine bağlı bir şekilde görev yapmaktadır.

Dekan görevleri nelerdir? Dekan ne iş yapar?

Dekan görevleri; YÖK tarafından belirlenmiştir. Türkiye’nin en uç köşesinde yer alan üniversitenin Dekanı dahi YÖK tarafından oluşturulan yönetmelik ile belirlenen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Dekan görevlerini yerine getirmez ise Rektör uyarıda bulunabilir, uzaklaştırabilir ya da direkt olarak görevden alabilir.Dekanın görevleri;

  • Kurullar içerisinde başkan olarak yer almak,
  • Kararların uygulanması için gereklilikleri yerine getirmek ve takip etmek,
  • Birimlerin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak ve eksiklikleri tespit ederek geri bildirimlerde bulunmak,
  • Gerekli olması halinde Rektör tarafından istenilen raporları sunmak,
  • Fakültenin ihtiyacı olan ödenekleri tespit etmek ve bildirmek,
  • Kadroda bulunan eksiklikleri bildirmek,
  • Tüm personelleri gözlemlemek, denetlemek,
  • Gerekli güvenlik önlemlerini almak,
  • Öğrenim için gerekli ortamı oluşturmak ve daha kaliteli hale getirmek,
  • Öğrencilerin sosyal hizmetlerden yararlanmasını sağlamak,

Dekan nasıl olunur?

Dekan olmak için öncelikle 4 senelik bir üniversiteyi bitirmiş olmanız ve öğrenim üyesi olarak üniversiteye girmeye hak kazanmanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra gerekli sınav ve eğitimlerin ardından Profesör unvanını almanız gerekir. Bu son aşamadır, Profesör olduktan sonra; Rektör tarafından önerilmiş olmanız şartı ile Dekan olmanız imkanlı bir hal alır. Dekan olmanız seçime bağlı olduğu için kesinlikle Dekan olarak görev yapacaksınız demek mümkün değildir.

Dekan nasıl seçilir?

Dekan seçimi yapılırken atama gereklidir. Atamanın gerçekleşmesi için Rektör tarafından önerilmiş olmanız esastır. Rektör tarafından her fakülteye 3 aday önerilir. Önerilen adaylar arasında kurul bir oylama yapar ve çıkan sonuca göre seçilen kişi 3 yıl Dekan olarak görev yapma hakkı kazanmış olur.

Dekan maaşları ne kadardır?

Dekanların elde ettikleri gelir 8 ile 10 bin TL arasında değişmektedir. Ancak yazımızda da belirttiğimiz üzere dekan olmak hayli meşakkatli ve uzun yıllar gerektiren bir iştir.

Dekanların görev süresi ne kadardır, kaç yıldır?

Dekanlar seçilmelerinin akabinde görev süreleri 3 sene olarak belirlenmiştir. Görev süresi sona eren dekanlar tekrar seçilerek bir 3 sene daha görev yapabilmektedir.

Bu yazımızda dekan olma şartları nelerdir, kime denir, kaç yıllığına atanır, kaç para alır, dekan olmak için yapılması gerekenler nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DEKAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, dekan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan dekan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.