Deizm Nedir? Kime Deist Denir?

Deizm, Tanrıcılık, Yaradancılık anlamına gelmekle beraber diğer hiçbir dinlere inanmayıp tek Tanrı inancına denmektedir. Deizm inanışına göre inanılan tek Tanrı dünyaya ya da evrene hiçbir şekilde müdahale etmeyen bir Tanrı olduğuna inanılmaktadır. Deizm inancı ayrıca Peygamberleri, kutsal kitapları reddederken insanı kendi başına tek Tanrı inancına sahiptirler. Peygamber ve kutsal kitapların yanı sıra melekler, şeytanlar, cennet, cehennem ve kıyamet gibi kavramlara hiçbir şekilde kabul etmeyip inanmazlar.

Ayrıca mutlak bilgi hiçbir zaman vahiy ya da Peygamberlere gelerek ulaşılamazken bilgi sadece araştırma, doğa, bilim ve akıl ile olarak ulaşılabildiği savunulmaktadır. Bu savundukları kavrama göre insana her hangi bir kutsal kitap, vahiy ya da Peygambere gerek olmadığı inanılmaktadır. Deizm inanışına göre Tanrı evreni ve dünyayı yaratarak kendi haline bırakmış ve hiçbir şekilde kural ya da benzeri bir şey koymayarak herkesi kendi haline bırakmış olarak kabul etmektedirler. Deizm inanışına sahip olan ve bu inanışı savunan kişilere Deist denmektedir.Deizm ilk olarak İrlandalı Katolik olan John Toland tarafından 17 yüzyılda öne sürülmüştür. Deizm akımını savunarak Pentheistikon adlı kitap dahi yazmıştır. Deizm kurulmasında büyük rol oynayan baskıcı Katolik dünyasından dolayı öne çıkmış ve insanlar sırf bu yüzden Deizm inancını savunmuştur.

Nasıl Deist Olunur?

Öncelikle bu soruyu sormak saçma olsa da cevabı bir o kadar komiktir. Deizm bir din olmadığı için her hangi bir niyet ya da kutsal su gibi bir şey yapılarak Deist olunmamaktadır. Deist olmak isteyen kişi eğer Deizm inanışlarına inanıyorsa zaten Deist olmuştur. Yani Deist olmak için her hangi bir dua, ayin ya da bir söz bulunmamaktadır.


DİĞER DEİZM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, deizm konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan deizm duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.