Değnekçilik Nedir, Ne Demektir?

Değnekçilik, Vale ya da belediyenin otopark yerlerinde bulunmayan görevlilerin olmadığı yerlerde, araçların park etmesinde sorumlu olan illegal kişilerdir. Bu kişiler ücretsiz otopark hizmeti olan yerlerde bilinçsiz sürücülerden para almaya çalışan, devletin ücretsiz dinlenme tesislerinde ücretsiz olmasına rağmen para almaya çalışan kişilerdir. Bu kişiler özellikle büyük şehirlerde bulunurken, bu şehirlere gelen ziyaretçiler ve turistler bilinçsiz olduğu için yüksek miktarda paralar alarak illegal iş ile para kazanırlar. Adından da anlayacağınız gibi illegal iş yaptıkları için değnekçilik yapmak suçtur.

Bu kişiler, izinsiz otopark işletme ve izin belgesi olmadığı halde yağma suçu yüzünden Yargıtay tarafından çeşitli cezalara maruz kalmaktadır. Bu kişiler özellikle yalnız olan sürücüleri darp ettiğinden dolayı daha ağır cezalar verilmektedir. Bunun örneğini İstanbul ve Ankara gibi metropoliten şehirlerde görebilmekteyiz.Geçen yıllarda yaşanan bir değnekçilik suçunu örnek olarak yazabiliriz. Ankara’da yaşanan bir olayda gündüz vakti aracını kaldırıma park eden vatandaşa gelen 2 değnekçi 5 TL otopark ücreti istedi. Bunun üzerine belge soran vatandaşa önce sözlü daha sonra fiziksel olarak karşılık veren değnekçiler polisler tarafından yakalandıktan sonra Yargıtay tarafından “yağma suçu” olarak kabul edilerek 15 yıla kadar hapis cezası verilmişti. Bu gibi durumların çok olduğu büyük şehirlerde değnekçilere denk gelirseniz mutlaka izin belgesi isteyiniz. İzin belgesini gösterdikten sonra ödeme için fatura sormayı da ihmal etmeyiniz.

Değnekçilik Yapmanın Cezası Nedir?

Türkiye’de her geçen yıl daha demokrasi ve yaşanabilir ülke haline getirmeye çalışan liderler, özellikle büyük şehirlerde değnekçilik sorununu çözmeye çalışıyorlar. Birçok yerli ve yabancı turistleri mağdur eden değnekçiler için ağır cezalar bulunsa da değnekçilikten vazgeçmeyen birçok kişi bulunmaktadır.

Yetkisi olmadığı bir bölgede izin belgesi de olmayan kişiler değnekçilik ile vatandaşlardan para almak istediği zaman yağma suçu olarak kabul edilmektedir. Bu kişiler yasa dışı suç işlediklerinden dolayı hapis ve adli para cezasına çarptırılmaktadır. Şayet bu kişiler vatandaşları darp edip para almak isterlerse daha ağır cezalar ile karşılaşmaktadır. Bu cezalar 6 aydan başlayarak 2 yıla kadar çıksa da yapılan darp gibi işlemler sonrası mağdur vatandaş fiziksel darbe aldıysa 15 yıla kadar hapis cezası alabilmektedir. Bunun yanı sıra 5.000 güne dek adli para cezası da çarptırılmaktadır. Bu durumda yaklaşık olarak bir araç için 10.000 TL’ye kadar para cezası uygulanmaktadır.

Korsan Vale olarak bilinen bu değnekçiler ayrıca bazı yerlerde korsan taksicilikte yapmaktadır. Bu durumda ise idari para cezaları tam 3 kat fazla olmakla beraber eğer aynı suçtan tekrar aynı yıl içerisinde yakalanırsa 5 kat idari para cezası uygulanmakta ve araçları da trafikten men edilme cezası verilmektedir. Ayrıca korsan taksiye binen vatandaşlara da idari para cezası uygulanmaktadır.

Değnekçilik Yapanlar Nereye ve Nasıl Şikayet Edilir?

Türkiye’nin büyük şehirlerinde yaşadıkları yerli ve yabancı ziyaretçilerin sorunu değnekçilik yani korsan otoparkçılardır. Bazı yerlerde gündüz ve insanların kalabalık olduğu vakitler çalışıp para alamadıkları vatandaşları dahi darp etmektedirler. İzmir’de en çok korsan otoparkçı şikayetleri oluşmuş ve Türkiye’de rekor kırılarak 1.000’den fazla ceza kesilmiştir. İzmir’in yanı sıra İstanbul, Bursa, Ankara, Antalya ve diğer büyük şehirlerde sıklıkla gelen şikayetler vatandaşları çileden çıkarmaktadır. Bu durumdan ayrıca yetkililer sıkılmış olmalı ki eski para cezası 72 TL olan ceza araç başına 10.000 TL civarı ve 2 yıla kadar hapis cezası uygulamaktadır.

Bu durumdan korkan bazı değnekçiler ise bu işten uzak dursalar da illegal bir şekilde özellikle akşam ya da geceleri işlerini devam ettiren değnekçiler bulunmaktadır. Bu durumlarda izin belgesi olmadan çalışan değnekçileri gören vatandaşlar 155 Polis İmdat’ı arayarak yetkililere haber vermeleri gerekmektedir. Polis dışında bulunduğunuz bölgedeki belediye ve Zabıtalara haber vermeniz gerekiyor. Her şeye rağmen yetkililer ceza vermiyor ya da yetkililerin gözü önünde işlerini yapıyorlar, buna rağmen izin belgeleri yok ise Ankara’ya bildirerek hem değnekçileri hem de değnekçiler ile çalışan yetkilileri şikayet edebilirsiniz. Vatandaşlık görevi olarak yasa dışı işler yapan herkesi adalete teslim etmemiz gerekiyor. Bütün bilinçli vatandaşlarımız bu şekilde olaylara yaklaşırsa ülkemizin refah seviyesi daha da yükselecektir.


DİĞER DEĞNEKÇİLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, değnekçilik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan değnekçilik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.