Define Aramak Suç Mudur?

Defin bulmak, define aramak, ülkemizde en çok merak edilen ve 5 milyon kişinin de bu merakla arayışa girdiği bir iştir. Kimileri hayal ile giriyor hüsran ile ayrılıyor. Kimileri umduğundan daha fazlasını buluyor. Türkiye’de detektör almak ve satmak yasaldır. Bu anlamda alış ve satışı yasal olan bir cihazın kullanılması da suç değildir. Her şey buraya kadar tamam ancak alınan detektörler faturalı ve yasal olmalıdır. Aksi halde ceza sayısı artabilmektedir. Define aramak, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasasına göre hem suç hem de yasaldır. Yasada açıkça belirtilmektedir ki korunan yerler dışında define aramak suç değil, yasaldır. Ancak devletin koruma altına aldığı yerlerde define aramak suçtur.

Bunun yanı sıra define aramak ve bulmak yasal olsa da kazı yapmak için mutlaka Kültür ve Turizm Bakanlığından izin alınması gerekiyor. Aksi halde define bulması yasal olsa da izinsiz kazılması daha büyük suçtur. Ancak kazı izni alabilmesi için önce define bulması gerekiyor. Bu anlamda define yapılması yasal alanlarda define bulunduğu zaman izinsiz kazı yapanlar tespit edilirse hapis ve idari para cezası kesilmektedir.Bu konuda detektör kullanmanın da yasak olduğunu zanneden bazı insan bilmelidir ki koruma kanununa göre belirtilen yerler dışında yapılan kazı hariç bütün defin işleri detektörlü ya da detektörsüz yasaldır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz Define Kanun Maddelerini de okuyabilir, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasasına göz atabilir ve izin alma konusunda Kültür ve Turizm bakanlığının sitesini inceleyebilirsiniz.

Define Aramanın Cezası Nedir?

Türkiye’de define arayan sayısı aktif olarak yaklaşık 2 milyon olurken meraklısı ise yaklaşık 3 milyondur. Birçok kişi define araması yüzünden hapis ve idari cezası alırken birçok kişi ise izini kaybettirerek izinsiz çeşitli ihlaller yapmıştır. Define aramak kanunun belirlediği yerler dışında yapmak yasal olduğundan dolayı cezası yoktur. Ancak koruma kanununda belirtilen yerlerde define aramak suç olurken kazmak, defini çıkarmak ve satmak ise ayrıca suçtur. Kültür ve Tabiat Varlıkları yasasının 74. Maddesine göz atalım.

Kültür kaimlerini bulmak için izin almadan kazı ya da sondaj yapmak suçtur. Bu kişiler 2 yıl ila 5 yıl arası hapis cezasına çarptırılmaktadırlar. Şayet yapılan bu kazı ya da sondaj sit dışında, koruma kanunun belirttiği yerler dışında yapılıyor ise verilen ceza 1/3 kadar olacaktır.

İzinsiz bir şekilde define araştırmasına girenlerin cezası 3 ay ila 2 yıl arasında değişmektedir. Şayet bu kişiler buldukları definleri yani kültür varlıklarını kaçırarak yurtdışına satıyor ise bu ceza iki kat daha fazla olmaktadır. Bu ceza kültür varlıklarını koruyanlar için de geçerlidir.

Eğer kişi izinsiz yaptığı define sonrası yaptığı suçlardan pişman olup bağlı olduğu ildeki karakola giderek teslim olup bulduğu definleri teslim ederse cezası 2/3 daha az olarak indirim yapılır. Eğer bu kişi ayrıca izinsiz olarak yaptığı defin işleminde grup ile yapmış ve bu kişilerin kimliklerini söyleyerek yakalanmalarını sağlar ise cezadan muaf olarak serbest kalacaktır.

75. Madde de ise alınan bütün definler kültür ve tabiat varlıkları müzelerine götürülür ve verilir.

Bu anlamda devlet Türkiye’de benden izinsiz define araştırırsan, bulursan, kazarsan ne yaparsan yap ceza alacaksın ve bulduğunu bana vereceksin demektedir. Ancak bulup teslim edene ceza yerine ödül verse karşılıklı kazanç olacaktır. Bu konuda katı kuralları olan devletimiz sayesinde birçok kişi ne yazık ki karaborsa işinde defin araştırması yapıyor ve bulduklarını satıyor.

Bu yazımızda define aramak yasal mı detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan çakı, bıçak muşta taşımak suç mu öğrenebilirsiniz.


DİĞER DEFİNE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, define konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan define duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.