Defaten Ödeme Nedir?

Defaten ödeme, tam anlamıyla borçlunun kalan bütün borcunu hepsini birden ödemesine denmektedir. Defa Arapça köklü bir kelime ve ödemek anlamına gelmektedir. Defaten ödeme ise ödenekli ödeme gibisinden manaya gelmektedir. Vergi borcu olan borçlu tüketiciler, taksitlerini öderken hepsini birden tek seferde ödeyerek borcunu kapatmak istemesine yasada defaten ödeme adı verilmektedir.

Her yıl yeni yasalar geliyor ya da bulunan yasalar düzenleniyor. Özellikle vergi borcu olanlar her yıl yeni aflar bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda gelen vergi borçlarına af gelmesi ve yapılandırması sayesinde borcu olan tüketiciler, yapılanan vergi borçlarını ödemek için Gelir İdaresi Başkanlığının resmi olan internet sitesine giriş yaparak bu aftan yararlanabilmektedir. Bu afta vergi borcu olanlar isterlerse taksitli seçenek, isterlerse de defaten ödeme seçeneğini tercih edebilirler. Defaten ödemeyi bilmeyenlerin aklına da bu nedir sorusu doğal olarak gelmektedir. Defaten ödeme kısaca bütün borçları kapatma denmektedir.Yapılandırma borçları da defaten ödeme sayesinde taksitli bir şekilde ödemek zorunda kalmadığınızı göstererek bütün borçlarınızın hepsini tek seferde kapatabilmenizi sağlar. Ayrıca defaten ödeme tercih edildiğinde bütün borcunuzu kapatmak istediğinizde indirim dahi sunulmaktadır. Taksitli bir şekilde fazla ödemek yerine, defaten ödeme ile indirimli bir şekilde borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Tek seferde vergi borçlarınızı ödeyebilmek ve indirimden yararlanmak için GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesi olan http://www.gib.gov.tr ya da e-devlet üzerinden borçlarınızı kapatmanız gerekmektedir. Bu borçları taksitlendirme yapmadan defaten ödeme ile tek seferde bütün borçlarınızı kapatabilir, kapatırken de uygun indirim oranlarından yararlanabilirsiniz.


DİĞER DEFATEN ÖDEME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, defaten ödeme konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan defaten ödeme duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.