Dedektif nedir, ne demektir, kimdir?

Dedektif, gizli polis manasına gelerek suçluları yakalamakla görevli olup suçları soruşturan gizli polise denmektedir. Bunun yanı sıra bazı ülkelerde dedektiflik serbest meslek olup devlet görevlisi dışında da çalışılan bir meslektir. Filmlerde ve kitaplarda görülen özel dedektifler ise serbest çalışan, her hangi bir kuruma ya da devlete bağlı olmayan dedektifleri konu almaktadır. Türkiye’de ise dedektif olanlar devlete bağlı olan gizli polislerdir.

Dedektifler ne iş yaparlar, görevleri nelerdir?

Dedektifler, bir olayı çözerken her ayrıntıya dikkat etmek zorundadırlar. Çünkü en küçük bir iz ya da bir işaret olayın çözülmesine sonuç verebilir. Kayıp kişi, boşanma, aldatma, suçlular vs. gibi birçok olaylara bakabilirler. Dedektiflere ülkemizde sivil ya da gizli polis de denmektedir. Birçok konuda bilgi toplama, soruşturma ve takip etme gibi birçok işi yaparak yasal izinli bir şekilde çalışmaktadırlar. İki türlü dedektif vardır. Birincisi devlette çalışan sivil yani gizli polistir. İkincisi ise bağımsız özel olan dedektiflerdir.Özel olan dedektifler ülkemizde bulunmasa da bu işi yaptığını beyan eden nadir insanlar bulunmaktadır. Her iş yasal olmakla birlikte dedektifler sadece devlete bağlı olarak çalışmak zorundadırlar. Genelde özel dedektifler Avrupa’da Amerika’da bulunmaktadır.

Dedektif nasıl olunur? Olma şartları nelerdir?

Dedektiflik gizli polislik olduğu için Türkiye’de dedektif olmak isteyen kişiler ilk olarak polis olması gerekmektedir. Gizli yani sivil polis olabilmek için polis akademisine gitmeli ve başarılı bir şekilde tamamlayarak polisliğe adım atmanız gerekmektedir. Zaman içerisinde kazandığınız tecrübeler doğrultusunda sivil polisliğe kadar yükselebilir ve dedektif gibi çalışabilirsiniz. Buraya kadar gelinen tecrübe polislik olma şartları zaten yasalarda ve kurallarda bellidir. Bunun dışında Türkiye’de bulunan özel dedektiflik firmalarında özel dedektif olarak çalışmak isterseniz istedikleri şartlar bellidir.

  • İlk olarak TC vatandaşı olmanız gerekmektedir.
  • Yasaya göre dört yıllık üniversite mezunu olmanız gerekiyor.
  • Bunun dışında özel araştırma görevlisi olarak lise ve dengi okulları bitirenler de özel dedektiflik firmalarında görev alabilirler.
  • Emniyet ve polislikte üst düzey görevlerde meslek edinip daha sonra emekli olmuş kişiler ya da kendi istekleri ile ayrılanlar da özel dedektiflik firmalarında çalışabilirler.
  • Aynı şekilde Jandarma’da da görev almış emekli ya da mesleği kendi rızası ile bırakanlar çalışabilir.
  • Aynı zaman Milli İstihbarat Teşkilatı yani MİT’te üst düzeylerde görev almış emekli ya da işi rızası ile bırakmış kişiler,
  • Avukatlık, savcılık, hakimlik, kaymakam ya da valilik yapanlar da bu kişiler arasına girebilir.
  • Özel dedektif ya da özel araştırma görevlisi olmak için her hangi bir sağlık sorunu olmaması gerekmektedir.
  • Son olarak en az 25 yaşını doldurmuş kişiler kabul edilmektedir.

Gereken şartları yerine getirenler özel dedektiflik firmalarında özel dedektif ya da özel araştırma görevlisi olarak başvurabilirler.


DİĞER DEDEKTİF HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, dedektif konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan dedektif duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.