Artık tüm devlet işlemleri yavaş yavaş İnternet üzerinden halledilebilir bir hale gelmeye başlamıştır. Özellikle E-Devlet sisteminin hayatımıza girmesi ile beraber önceleri kamu dairelerinde uzun zaman harcayarak halledebildiğimiz işlemleri artık bilgisayar başından dakikalar içerisinde halledebiliyoruz. Bu işlemlerden bir tanesi de İnternetten dava sonucu öğrenme işlemi. Herhangi bir şekilde yolunuz mahkemelere düşmüş ve mahkeme neticelenmiş ise ve hatta halen görüşülmekte ise dosyanızın durumunu İnternet üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Peki ama nasıl?

Dava Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Dava sonucu yani mahkeme kararı iki farklı şekilde öğrenebilmektedir. Öncelikle davanızın görüşüldüğü mahkeme kalemine giderek durum hakkında bizzat bilgi talep etme hakkınız bulunmaktadır. Bu sayede davanızın hangi aşamada olduğunu ve şayet karar açıklanmışsa sonucunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ancak bizzat mahkemeye gitme gibi bir şansınız bulunmuyorsa dava sonucunu İnternet üzerinden de öğrenmeniz mümkündür.İnternet üzerinden dava sonuçları önceleri UYAP sisteminden öğrenilebiliyordu. Ancak artık bunun gibi işlemler E-Devlet Kapısı üzerinden verilmeye başlandı. Yani dava sonucunuzu öğrenebilmek için bir E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Akabinde aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya girerek hakkınızda devam eden bir davanızın bulunup, bulunmadığını veya varsa hangi aşamada olduğunu ya da davanız sonuçlandı ise sonucunu kolaylıkla öğrenmeniz mümkündür.

Dava Sonucu Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Şayet davanız sonuçlanmış ise bunu yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Hali hazırda davanız sonuçlandığında dava sonucu tarafınıza tebliğ edilecektir. Yani ikamet adresiniz neredeyse dava sonucu adresinize iletilecektir. Bu işlem sadece mahkeme sonucu tarafınıza tebliğ edilmeden önce dava sonucunu daha önce öğrenmeniz içindir.

Günümüzde mahkemeler en fazla yoğunluğa sahip kamu kurumları olarak karşımıza çıkmaktadır. Hal durum böyle olunca da hiçbir işlem için mahkemelere gitmek istemiyoruz. Bazı işlemleri mahkeme sonucu öğrenme gibi işlemleri nihayetinde İnternet üzerinden kolaylıkla halledebiliyoruz. Aksi durumda mahkemelerde uzun kuyruklar beklemek ve oldukça ciddi zaman kaybı yaşamamız gerekecekti. Bu yazımızda  mahkeme kararını öğrenme, mahkeme kararı nereden alınır, Yargıtay kararını nasıl öğrenebilirim, mahkeme kararını nasıl alabilirim, mahkemeye gitmedim sonucu nasıl öğrenebilirim, gerekçeli kararı nasıl öğrenebilirim gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HUKUK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hukuk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hukuk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.