Darp Nedir?

Öncelikle darp kelimesinin anlamını bilmemizde fayda var. Darp, bir kişiyi veya bir grubu tamamen çıplak el ile yaralamaya denilmektedir. Darp etme sırasında sopa, bıçak veya herhangi bir eşya kullanılmaz.

Darp Raporu Nedir?

Darp raporu ise, başvuruda bulunan kişide darp olup olmadığını ve darbın niceliklerini yani genişlik, uzunluk, derinlik, renk gibi niceliklerini belirler ve belirtir. Yani darp raporu kişinin darp edilip edilmediğini değil, darp raporu için başvuruda bulunan kişide darp izlerinin bulunup bulunmadığını belirtmektedir.  Yani darp raporu her zaman için hukuksal kanıt niteliği taşımaz. Ancak; eğer darp savı ile suçlanan kişi suçunu itiraf ederse ya da darp adli tıbbın laboratuvar bölümünde ve olay yeri inceleme ekiplerinin kanıtlaması ile darp raporu hukuksal kanıt olmaktadır. Yani darp raporu alan kişi dövüldüğünü söylerse ve darp raporunda başkasının değil sadece kendi DNA’sı çıkarsa dövüldüğü konusunda kuşku oluşur.  Bu bilgileri darp raporu almak isteyenler için ön bilgi olması açısından verdik. Peki darp raporu nereden alınır? Darp raporu nasıl alınır?Darp Raporu Nasıl Alınır?

Darp edildiğinizde ve bunun akabinde darp raporu almak istediğinizde en yakın sağlık kuruluşuna bu raporu almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Şayet rapor almadan doğrudan karakola gitmeniz durumunda da polislerin sizi doğrudan hastaneye sevk ederek darp raporu almanızı sağlamaları gerek. Aksi durumda hastaneye göndermemişler ise, bu durumun yapılmasını muhakkak talep etmelisiniz. Sağlık kuruluşlarından bu raporu istediğiniz zaman temin edebilirsiniz.

Darp Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Ceza soruşturmasının kovuşturmaya dönüştürülmesi ve davanın kazanmanız için yaşadığınız şiddeti delillendirmeniz gerekiyor. Darp izlerini tespit ettirmek için en yakın hastaneye gidin.
  • Eğer karakola başvuracaksanız, polis/jandarmanın sizi hastaneye sevk edip, darpı raporlaması gerektiğini unutmayın. Karakola başvurmayı planlamıyorsanız, hastanelerin acil servislerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
  • Hastaneye gittiğinizde, vücudunuzda darp edilen yerleri ayrıntılı bir şekilde hekiminize anlatın. Tüm detayların rapora geçmesini sağlayın.
  • Eğer hastaneye gidemiyorsanız, vücudunuzdaki darp izlerini fotoğraflayın.

Darp raporu aldıktan sonra raporla birlikte karakola/savcılığa başvurabilir ve şikayetçi olabilirsiniz. Karakol veya savcılıktan veya dilerseniz doğrudan aile mahkemesinden koruma kararı verilmesini isteyebilirsiniz. Şikayetiniz sonucunda açılacak dava tebligatları sizin dilekçede bildirdiğiniz adresinize gönderilecektir. Ailenize bir tebligat gitmeyecektir. Yasal süre içinde dilerseniz tazminat davası da açabilirsiniz.

Özel Hastanelerden Alınan Darp Raporu Geçerli Midir?

İster kamu hastaneler, isterseniz de özel hastanelere darp raporu için müracaat edebilirsiniz. İki durumda da almış olduğunuz rapor geçerli olacaktır.

Darp Raporu Kaç Gün İçerisinde Alınmalı?

Darp raporu almak için yaraların tazeliğini koruması bakımından mümkün olduğunda erken bir sağlık kuruluşuna başvurmanız daha sağlıklı sonuç almanıza sonuç verecektir. Ancak örnek olarak 1 hafta önce yaşanan bir olay yüzünden darp raporu almak için yeni başvuruda bulunmuşsanız ve halen darp olayının izleri vücudunuzda bulunuyorsa yine rapor alabilirsiniz. Yani darp izleri vücudunuzdan silinmeden önce sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Aksi durumda olayın izleri silinebilir ve raporda bu durum gözükmeyebilir.

Sağlık Ocağından Darp Raporu Alınır Mı?

Sağlık ocakları darp raporu vermekle yetkili değildirler. Darp raporu almak için doğrudan karakola başvuruda bulunabilir ya da bizzat hastaneye gidebilirsiniz. Acil servislerden de bu raporu temin edebilirsiniz.

Darp Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Darp raporu belirli süreli geçerli bir rapor değildir. Size şiddet uygulandığının delilidir. Ancak örnek olarak bir evlilikte eşiniz tarafından darp edilmişseniz ve boşanma davası açmak niyetindeyseniz davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinin ardından başlayarak alt ay ve her halde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı ortadan kalkar. Bu duruma düşmemek için bir avukata danışmanız ve avukattan doğru bilgiyi almanızda yarar vardır.

Darp edildiğiniz susmak bir çözüm değildir. Darp bir suçtur ve kişilerin ceza almaları için acilen yetkili mercilere başvuruda bulunulmalıdır. Ülkemizde kadınların %38’inin hayatlarının bir kısmında veya tamamında fiziki ya da cinsel şiddete maruz kaldıklarını unutmayalım. Ayrıca diğer sayfamızdan şiddete uğrayan kadın nereye başvurmalı öğrenebilirsiniz.


DİĞER DARP RAPORU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, darp raporu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan darp raporu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.