Danıştay; Türkiye Cumhuriyeti’nin yürütme organlarına yardımcı bir inceleme, danışma ve karar organı olup yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini yapan bir yargı kuruluşudur. Danıştay, Adalet Bakanlığı’na bağlı Türkiye’nin 6 yüksek yargı organından birisidir. 14’ü dava, biri idari daire olmak üzere toplam 15 daireden oluşmaktadır. Anayasa’da öngörülen Yüksek Mahkemelerden biri olan Danıştay, Anayasa’nın 155. maddesine göre, yönetimin yargı yoluyla denetlenmesinde etkin ve önemli görev yapan bir yargı kuruluşu olmanın yanı sıra, yürütme organına yardımcı bir inceleme, danışma ve karar organıdır. Danıştay görevlerini aksamadan sürdürebilmek adına belirli dönemlerde personel alımı, eleman alımı, işçi alımı ve memur alımı gerçekleştirmektedir. Yazımız devamında Danıştay Başkanlığı bünyesinde yayınlanan bütün iş ilanları, iş imkanları, iş olanakları ile bu ilanlara ait iş başvuru formu, iş talep formu, başvuru şartları ve başvuru tarihleri gibi iş başvurusu detayları yer almaktadır.

Danıştay Başkanlığı İş İlanları 2023

Danıştayın idari görevleri ile yargı görevi birbirlerinden kesin olarak ayrılmış ve her iki görevi yürütecek daireler birbirinden tamamen ayrı olarak kurulmuşlardır. Yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini, idare ve vergi mahkemeleriyle birlikte, Danıştayın dava daireleri yürütmektedir. Günümüzde Danıştay, 1982 yılında yürürlüğe giren 2575 sayılı Danıştay Kanununa göre örgütlenmiştir. Bu Kanuna göre Danıştay, on beşi dava, ikisi idari olmak üzere on yedi daireden oluşmaktadır. Bugün Danıştayda, Danıştay Başkanı, Başsavcı, başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeler olarak, yüksek mahkeme hakimleri görev yapmaktadır. Danıştayda, Daire başkan ve üyeleri haricinde, dava dosyalarını inceleyerek daire veya görevli kurullara gerekli açıklamaları yapmak, tutanakları hazırlamak, dava hakkındaki görüşlerini daire veya kurula bildirmek ve karar taslaklarını yazmakla görevli tetkik hakimleri ile davalar hakkında hukuki mütalaalarını bildirmekle görevli savcılar da görev yapmaktadır. Danıştay aynı zamanda ihtiyaçları doğrultusunda personel alımı, eleman alımı, memur alımı ve işçi alımı gerçekleştirmektedir. Aşağıda Danıştay Başkanlığı tarafından yayınlanan en son iş ilanları verilmiştir. İlanlar yayınlandıkça liste de güncellenmeye devam edecektir.  • Danıştay Başkanlığı Kadrolu Personel Alımı İlanı İçin TIKLAYIN
  • Danıştay Başkanlığı Kadrolu Personel Alımı İlanı İçin TIKLAYIN
  • Danıştay Başkanlığı Personel Alımı İlanı İçin TIKLAYIN
  • Danıştay Başkanlığı Destek Personeli Alımı İlanı İçin TIKLAYIN
  • Danıştay Başkanlığı Sözleşmeli Personel Alımı İlanı İçin TIKLAYIN

Danıştay Başkanlığı tarafından yayınlanmış olan iş ilanları içinde; şoför, zabıt katibi, hizmetli, aşçı, garson, bahçıvan, teknisyen, bulaşıkçı, bilgisayar mühendisi gibi sayısız kadro ve pozisyon yer almaktadır. İlanlarda işe alınacak olan personeller sözleşmeli, daimi, kadrolu gibi çeşitli pozisyonlarda istihdam edilmektedir. Bunun akabinde ilköğretim mezunu, lise mezunu, ön lisans mezunu ve üniversite mezunu adaylar ile engelli personeller, eski hükümlü işçiler de bu ilanlara iş başvurusu yapabilmektedir. Peki Danıştay Başkanlığı iş başvurusu nasıl, nereden yapılır?

Danıştay Başkanlığı İş Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Danıştay Başkanlığı tarafından yayınlanan veya yayınlanacak olan bütün iş ilanları www.devlette.com adresimiz üzerinde yer almaktadır. Tüm bu iş ilanlarını takip etmek, ilanlara dair iş başvuru formu, başvuru tarihleri ve başvuru şartları gibi bilgileri görmek ve anında iş başvurusu yapmak için sosyal ağlardan bizleri takip etmeniz yeterlidir. İlanlar yayınlandığında sosyal mecralardan gerekli duyuruları siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız. Harici olarak Danıştay Başkanlığı bünyesinde bulunan insan kaynakları gibi çeşitli departmanlara yapılan iş başvurularını ise kabul etmez. Danıştay Başkanlığı bünyesinde çalışmak isteyenler ilanların yayınlanmasını beklemeli ve bahsedeceğimiz usul ve esaslar çerçevesinde başvurularını gerçekleştirmelidirler. Bu yazımızda Danıştay Başkanlığı iş ilanları hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DANIŞTAY BAŞKANLIĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, danıştay başkanlığı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan danıştay başkanlığı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.