Dağıtıcı Nedir, Ne Demektir?

Dağıtıcı (Posta Dağıtım Hizmetleri), kendi başlarına ve belirli süreler çerçevesinde, sorumlu bulundukları alan içinde kayıtlı-kayıtsız her türlü gönderinin dağıtım işlerini yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişilere denilmektedir. Halk arasında halen dağıtıcı mesleğini icra eden kişilere postacı da denilmektedir. Dağıtıcılar PTT gibi çeşitli kurumların bünyesinde çalışmaktadır. Dağıtıcılar görevli bulundukları semt ve mahallelere bakmaktadırlar. Semt ve mahallelerin büyüklüğüne göre birden fazla dağıtıcı da görevlendirilebilir. Bu mesleği sadece erkekler değil aynı zamanda kadınlar da yapmaktadır. Kadınların ve erkeklerin yapmış oldukları iş çerçevesinde bir değişiklik bulunmaz. Sadece kadınlar genel itibariyle daha merkezi alanlarda görevlendirilir.

Dağıtıcılar 399/2’ye tabi kadro karşılığı sözleşmeli personellerdir. 657’nin haklarına sahip oldukları için işten çıkartılma riskleri de bulunmamaktadır.Dağıtıcı Ne İş Yapar?

PTT dağıtım elemanı yani dağıtıcı genel itibariyle adi posta dediğimiz telefon banka vb. normal postaları, imza karşılığı verilen taahhütlü postaları ve son olarak da tebligatları verilen adreslere ve kişilere iletir.  Öncelikle sabah mesai başladığında dağıtıcılar arasında adres paylaşımı gerçekleştirilir ve daha sonra da kargo teslim işlemlerine başlanır. İşe yeni başladığınızda dağıtıma usta dağıtıcılar ile çıkarsınız. Ancak daha sonra yalnız başınıza da dağıtıma çıkmaya başlarsınız. Dağıtıcılık mesleği oldukça zor ve meşakkatli bir meslektir. Dikkatli olmalı ve dağıtılacak olan postaları özenle sıraya koymalısınız. Aksi takdirde mesai saatleriniz içerisinde posta dağıtımlarını yetiştiremezsiniz.

Dağıtıcılar Ne Kadar Maaş Alırlar? 2023 Dağıtıcı Maaşları

Dağıtıcı pozisyonunda istihdam edilen PTT personellerine 5 bin 500 TL maaş verilmektedir. Ancak bu alacak olduğu maaş görev yaptığı bölgeye ve yere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca hizmet yılınıza endeksli olarak da maaşınız artmaktadır. Bu vermiş olduğumuz maaş miktarına yemek parası ve ek ücretler ( aile yardımı, çocuk yardımı ) gibi ücretler dahil değildir. Ayrıca kurum çalışanlarına servis hizmeti de sağlamaktadır. Şayet çalıştığınız yer ile eviniz arasında servis bulunmazsa da yol parası alırsınız. Bunun yanında PTT’de sağlık sandığı bulunmaktadır. Bu sayede de anlaşmalı hastanelerden kolaylıkla ücretsiz şekilde yararlanabilirsiniz.

Dağıtıcıların Mesai Saatleri

Dağıtıcı personelleri sabah saat 08:00 itibariyle çalışmaya başlarlar ve akşam saat 17:00’ye kadar çalışırlar. İş yoğunluğunun az olduğu günlerde daha erken saatlerde de işten çıkabilirler. Dağıtıcılar haftanın 6 günü ( Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi ) çalışmaktadırlar. Pazar günlerinde ise çalışmazlar.

PTT çok kez dağıtıcı alımı için iş ilanı yayınlamaktadır. PTT tarafından yayınlanmış olan bütün bu ilanlara PTT Dağıtıcı İş İlanları sayfasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İlgili bağlantıda yayınlanmış ilanlara göz gezdirebilir ve ilanlarda aranan başvuru şartlarını görebilirsiniz.

Bu yazımızda dağıtıcı kimdir, ne iş yapar, dağıtıcı olmak için aranan şartlar nelerdir, görev tanımı nedir, dağıtıcı kadrosu, dağıtıcı ne kadar maaş alır gibi dağıtıcı mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER DAĞITICI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, dağıtıcı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan dağıtıcı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.