Hem erkek hem de kadın genellikle kişisel bilgilerini, paralarını, banka kartlarını ve fotoğraflarını taşımak için kullandıkları cüzdan, kaybolduğunda insanlarda büyük panik yaratmaktadır. Cüzdanım kayboldu ne yapmalıyım? sorusunu soranlar, genellikle nerelere başvurulması gerektiğini bilmeyenlerdir. Detaylı olarak sorumuzun cevabını açıklayalım.

Cüzdan kaybolması ya da çalınması her zaman görülmeyen ve çok da bilinmediğinden bir insanın neler yapacağı konusunda çok fikri yoktur. Lakin devlet bunu düşündüğünden bazı yerlere başvurmanız gerektiğini açıklamıştır. Hem valilik tarafından hem de e-devlet üzerinden kayıp ya da çalıntı cüzdan ile ilgili bilgi verilmiştir.Cüzdanım kayboldu ilk ne yapmalıyım?

  1. Cüzdanınız kayıp/çalıntı durumunda olup emin değilseniz ilk olarak cüzdanınızdaki banka kartlarının müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz. Müşteri temsilcisi hızlı bir şekilde bank kartlarına bloke koyacak ve banka kartlarının aktifliğini pasif duruma getirecektir. Farklı kartlarınız varsa bu biraz zaman alabilir ama mağdur olmamanız için ilk yapılacak yöntemdir.
  2. Cüzdanım kayboldu ne yapmalıyım? sorusunun ikinci önemli kısmı ise; muhtarlığa başvurulması gerekmektedir. Buradaki amaç ise; kaybolan ya da çalınan cüzdandaki kimliğinin başkaları tarafından kullanılmasını önlemek olacaktır. Muhtarlığa başvurulduğunda şu belge istenilmelidir; Muhtarlık tarafından düzenlenerek onaylanmış nüfus cüzdan talep belgesi istenilmelidir. Bu belge ile Nüfus Müdürlüğü’ne başvurulması gerekmektedir. Kimliğinizin kaybolması durumunda yapabileceklerinizi “Kimliğim Kayboldu Ne Yapmalıyım” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Valilik Tarafından Cüzdan Gelişmesi

T.C. İstanbul Valiliği tarafından cüzdan kaybolması ya da çalınması ile ilgili bir işlem düzeneği paylaşılmıştır. Bu gelişmeye göre; nüfus cüzdanını almak için Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru sırasında Nüfus Müdürlüğü sizden ek belgeler talep edebilir. Bunun amacı ise; sizin kendiniz olduğunu kanıtlamasıdır. Bu belgeler genellikle; Ehliyet, Pasaport, Sarı Basın Kartı’dır. Bu belgeleriniz ile başvurulması durumunda nüfus cüzdanı verilecektir.

Ayrıca, cüzdan çalınması ile nüfus kimliğindeki bilgilerin açığa çıkması demektir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Vergi Kimlik Numarası genelgesine göre; Gerçek kişiler, nüfus cüzdanının kayıp ya da çalınması durumunda, hızlı bir şekilde dilekçe yazarak vergi dairesine bildirmesi gerekmektedir. Bu sayede, vergi dairelerinde mükellefiyet kaydı yapılmasının engellenmesi talep edilecektir.

Cüzdan kaybolmasıyla karakola gidilmesi

Eğer cüzdanım kayboldu diyorsanız mutlaka devletin kolluk kuvvetlerine gidip bunu bildirmelisiniz. İleride doğacak suçlardan en azından feragat etmek için bildirmenizde fayda bulunmaktadır. Lakin bu yeterli değildir. İnsanların genellikle bildiği “Gazeteye İlan Verme” meselesini de açıklayalım.

Cüzdanınız kaybolduğunda yeni nüfus kimliği çıkartmak için muhtarlığa ardından da Nüfus Müdürlüğü’ne gideceksiniz. Lakin burada sizin cüzdanınızın kaybolduğundan görevli memurlar emin olmak isteyecekler. Bunun için gazeteye ilan vermeniz ve hükümsüzdür ilanı açmanız istenir. Bazen yaşanan bu olay, nüfus müdürlüğü kanıt istenmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. İlk olarak Nüfus Müdürlüğü’nün isteyeceği belgelerle başvurmak yeterlidir. Eğer kaybolduğunu ispatlayın derse gazeteye ilan vermeniz makbul olandır. Nüfus cüzdanınız eğer cüzdanınızın içindeyse ve kayıp ederseniz 45 lira tutarındaki cezayı da ödemek zorundasınız.

Bu yazımızda cüzdanım çalındı ne yapabilirim, cüzdanım kayboldu ne yapmalıyım konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KAYIP - ÇALINTI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kayıp - çalıntı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kayıp - çalıntı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.