Şeffaf bir devlet olabilmek adına her vatandaşımızın devlet yetkililerine kolaylıkla ulaşabilmesi gerekmektedir. Günümüzde kamu kurumlarının kalabalık ve şikayetlerin fazla olması bu durumu zorlaştırabilmektedir. Ancak teknolojik gelişmelerle bu sorunu çözebiliriz. Bunun farkında olan ve vatandaşlar ile kamuyu yakınlaştırmak isteyen devlet yetkilileri 2006 yılında CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ni hayata geçirdi. Artık CİMER ile herhangi bir kamu kurumuna doğrudan müracaat etmeden tüm istek, talep, şikayet ve önerilerimizi tek tıkla gerçekleştirebiliyoruz.

Bizzat dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği ile hayata geçirilen CİMER’e sadece şikayetlerimizi değil tüm istek önerilerimizi ve bilgi edinme hakkı kapsamında taleplerimizi de iletebiliyoruz. Tüm bunları yapmak ise tık tık kadar kolay. Açıldığı günden bu yana CİMER’e her sene milyonlarca şikayet başvurusu yapılmaktadır. Peki CİMER’e nasıl başvuru yapabilirim?CİMER Şikayet Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani CİMER üzerinden tüm şikayet ve öneri taleplerinizi dile getirebiliyorsunuz. Örneğin mahallenizde bulunan bir sorunu çözmeyen belediyeyi ya da alt yapı çalışmalarını beğenmediğiniz su dağıtım firmasını bu sadece kolaylıkla şikayet edebilirsiniz. Bunun yanında yine mahallenizdeki park alanında onarım bekleyen ekipmanların yenilenmesini önerebilirsiniz. Bunun gibi sayısız başlıkta sayısız istek, öneri ve şikayetinizi dile getirmeniz mümkündür. CİMER şikayet başvurusu yapmak ise oldukça basittir.

CİMER bireysel başvuru gerçekleştirmek için 3 farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı ve kuşkusuz en basit olanı cimer.gov.tr resmi İnternet adresi üzerinden başvuru yapmaktır. Cimer.gov.tr adresine girerek giriş yapmanız gerekmektedir. Bu giriş işlemini E-Devlet şifrenizle veya bilgilerinizi girerek yapabilirsiniz. E-Devlet ile giriş yapmak için “E-Devlet ile başvuru yapmak için tıklayınız.” İbaresine tıklamanız ve akabinde açılan sayfadan E-Devlet girişi yapmanız gerekiyor. Bilgilerinizle giriş yapmak için ise TC kimlik numarası, ad soyad, annenizin kızlık soyadı ve cep telefon numaranızı girmeniz ve akabinde cep telefonunuza gelen onay kodunu girmeniz gerekmektedir. Sisteme giriş yapmanızın ardından da basit bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

CİMER başvuru kaydı için ikinci yöntem ise E-Devlet Kapısı’dır. Doğrudan https://www.turkiye.gov.tr/cumhurbaskanligi-iletisim-merkezi adresine giriş yaparak da E-Devlet üzerinden kısa sürede CİMER şikayet mektubu gönderebilirsiniz.

Şayet bunların hiç birisini yapmak istemiyorsanız yine aşağıda vermiş olduğumuz iletişim bilgileri üzerinden de başvuru yapabilmeniz mümkündür. Dilerseniz aşağıdaki telefon numarasını arayarak da şikayetinizi oluşturabilirsiniz. Ya da faks adresine faks gönderebilir veya CİMER Adresine mektup gönderebilirsiniz. Yine mail yolu ile başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu yöntemlerde talebinizin ulaşması zaman alabilmektedir. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz Cimer başvuru yolları arasından bir tanesini seçmenizi öneriyoruz.

  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Telefon Numarası : Alo 150
  • Faks : 0 (312) 525 58 31
  • CİMER Adresi : Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe-Ankara
  • E-Posta:  cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr

Cimer şikayet örneği

CİMER İsimsiz Şikayet Nasıl Yapılır?

Özellikle ihbar gibi durumlarda çoğu kişi adının belirtilmemesini yani gizli kalmasını talep edebilmektedir. Bu gibi durumların çözümü ise CİMER sisteminde mevcuttur. Bunun için başvuru yaparken sizden başvuru tipi sorulmaktadır. Bu başvuru tipini “ihbar” olarak seçmenizin ardından başvuru formu içerisinde yer alan “kimlik bilgilerim gizlensin” seçeneğini seçerseniz kimlik bilgileriniz gizli kalacaktır. Başvuru sonucu ise yine tarafınıza daha sonra iletilecektir.

CİMER’e başvuru şikayet ve öneri yaparken nelere dikkat edilmelidir?

CİMER üzerinden gerçekleştirecek olduğunuz taleplerin daha kısa sürede çözüme ulaşmasını istiyorsanız bazı konulara dikkat etmelisiniz.

  • Başvuru yaparken kullanmış olduğunuz dil anlaşılır ve sade olmalıdır. Bu sayede başvurunuzu değerlendirecek olan yetkililer ne demek istediğiniz kolaylıkla anlayabilirler.
  • Cümlelerde anlatım bozukluğu olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Şikayetlerinizi kanıtlarla beraber sunun. Bu sayede şikayetlerinizin çözümü konusunda daha hızlı yanıt alabilirsiniz. Örneğin bir memur şikayeti yapıyorsanız olayın gününü saatini nerede gerçekleştiğini ve kanıtları belirtin.

Cimer şikayet sistemi portalı telefon numarası

CİMER başvurum ne zaman sonuçlanır?

CİMER başvurusu yaptıktan sonra da yanıtlama için beklemeniz gerekmektedir. En geç 30 gün içerisinde başvurularınız bir sonuca bağlanır ve başvuru sonucu tarafınıza iletilir. Başvuru sonucunuzu nasıl öğrenebileceğinizi CİMER Başvuru Sonucu Öğrenme sayfamızda detaylı olarak anlattık.

CİMER başvuru saatleri nasıldır?

CİMER’e haftanın 7 günü 24 saat başvuru yapmanız mümkündür. Bunun için yukarıda verdiğimiz CİMER başvuru türleri arasında size en uygun olanını seçerek başvuru yapabilirsiniz. CİMER 365 gün 24 saat çalışmaktadır. Resmi tatil olsun veya olmasın hizmetlerine aralıksız devam etmektedir.

CİMER şikayet etmek istiyorum diyorsanız belirttiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu sayfadan kargo şikayetlerinizi, mobbing şikayetlerinizi, okul öğretmen memur FETÖ şikayetlerinizi, trafik ihlallerinizi, tüketici şikayetlerinizi, polis şikayetlerinizi yapabilir, ÖSYM, KYK, PTT, Vodafone, Ziraat Bankası gibi kurumları online olarak şikayet edebilirsiniz. Bu yazımızda CİMER şikayet oluşturma, CİMER şikayet numarası, şikayet şartları, şikayet dilekçesi yazmak istiyorum, şikayet portalı başvuru formu hakkında detaylı bilgiler verdik. Şayet CİMER şikayeti yapamıyorum, olmuyor diyorsanız aldığınızı hatayı yorum bölümümüzden dile getirirseniz uzman arkadaşlarımız çözüm yollarını sizlerle paylaşacaklardır.


DİĞER CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.