Yakın koruma memuru olmak oldukça zor ve kişisel gelişim isteyen bir meslek dalıdır. Cat timi olarak da bilinmektedirler. Yasal mevzuatlarda sorun olmamasının yanı sıra, bu görevi icra edebilmeniz için kendinizi bir hayli geliştirmeniz gerek. Yakın koruma memurları cumhurbaşkanı, başbakan veya milletvekilleri gibi üst düzey bürokratik kişileri veya önemli iş adamlarını canları pahasına korumakla yükümlüdürler. Görevleri oldukça zordur. Korumakla yükümlü olduğu kimse nereye giderse onunla seyahat etmek zorundadır. Görevleri oldukça zor ve meşakkatlidir. Bu sebepten dolayı cumhurbaşkanı koruması olmak istiyorum gibi isteği olanların karar vermeden önce oldukça detaylı olarak düşünmeleri gerekmektedir.

Cumhurbaşkanı Koruması Nasıl Olunur?

Yakın koruma memuru olabilmek için öncelikle bazı şartları sağlıyor olabilmeniz gerekmektedir. Oldukça düzgün bir fiziğe sahip olmak, diksiyonu düzgün olmak, okulunda üstün başarılı bir öğrenci olmak, yabancı dil bilmek, 18 yaşını doldurmuş olmak sağlıyor olmaları gereken şartların başında yer almaktadır. Cumhurbaşkanı korumaları genellikle polis okullarından seçilmektedir. Mezuniyetine az kalmış veya mezun olmuş kişiler, alanında uzman eğitmenler tarafından ziyaret edilir ve bu mesleği yapmaya gönüllü kişileri seçerler. Koruma memurları tamamen gönüllülük esasına göre seçilir ve daha sonra başarı durumlarına ve koruma memuru olabilmek için sağlamaları gereken şartlara göre ilk aşamada birçoğu elenir. Ancak asıl zorlu süreç bundan sonra olandır.Koruma memurları öncelikle sözlü bir mülakata tabi tutulurlar. Bu sözlü mülakatta kişinin kendisi, görevi ve ailesi hakkında detaylı sorular yöneltilir. Örneğin korumakla yükümlü olduğu kişi için “Ölür müsün?”, “Ailen hangi cemaate üye?” gibi oldukça fazla ve kişisel sorular yöneltilir. Koruma memuru olmak isteyen kişinin geçmişi detaylı bir incelemeye tutulur. Herhangi bir suça karışmış kimseler koruma memuru olarak görev alamazlar.

Mülakat aşamasından da başarıyla geçen adaylar ise almış oldukları eğitimin yetersiz olduğu söylenerek yeni bir eğitime daha tabi tutulurlar. Burada yakın koruma memurluğu hakkında önemli hususları öğrenirler, silah becerilerini geliştirirler ve ekip olmanın gerekliliklerini öğrenirler. Eğitim sürecinin sonunda ise kişi artık Cumhurbaşkanı koruması olmak için gerekli niteliklere sahip olur ve görevine başlar.

Cumhurbaşkanı Korumaları Ne Kadar Maaş Alırlar?

Kuşkusuz yakın koruma memurlarının almış oldukları maaş, diğer polis memurlarına göre fazladır. Maaşlarına ek primlerle kazanmış oldukları miktar da yükselir. Ayrıca yakın koruma memurları Cumhurbaşkanı ile gitmiş oldukları geziler sebebiyle harcırah da alırlar.  Tüm bu eklemeler ile maaşları 6 bin TL ile 10 bin TL arasında değişiklik gösterir.


DİĞER KORUMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, koruma konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan koruma duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.