Ülkemizde devletin başı Cumhurbaşkanıdır. Bu açıdan Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milletinin birliğini temsil etmektedir. Ülkemizde Cumhuriyet rejiminin ilan edilmesi ile beraber ortaya çıkan cumhurbaşkanlığı kurumu varlığını sürdürmektedir. 2007 yılında yapılan değişiklik ile beraber Cumhurbaşkanı halk oylaması ile seçilmektedir. Bu görevi 2014 yılından bu yana Recep Tayyip Erdoğan üstlenmiş durumdadır. Cumhurbaşkanı devletin en üst mertebesidir. Bu sebepten almış oldukları maaş bir o kadar fazladır. Peki Cumhurbaşkanı ne kadar sürede emekli olur, emeklilik şartları nelerdir ve Cumhurbaşkanı emekli maaşı ne kadardır biliyor musunuz?

Cumhurbaşkanı Nasıl, Ne Kadar Sürede Emekli Olur?

Ülkemizde Cumhurbaşkanları 5 yıl süre ile seçilmektedirler. Bu süre dolmasının ardından yeniden halk oylamasına gidilmekte ve yeni Cumhurbaşkanı seçilmektedir. Şayet yeni bir Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bu görevi üstlenmiş olan son Cumhurbaşkanı emekli olacaktır. Yani emekli olabilmeleri için 1 kez seçilmiş olmaları yeterlidir.  Peki Cumhurbaşkanlarının emekli maaşı ne kadardır?Cumhurbaşkanı Emekli Maaşı Ne Kadardır?

Cumhurbaşkanı maaşları her sene Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu kapsamında Cumhurbaşkanına verilen yıllık ödemek tutarından belirlenmektedir. Bu tutar sonucunda maaşı belirlenen Cumhurbaşkanı emekli olması durumunda ise bunun yüzde 40’ını emekli aylığı olarak almaya hak kazanmaktadır. 2023 yılı için belirlenen ödenekte Cumhurbaşkanı 123 bin TL maaş almaktadır. Yıllara göre Cumhurbaşkanı emekli maaşlarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

YILEMEKLİ MAAŞI
202335.000 TL
202329.800 TL
201823.600 TL

Hala hayatta olan eski Cumhurbaşkanlarımız da bu belirtmiş olduğumuz emekli maaşını almaktadırlar. Bu yazımızda Cumhurbaşkanı kaç yaşında, ne zaman emekli olur ve emekli cumhurbaşkanı maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EMEKLİ CUMHURBAŞKANI MAAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, emekli cumhurbaşkanı maaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan emekli cumhurbaşkanı maaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.