Son dönemlerde çok programlı lise eğitimde oldukça sık karşımıza çıkan bir tabir olmuştur. Öğrenciler liste tercihlerinde il veya ilçelerinde bulunan çok programlı liseleri tercih etmeden önce çok programlı liseler hakkında detaylı bilgi elde etmek istemektedir. Peki çok programı lise nedir, ne demektir? Çok programlı liselerde hangi bölümler vardır? Çok programlı lise hakkında hepsi ve daha fazlası haberimiz devamında yer almaktadır.

Çok Programlı Lise Nedir, Ne Demektir?

Genel itibariyle nüfusun ve öğrencinin az olduğu yerleşim yerlerinde düz lise, meslek lisesi ve teknik lisedeki programları tek lisede toplayan liselere çok programlı lise denilmektedir. Çok programlı liseler geçtiğimiz senelerde çıkan yasa itibariyle çok programlı Anadolu lisesi ismi ile eğitim öğretim hayatlarına devam etmektedirler.Çok programlı liseleri bitiren öğrencilere diplomaları bitirilen programa göre verilmektedir. Örnek olarak çok programlı lisenin meslek lisesi bölümünden mezun olan bir öğrenciye meslek lisesi diploması verilmektedir.

Çok programlı liselerin mesleki ve teknik eğitim programlarından mezun olan öğrenciler ile yalnızca mesleki ve yalnızca teknik eğitim üzerine eğitim vermekte olan okullardan mezun olan öğrenciler aynı haklara sahiptirler.

Çok Programlı Lise Bölümleri, Alanları, Programları Nelerdir?

Çevrenin ve okulun şartları göz önünde tutularak çok programlı lisedeki bölümler ve programlar belirlenmektedir. Yani her çok programlı lisede aynı bölümler ve aynı programlar bulunmaz. Bu sebepten tercih yapacak olan öğrencilerin önceden ilgili liseyi araştırmaları ve hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Ayrıca çok programlı lisenin mesleki ve teknik bölümünde okuyan öğrenciler için bölümleri ile ilgili olarak staj imkanı da sunulmaktadır. Öğrenciler okullarda öğrenmiş oldukları teorik bilgileri bu sayede çeşitli staj programları ile pratikte uygulama şansı elde ederler. Ayrıca bunun karşılığında da belirli bir ücret alırlar ve sigortaları yapılır. Çok programlı liseler hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan akşam lisesi nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.